“EMEKLİ AYLIKLARININ ALT SINIRI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENMELİ”

Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 14 milyon emekli adına TUİK yetkililerini uyararak, “Ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz” dedi. Emeklilerin taleplerini de sıralayan Dayıoğlu, emekli aylıklarında alt sınırın asgari ücret olması gerektiğini de vurguladı.

“EMEKLİ AYLIKLARININ ALT SINIRI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENMELİ”

Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 14 milyon emekli adına TUİK yetkililerini uyararak, “Ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz” dedi. Emeklilerin taleplerini de sıralayan Dayıoğlu, emekli aylıklarında alt sınırın asgari ücret olması gerektiğini de vurguladı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
27 Aralık 2022 Salı 06:00
“EMEKLİ AYLIKLARININ ALT SINIRI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENMELİ”

Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, emekli ücretlerine yapılacak zamla ilgili açıklamalarda bulundu. DİSK binasında yapılan toplantıda 03 Ocak 2023 tarihinde TUİK’in “resmi enflasyon oranını” açıklayacağını hatırlatan Dayıoğlu, “Bizler biliyoruz ki; TUİK yine gerçeklerden çok uzak enflasyon rakamları açıklayacak ve buna bağlı olarak aynı oranda emeklilerin aylıkları artırılacaktır” dedi.

Dayıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Zira.TUİK 11 aylık enflasyon oranını 84,39 açıklarken,Uluslararası bağımsız Akademik kuruluş olan ENAK bu oranı 125.43 olarak açıklamıştır. Devletin diğer kurumu olan Maliye Bakanlığının 2023 yılı yeniden değerleme oranını 122,9 olarak açıklaması TUİK’in açıkladığı oranın gerçekçi olmadığı gibi. ENAK’ın  açıkladığı oranı teyid ettiği görülmektedir. Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 786 lira ve yoksulluk sınırı 25 bin 364 lira iken emekli aylıklarına enflasyon oranına göre yapılacak artışlar ile emekliler ve emekçilerin sefalete itileceği aşikardır.

TEMMUZ ZAMLARI CEBİMİZE GİRMEDEN GERİ ALINDI

Geçtiğimiz Temmuz ayında  emekli aylıklarına yapılan % 42,35 oranındaki zam daha cebimize girmeden temel ihtiyaç ürünlerine yapılan zamlarla mislisi ile geri alındı. 2002 yılına ortalama emekli aylığı asgari ücretin % 40 fazlası iken bu gün ise  % 54 eksiği olduğunu görmekteyiz.

Bu haliyle emekli aylıklarına % 100   zam yapılsa bile yine en düşük emekli aylığı açlık sınırının altında  kalmaya devam edecektir. Biz  emekliler  en zor koşullarda yaşam mücadelesi verirken, bizleri enflasyona ezdiren siyasi iradeye boğun eğmeyeceğiz. Emek mücadelesinden emekli olmayacağız,susmayacağız,taleplerimiz karşılanıncaya dek haykırmaya devam edeceğiz,her geçen gün sesimiz daha da gür çıkmaya devam edecek.

MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Bizlere reva görülecek insanlık dışı zamlar karşısında yılgınlığa kapılmayacağız,meşru ve demokratik hak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Disk/Emekli-Sen’e gönül vermiş olan bizler nefes aldıkça insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi vermeye devam edeceğiz ve kazanacağız.

TÜİK’E HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Emekçilerin ve emeklilerin vebaline giren TUİK yetkililerine haklarımızı helal etmiyoruz.14 milyon emekli adına TUİK yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz ve Ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz.. Onlar sesimizi duymak istemeseler de, biz taleplerimizi buradan bir kez daha yineliyoruz.

TALEPLERİMİZ ŞUNLAR

Emekli ve hak sahiplerinin emekli aylıkları insan onuruna yaraşır,uluslarararası standartlara uygun yaşam koşulları haline getirilmeli,

Asgari ücret uluslararası standart ve normlara uygun hale getirilmeli,Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenmeli,

İntibak yasası acilen hayata geçirilerek,farklı zamanlarda aynı koşullarda emekli olanların emekli aylıkları arasındaki uçurum ortadan kaldırılmalı,

5510 Sayılı yasa ile ortadan kaldırılan Milli hasıladan pay alma yeniden gündeme getirilmeli ve emekli olabilme koşulları eski haline getirilmeli.

4447 ve 5510 sayılı yasa ile mağdur edilen Emeklilikte yaşa takılanların sorunları acilen çözümlenmeli ve mağduriyetleri giderilmeli,

Emeklilerin örgütlenmesi ve sendikal faaliyetlerinin önündeki yasal engeller kaldırılmalı, bu anlamda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, emeklilere toplu sözleşmeli sendikal hakları tanınmalı,

Emekli aylıklarının artırılmasında, İktidar emekli sendikaları ile müzakere masasına oturmalı,

Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyeleri en az asgari ücret tutarında olmalı. Çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi adı altında yapılan % 32  oranındaki kesinti kaldırılmalı. Emekli ve hak sahipleri için ; Ulaşım,Elektirik,Su,Doğalgaz ve iletişim araçlarında  indirim yapılmalı.”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.