SELİMİYE'NİN GÖLGESİNDE BALKAN BULUŞMASI

Edirne Valiliği ve Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından Selimiye Meydan’da 5 bin kişilik iftar programı düzenledi. İftar yemeğinde Balkan ülkelerinden gelen çok sayıda davetli de yer aldı.

SELİMİYE'NİN GÖLGESİNDE BALKAN BULUŞMASI

Edirne Valiliği ve Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından Selimiye Meydan’da 5 bin kişilik iftar programı düzenledi. İftar yemeğinde Balkan ülkelerinden gelen çok sayıda davetli de yer aldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
05 Nisan 2024 Cuma 00:00
SELİMİYE'NİN GÖLGESİNDE BALKAN BULUŞMASI

İftar programı  Senfoni Orkestrası ile Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müziği Topluluğu’nun ilahi gösterileri ile başladı. Daha sonra Kur’an-ı Kerim ve sofra duasının okunması ile birlikte alanı dolduran yaklaşık 5 bin kişi ikram edilen yemekle orucunu açtı.

Balkan şehirlerinin buluştuğu iftar yemeğine Vali  Yunus Sezer, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Kırklareli Valisi Birol Ekici, Bulgaristan Filibe Valisi İliya Zümbülev, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan İsmail Kaşdemir, Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yazgan, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Türkiye'nin Burgas Başkonsolosu Tolga Orkun, Hırvatistan'ın İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec, Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, Romanya'nın İstanbul Başkonsolosu Madalina Dinu, Kuzey Makedonya İstanbul Başkonsolosu İdris Fazlıoski, İstanbul Müftüsü Safi Arpaguş, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmed, Bulgaristan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Filiz Hüsmenova, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Sırbistan İslam Birliği Riyaseti Başkanı Senad Halitoviç, Arnavutluk Elbasan Toplum Lideri Ardit Selmani, Batı Trakya Türkleri merhum lideri Dr. Sadık Ahmet'in eşi ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet ve ailesi, Bulgar Ekzarhlığı Kilisesi Vakfı Başkanı Dimitri Yotef, Dünya İş Konseyi Başkanı Bekir Turan, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet katıldı.

"BURADA OLMAKTAN MUTLUYUZ"

Edirne’ye önem verdiklerini ve bu alanda iftar yapmaktan son derece mutluluk duyduklarını ifade eden Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, açılış konuşmazında şöyle dedi:

“Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak da bizler gönül coğrafyamızın dört bir tarafındaki soydaş kardeşlerimize elimizi uzattığımız gibi şüphesiz Balkan coğrafyasındaki kardeşlerimize de elimizi uzatıyoruz. Balkanlar'ın dört bir tarafından öğrenci kardeşlerimizi Türkiye'de ağırlıyoruz, misafir ediyoruz. Her sene 50’den fazla eğitim, kültür ve sosyal içerikli projeyi Balkan ülkelerindeki paydaşlarımızla faaliyete geçiriyoruz. Yunanistan'dan Bulgaristan'a Kuzey Makedonya'dan Kosova'ya Karadağ'dan Bosna Hersek'e Sırbistan'dan Romanya'ya kadar Balkan ve Doğu Avrupa coğrafyasının hepsinde faaliyetler yürütüyoruz. Sadece biz değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 senede Balkan coğrafyasıyla Türkiye'ye çok yakın ilişkiler kurmaya başladık".

VALİ SEZER "AMAÇ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEK"

Burada düzenlenen iftar ile Balkan şehirlerini buluşturmak istediklerini belirten  Vali Yunus Sezer, “Bu programlarla hedefimiz çok kısa sürede hayata geçirilen Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu'yla Balkan şehirlerini buluşturarak önemli adımlar atmak istiyoruz. Bugün burada her dinden, her milletten, her kültürden insanımızı iftar sofrasında bir araya getirdik. Bu birliktelik Balkan coğrafyasının zenginliğinin bir yansımasıdır. Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan'da dokuz şehrimizde iftar programları gerçekleştiriyoruz. Edirne iftarımızda da tüm Balkanlar'daki kardeşlerimizle bir araya geldik. Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarihten ve kültürümüzden kardeşliğimizi pekiştirmek, ilişkilerimizi güçlendirmek, aynı zamanda ticaretten turizme, kültür ve sanattan tarıma, eğitimden gençlik spora, yerel yönetimlere ve yine insani yardım konularına kadar birçok konularda ciddi adımlar atacaktır" şeklinde konuştu.

ERBAŞ "GÜZEL BİR AN YAŞIYORUZ"

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş  da Selimiye Camii'nin gölgesinde iftar yapmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Çok güzel bir anı yaşıyoruz. Koca Sinan, Mimar Sinan'ın en önemli ustalık eserinin hemen gölgesinde onu anarak, onun mimarlığının, sanatının o yüceliğini de hissederek Selimiye Camii'ni seyrederek sizlerle beraber olmak bizim için mutlulukların en büyüğü. Öyle güzel bir anı yaşıyoruz ki peygamber efendimizin ifadesiyle müminin iki heyecanlı, iki sevinçli anı vardır. Birisi iftar sofrasında beklediği o an ezanı Muhammedi'nin okunmasını iftarın olmasını ve orucunu açacağı o sevinç anı bir diğeri de cennette göreceği an buyuruyor peygamber efendimiz. İşte iftar sofrasındaki o sevinci bize birlikte yaşattı rabbimiz. İnşallah cennette cemalini görmeyi de hepimize nasip eylesin. Bizim medeniyetimiz inançları, kültürleri, renkleri farklı olmasına rağmen çok farklı özelliklere sahip olan insanlarla bir barış içerisinde yaşama tecrübesini dünyaya tanıtan bir medeniyet bizim medeniyetimiz. İşte burası, İşte Balkanlar. Bu tecrübenin yaşandığı en önemli bölgelerden birisi. Şu anda onun bir örneğini yaşıyoruz burada. İşte ne mutlu bize ki böyle bir medeniyetin mensuplarıyız. İnancı, mezhebi, kültürü, ırkı, dili ne olursa olsun birlikte yaşama tecrübesi bizim bütün dünyaya örnek gösterebileceğimiz şöyle tarihimize baktığımız zaman bizim için mutluluk verici bir konu”.

İftar yemeğinin ardından yapılan Semah gösterileri ve Selimiye Camii'ne ışık yansıtılması büyük ilgi gördü. İftara katılanlar daha sonra Eski Camii'ye giderek teravih namazı kıldı.

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.