“KIRKPINAR İLK DEFA ZARAR ETMEDİ”

Edirne Belediyesi olarak tarihinde belki de ilk kez Kırkpınar’ı zararsız kapattı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’dan ilk defa zarar etmediklerini dile getirerek, Belediye kasasından 15 Milyon 2 bin 592 TL para harcandığını ve toplam gelirin ise 25 milyon lira olduğunu bildirdi.

“KIRKPINAR İLK DEFA ZARAR ETMEDİ”

Edirne Belediyesi olarak tarihinde belki de ilk kez Kırkpınar’ı zararsız kapattı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’dan ilk defa zarar etmediklerini dile getirerek, Belediye kasasından 15 Milyon 2 bin 592 TL para harcandığını ve toplam gelirin ise 25 milyon lira olduğunu bildirdi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Temmuz 2023 Cuma 06:00
“KIRKPINAR İLK DEFA ZARAR ETMEDİ”

Edirne Belediyesi olarak tarihinde belki de ilk kez Kırkpınar’ı zararsız kapattı.

Başkan Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında 7-8-9 Temmuz’da gerçekleştirilen 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında bilgiler verdi. Kırkpınar’ın bu yıl ekonomik sıkıntıların gölgesinde gerçekleştirildiğini ve bu nedenle festival boyutunun düşük tutulduğunu dile getiren Başkan Gürkan, geçen yıl 800 bin liraya konser veren sanatçının bu yıl 2 Milyon TL istediğini, bu nedenle de daha düşük bütçeli konserler yapmayı tercih ettiklerini ve 3 konsere 755 bin TL ödendiğini bildirdi.

Kırkpınar’a belediye kasasından 15 Milyon 2 bin 592 TL harcama yaptıklarını da dile getiren Gürkan, belediyenin Kırkpınar’da belki de ilk defa zarar etmediğini sözlerine ekledi.

Bunda en büyük etkenin 2024 yılı Kırkpınar ağalık ihalesi olduğunu dile getiren Gürkan, “Benim 10’uncu Kırkpınar’ım ve bildiğim kadarıyla ilk defa Kırkpınar’da zarar etmedik. Ağalık Bedeli yüksekti ve bilet batışlarımız iyiydi. 2024’te gerçekleştirilecek 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ağalığını 22 Milyon 222 bin lira ile Seyfettin Selim kazandı ve geçen haftada ücretin tamamını yatırdı. Biletlerden de yaklaşık 2 Milyon 950 bin TL bilet gelirimiz oldu yani yaklaşık 3 Milyon diyebiliriz. Toplamda 25 milyon, baktığımızda 15 milyon giderimiz var. Sanırım Kırkpınar tarihinde bir ilk 10 milyon bir artımız var. 10 milyonluk bir artışla Kırkpınar’ı bitirdik” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL 1-7 TEMMUZ’DA YAPILABİLİR

2024 yılında gerçekleştirilecek 663. Kırkpınar Güreşleri Haftası için çalışmalar başlandığını dile getiren Başkan Gürkan, 663’üncü Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin 1-7 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılmasını öngördüklerini bildirdi. Gürkan, “Şimdi arkadaşlarım önümüzdeki yılın Kırkpınar’ıyla ilgili tarihi belirliyorlar. Tabii federasyonla birlikte belirliyoruz. Diğer kurumlarla beraber belirliyoruz. 663. Kırkpınar’ı da yine Kurban Bayramı nedeniyle 1-7 Temmuz arasında yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

KISPETİNİ ALAN GELEMEYECEK

2024 yılında düzenlenecek olan 663. Kırkpınar’da yeni sistemin uygulanacağını belirten Gürkan, şunları söyledi:

“Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıysa buraya kispetini alan her pehlivan gelmemeli, belli bir elemeden geçmeli, belli bir başarı öyküsü olmalı” düşüncesini tekrar hatırlattı. Bu kapsamda Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun bir çalışma başlattığını ve uygulamaya konduğunu dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bildiğiniz gibi bu anlamda yeni bir çalışma yapıldı, yeni bir yönetmelik yayınlandı. Şu anda da 2023 yılında da bu yönetmelik yürürlükte. Türkiye Güreş Ligi kuruldu. Bu ligde şuanda kendi isteği ile 7 tane büyük güreş var. Pehlivanlarımız çıkıyorlar her boydan pehlivanlarımız buralarda pehlivanların gösterdiği başarılara göre toplam bu 7 güreşin sonunda performanslarına göre bir sonraki yani 663. Kırkpınar’a katılmaya hak kazanacaklar. Yağlı güreşte toplamda 14 tane boy var. Yeni sistemde önümüzdeki yıl Kırkpınar’a başpehlivanlığın dışındaki 13 boyda en yüksek puanı alan 64’er pehlivan katılacak. 13 boyda toplam 832 pehlivan Kırkpınar çayırına çıkma hakkını elde edecek. Başpehlivanlık güreşlerinde de 32’ye düştü bu sayı. 32 tane başpehlivanımızda önümüzdeki yıldan itibaren Kırkpınar’da bu yıl içerisinde aldıkları puanlara göre güreşecekler. Önümüzdeki yıl 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde toplamda 864 pehlivan 14 boyda dualı çayıra çıkıp, güreşecek” diye konuştu.

KIRKPINAR’IN OLİMPİYAT OLDUĞUNU HİSSETTİRMEK İSTİYORUZ

Buradaki asıl amacın Kırkpınar’ın gerçekten bir olimpiyat olduğunu hissettirmek olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi:

“Aynı zamanda pehlivanları yıl boyunca buraya çıkabilmek adına iyi bir performans sergilemelerini sağlamak. En önemlisi de yağlı güreşleri geleneksel formlarına, geleneksel normlarına geri döndürmek. Niye? Başpehlivanlıkta ve diğer boylarda puanlama dediğimiz bir sistem var. 40 dakika güreşiyorlar eğer yenişemezlerse ki genelde yenişemiyorlar, üst boylar için söylüyorum, akabinde puanlamaya geçiliyor ve altın puana geçiliyor. Şimdi tabii bu güreşin bu 40 dakikası biraz durumu idare ederek geçmesine neden oluyor. Yıllardır seyircinin, yağlı güreş uzmanlarını da en büyük tepkilerinden, en büyük sıkıntılarından biriydi. Ama önümüzdeki yıldan itibaren Başpehlivanlıkta ilk yıldan itibaren puanlama kalkıyor. Kıran kırana güreşler izleyeceğiz. Dolasıyla pehlivanların da öyle saatlerce kol bağlamaları, el ense çekmeleri gibi bir durum ortadan kalkacak. Umutluyuz bu sistemden. Eminim ki yağlı güreşlerin geleceğini de kurtaran bir sistem olacak. Önümüzdeki yıl tabii sistemin ilk yılı mutlaka eksiklikler, aksaklar vardır ama onların hepsi zaman içerisinde giderilebilir. En kötü kural kuralsızlıktan iyidir, bir kuralın olması lazımdı. Bu anlamda bende Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanımız İbrahim Türkiş’e ve yönetim kurulu üyelerine, Yağlı Güreşler Düzenleyen Kentler Birliği’ndeki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.