OHAL’İ Oturarak Protesto Ettiler

CHP’nin ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla 16 Nisan Pazartesi günü ülke genelinde düzenlediği oturma eylemi Edirne’de de gerçekleştirildi. Eylemde Edirne Merkez ilçe Başkanı Ediz ÜN OHAL’İ doların 4 TL’yi avronun 5 TL’yi aşmasıdır diye tanımladı.

OHAL’İ Oturarak Protesto Ettiler

CHP’nin ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla 16 Nisan Pazartesi günü ülke genelinde düzenlediği oturma eylemi Edirne’de de gerçekleştirildi. Eylemde Edirne Merkez ilçe Başkanı Ediz ÜN OHAL’İ doların 4 TL’yi avronun 5 TL’yi aşmasıdır diye tanımladı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
16 Nisan 2018 Pazartesi 20:20
OHAL’İ Oturarak Protesto Ettiler

16 Nisan Pazartesi günü ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla Saraçlar Caddesi’nde toplanan CHP’liler yaklaşık bir saat boyunca oturarak OHAL’i protesto ettiler. Oturma eylemine CHP Ankara Milletvekili Murat Demir ile Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ile Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcan, Edirne Merkez ilçe Başkanı Ediz Ün ve partililer katıldı.

Oturma eyleminde açıklamalarda bulunan Edirne Merkez ilçe Başkanı Ediz Ün, ülkeyi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam bir yıl geçtiğini belirterek “15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.” Dedi.

AKP İKTİDARININ BİR SOPA OLARAK KULLANDIĞI OHAL

21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır diyen Ediz Ün “Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, cratosslot muhafazakar sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.” Diye belirtti.

OHAL, DOLARIN 4 TL’Yİ AVRONUN 5 TL’Yİ AŞMASIDIR

OHAL’in ne olduğunu şöyle anlatan Ediz Ün “OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır. OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur. OHAL, hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış Ahmet Şık başta olmak üzere gazetecileri zindanlara atmaktadır. OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir. OHAL, işlerini geri isteyerek bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı öldürmeye ant içmiş hükümet inadıdır. OHAL, dünyaca ünlü akademisyenleri FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır. OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır. OHAL, tüm muhaliflerini ‘terörist’ edebilme cüretidir. OHAL, Ankara Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır. OHAL, madende oğlu 4 yıldır yatan anaya, artık yürüyemezsin yasak demektir. OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksızlıkla kadro dışı bırakmaktır. OHAL, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilere ‘okuma hakkı’ vermediğini deklare edebilmek ve öğrencileri cezaevine attırmaktır. OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır. OHAL, seçilmiş milletvekillerini esaret altında tutmaktır. OHAL, hakimlerin savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir. OHAL, yasamayı, yürütmeyi, yargıyı bir tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir. OHAL, doların 4 TL’yi avronun 5 TL’yi aşmasıdır, Türk lirasının kaybettiği değerdir. OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.” İfadelerinde bulundu.

İlan ederken 1 buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL’in bardağı çoktan taşırdığını vurgulayan Ediz Ün “Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bu gün iktidar partisi ve yeni ortakları Türkiye’yi uçuruma yavaş yavaş yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

BİZLER OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ

Bizim talebimiz kesindir; Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz.” Dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.