ETUS DÜNYA GÜNDEMİNDE

Toplu taşımacılık sektöründe dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan,  90 farklı ülkeden 3100'ü aşkın üyesi bulunan "Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP)", Dubai'de gerçekleştireceği 'Toplu Ulaşım Konferansı' tanıtım kataloglarında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'ne yer verdi. UŞTP daha önce Belkçika'da gerçekleştirilen toplantıya Edirne Belediyesi ve ETUS'u özel davetle çağırmıştı.

ETUS DÜNYA GÜNDEMİNDE

Toplu taşımacılık sektöründe dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan,  90 farklı ülkeden 3100'ü aşkın üyesi bulunan "Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP)", Dubai'de gerçekleştireceği 'Toplu Ulaşım Konferansı' tanıtım kataloglarında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'ne yer verdi. UŞTP daha önce Belkçika'da gerçekleştirilen toplantıya Edirne Belediyesi ve ETUS'u özel davetle çağırmıştı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
08 Nisan 2018 Pazar 17:40
ETUS DÜNYA GÜNDEMİNDE

                Dünya'nın Toplu Ulaşım alanında en saygın kuruluşu olarak kabul edilen UİTP, Dubai'de gerçekleştirilecek olan "Bireysel Olarak İşletilen Toplu Taşımanın Formalizasyonu / Kurumsallaşması" konulu çalıştayının tanıtımında Edirne Belediye Başkanlığı himayesinde toplu taşımacılık faaliyetini sürdüren Edirne Toplu Ulaşım Sistemine yer verdi.

                Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nin yenlikleri ve ilkleriyle ülkemizde Fenomenbet olduğu kadar Dünya'da da farkındalık yarattığını belirten ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, "UITP daha önce Edirne Belediye Başkanlığı'nı ve ETUS'u özel davetle Belçika'ya çağırarak, toplu ulaşımda kurumsallaşma konusunda bizleri örnek göstermişti. Nisan ayı içerisinde Dubai'de yapılacak olan "Bireysel Olarak İşletilen Toplu Taşımanın Formalizasyonu / Kurumsallaşması" konulu çalıştayda da ETUS'u toplantı broşürlerinde ve diğer dökümanlarında kullandı. Bizler Edirne Belediye Başkanlığı himayesinde halkımıza en iyi hizmeti sunmak ve örnek olmak adına var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

                UITP NEDİR?

                1885 yılında kurulan, 90 farklı ülkeden 3100'ü aşkın üyesi bulunan "Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP)", toplu taşımacılık sektöründe dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bünyesinde toplu taşımacılık işletmecileri, yerel ve ulusal düzenleyici idareler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlar yer almaktadır.

                UITP;

                * Tüm ulaşım aktörleri için bir ağ;

                * Yeni iş olanakları sağlayan bir katalizör;

                * Bilgi ve deneyimin global merkezi;

                * Toplu taşımacılık ve sürdürülebilir ulaşımın destekleyicisi ve

savunucusu;

                * Yenilik ve ileriye dönük çözümlerin teşvik edicisi konumundaki dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en önemli kurumudur.

                UITP'nin toplu taşımacılığın çeşitli alt başlıkları ile ilgili çalışma komisyonları bulunmaktadır. Bunlar arasında metro, otobüs, hafif raylı sistemler, bölgesel raylı sistemler, deniz taşımacılığı, taksi, endüstri kuruluşları ve düzenleyici idareler komisyonları bulunmaktadır. Ayrıca Kurumsal Yönetim, İnsan Kaynakları, Kalite, Bilgi Teknolojileri, Pazarlama, Güvenlik ve Sistem Emniyeti, Sürdürülebilir Gelişme, Ulaşım Ekonomisi gibi tematik alanlarda da çalışma komisyonları bulunmaktadır.

                Bu komisyonlar kendi alanları ile ilgili yılda en az 2 defa toplanıp önemli konularda karşılıklı bilgi alışverişini sağlarlar. İlgili konulara dönük periyodik olarak düzenlenen konferans, çalıştay, seminer ve eğitim programlarında sunulan çalışmalar daha sonra toplu taşımacılık sektöründeki en önemli referans kaynak olarak kabul edilen UITP MOBI+ veri tabanından tüm üyeler tarafından temin edilebilir.

BUA Rektörler Toplantısı’nda Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Ivan Ilchev tarafından Trakya Üniversitesi 6 ve 7. Dönem Rektörü Prof. Dr. Enver Duran’a Balkan Üniversiteler Birliği Onursal Başkanlık teklifinde bulunuldu. Toplantıda Balkan Üniversiteler Birliğinin geçmişini asla unutmayacaklarını ve bu birliğin temellerinin yıllar önce Trakya Üniversitesi tarafından atıldığını dile getiren Prof. Dr. Ivan Ilchev, iki dönem Trakya Üniversitesi Rektörlük görevini yürüten Prof. Dr. Enver Duran’ın Balkan Üniversiteler Birliğine Onursal Başkan olmasını teklif etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Ivan Ilchev’in Balkan Üniversiteler Birliği’nin kuruluş aşamasından bugüne birliğin içerisinde olduğunu hatırlatarak Prof. Dr. Enver Duran’ın Balkan Üniversiteler Birliğine Onursal Başkan olması yönünde teklifte bulunmasının kendileri için şeref verici olduğunu dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Balkan Üniversiteler Birliğini kurmak Prof. Dr. Enver Duran’ın hayaliydi. Prof. Dr. Hilmi İbar ile Balkanlarda ziyaret edilmeyen ve ayak basılmayan üniversite bırakmadılar. Bu birliğin kurulabilmesi için çok gayret sarf ettiler. Prof. Dr. Ilchev’e teklifleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Hilmi İbar, Prof. Dr. Enver Duran ile 2008 yılında göreve başlayarak Balkan Üniversitelerinin arasında bir network kurduklarını ve bu birliğin bugün 70 üyesi olduğunu belirterek Prof. Dr. Enver Duran’ın bu birliğin yükselmesinde önemli ölçüde gayret gösterdiğini dile getirdi.

Toplantıda Balkan Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin temsilcilerinden oluşan heyet tarafından Prof. Dr. Enver Duran’ın Balkan Üniversiteler Birliği Onursal Başkanlığı görevine getirilmesi oylandı. Oylama neticesinde Prof. Dr. Enver Duran oy birliği ile Balkan Üniversiteler Birliği Onursal Başkanı oldu.

Prof. Dr. Enver Duran’a Balkan Üniversiteler Birliği Onursal Başkanlık görev plaketinin gelecek yıl Selanik Üniversitesinde yapılacak Balkan Üniversiteler Birliği Toplantısı’nda verilmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.