İBA’NIN HAYALİ MERİÇ NEHRİ’NDE ULUSLARARASI ORGANİZASYON

Kürek sporunun Meriç Nehri’nde yapılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapan TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, “Meriç Nehri’nin akıntısı bu spora çok uygun. Eğer yaz aylarında pandemi süreci müsaade ederse biz Türkiye’deki ve Avrupa’daki bazı kulüpleri buraya getirip Meriç Nehri’nde 1 haftalık bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz. Özellikle Amerika ve İngiltere’de ciddi anlamda yaygın olan bu spor organizasyonunu yapabilirsek; şehrimize oldukça fazla turist çekmeyi başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

İBA’NIN HAYALİ MERİÇ NEHRİ’NDE ULUSLARARASI ORGANİZASYON

Kürek sporunun Meriç Nehri’nde yapılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapan TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, “Meriç Nehri’nin akıntısı bu spora çok uygun. Eğer yaz aylarında pandemi süreci müsaade ederse biz Türkiye’deki ve Avrupa’daki bazı kulüpleri buraya getirip Meriç Nehri’nde 1 haftalık bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz. Özellikle Amerika ve İngiltere’de ciddi anlamda yaygın olan bu spor organizasyonunu yapabilirsek; şehrimize oldukça fazla turist çekmeyi başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
17 Şubat 2021 Çarşamba 06:58
İBA’NIN HAYALİ MERİÇ NEHRİ’NDE ULUSLARARASI ORGANİZASYON

Türkiye’de lise düzeyinde kurulan ilk kulüp olan TED Edirne Kürek Kulübü, Kürek Federasyonu’nun Türkiye’deki 37’nci üyesi oldu. Kürek sporuna oldukça önem verdiklerini söyleyen TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, söz konusu sporun Amerika ve İngiltere’de oldukça yaygın bir spor dalı olduğunu belirtti. Meriç Nehri’nde düzenlenecek bir organizasyonun Edirne’ye ciddi anlamda turistik katkı sağlayacağını belirten İba, pandemi sürecinin müsaade etmesi durumunda yaz aylarında 1 haftalık organizasyon yapmak adına çalıştıklarını söyledi.

“MERİÇ NEHRİ’NİN AKINTISI BU SPORA ÇOK UYGUN”

TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, söz konusu spor faaliyeti için Meriç Nehri’nin oldukça uygun olduğunu belirterek, “Kürek kulübü lise düzeyinde Türkiye’deki tek kulüp, Dünya’da da ikinci. Kürek federasyonun Türkiye’de 37’nci üyesi olduk. Kanodan çok farlı senkronizasyon sporu aynı anda 1-2-6 ve 8 kişi ile yapılabiliyor. Biraz pahalı bir spor. O yüzden insanlar grup halinde yapılması gereken bir şey olduğu için çok yönelim yok. Biz bu konuda Haliç’te Vira kürek diye bir kulüple görüştük. Oradaki arkadaşın dünya üçüncülüğü var. Onun önderliğinde biz kulübü kurduk. Kulübü kurduk federasyona üye olabilmek için de alet edevatlarınızın olması lazım. Bizde toplamda 10 tane kürek teknesi yaptırdık. Bir tane de 20 beygirlik 4,5 metre uzunluğunda hakem teknesi aldık. Bu spor 12 yaşını geçen yüzme bilen herkesin yapabileceği bir spor. Amerika’da ve İngiltere’de çok yaygın. Yaşlısı genci herkes bu işi yapıyor. Meriç Nehri aslında dünyanın en iyi platformlarından bir tanesi. Bu spor Plovdiv’de de yapılıyor. İşin ehlilerini buraya getirttik. Tekne getirdiler. Nehirde bir test yaptık. Nehrin akıntısı bu spora çok uygun. Olimpik parkurların uzunluğu 2,5 kilometre. Mehmet Müezzinoğlu köprüsünün oradan Bosna’nın oradaki kıvrıma kadar aşağı yukarı 4 kilometrelik bir parkur var. Müthiş bir parkur. Denemeleri yaptık. Bu sporla ilgili 2 kişiyi transfer etmeyi düşünüyoruz. Biri Galatasaray’dan biri de Boğaziçi’nden.” dedi.

“1 HAFTALIK ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYON YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Şartlar uygun olduğu takdirde yaz aylarında 1 haftalık bir uluslararası spor organizasyonu yapmayı planladıklarını söyleyen İba, “Amerika’da Virginia’da bir kulüp ile de kontak kurduk.  Onlar da şu anda bizi destekliyorlar. Eğer yaz aylarında pandemi süreci müsaade ederse biz Türkiye’deki ve Avrupa’daki bazı kulüpleri buraya getirip Meriç Nehri’nde 1 haftalık bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz. Aşağı yukarı 80, 100 sporcu aynı anda kürek çekecek. Bu Hıdırellez şenliklerinin olduğu tarih olabilir. Teknelerimizin bir kısmı bugün geldi, bir kısmı da geliyor. Bizim bir eksiğimiz var sadece tekneleri bir yerden bir yere taşımak zor. Dışarıdan gelecek misafirlerin de ağırlanabilmesi için, teknelerinin konulabileceği ve aynı zamanda tuvaletleri, duşu, soyunma kabinler, yemekleri yiyebilecekleri yeri olan bir alana ihtiyacımız var. Bununla alakalı Belediye’den ve Valilik’ten tahsis istedik. Her iki tarafta destek olacağını belirtti. Biz bir yatırım istemiyoruz. Bize boş bir yer olsun, biz oraya taşınabilir sabit olmayan prefabrik gibi şeyler koyup en azından antrenmanları orada başlatmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRE TURİZM ANLAMINDA CİDDİ KATKILAR SUNACAKTIR”

Söz konusu organizasyonun gerçekleşmesi durumunda Edirne’ye turizm anlamında ciddi katkılar sağlanacağın belirten İba, “Bununla alakalı okul olarak öncülük ediyoruz. 12 yaşını geçmiş okulumuzdaki bütün çocukları bu işin içine dahil edip ondan sonra şehrin geneline yaymak istiyoruz. O alan eğer bizde olursa yeterince teknemiz olduğu için 2 tane sporcumuz 1 tane hocamız sürekli sabit duracak bu sporu yapmak isteyenlere biz orada destek vereceğiz. Bu nehirlerde bu sporun yapılması için bir alan açmaya çalışıyoruz. Kimsenin yatırım yapmasına gerek yok. Biz orada can yeleğini de vereceğiz. Antrenman aletlerinin ithalatını yaptık onlar da geldi. Antrenman aletleri biraz daha profesyonellik isteyen aletler. 600 yılı geçen bir güreş sporumuz var ama maalesef yerel sporcular yok. İşin turistlik boyutu ile yetinmişiz. Kırkpınar güreşleri ile beraber gelenekselleştirip şehrimize Amerika’dan ve İngiltere’den insan çekmeye çalışacağız. Bu sporu yapanlar ekonomik durumu iyi olan insanlar. Bu organizasyonun şehre turizm anlamında da ciddi katkıları olacağına inanıyorum. Bu denizde, gölde yapılan spor değil; bu aslında nehir sporu. Antrenörler bisiklet ile takip ediyorlar. Plıovdi şehrinde nehrin kenarına bisiklet yolu tribünler yapmış. Kanal Edirne yapıldı bu iş için müthiş bir alan. Biz kürek yapıyoruz ama bunun yanında kano sporları yapılabilir. Başka su sporları olabilir. Yüzlerce sporcuyu buraya getirip nehrin tadını aldırırsak geleneksel olarak her yıl burada yaparız.” şeklinde konuştu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.