2019’U  ‘ATATÜRK’ÜN İZİNDE MİLLİ MÜCADELE YILI’ İLAN ETTİLER!

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, 31 Ocak 1990’da öldürülen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’u düzenledikleri basın toplantısıyla andı. Şube Başkanı Celil Özcan tarafından yapılan basın açıklamasında, “2019 Büyük Atatürk'ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100’üncü ve Derneğimizin kuruluşunun 30’uncu yılıdır. Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır. Bu nedenle 2019 yılını ‘Atatürk’ün İzinde Milli Mücadele Yılı’ olarak ilan ediyoruz.” dedi.

2019’U  ‘ATATÜRK’ÜN İZİNDE MİLLİ MÜCADELE YILI’ İLAN ETTİLER!

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, 31 Ocak 1990’da öldürülen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’u düzenledikleri basın toplantısıyla andı. Şube Başkanı Celil Özcan tarafından yapılan basın açıklamasında, “2019 Büyük Atatürk'ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100’üncü ve Derneğimizin kuruluşunun 30’uncu yılıdır. Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır. Bu nedenle 2019 yılını ‘Atatürk’ün İzinde Milli Mücadele Yılı’ olarak ilan ediyoruz.” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
01 Şubat 2019 Cuma 09:15
2019’U  ‘ATATÜRK’ÜN İZİNDE MİLLİ MÜCADELE YILI’ İLAN ETTİLER!

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu adına açıklamayı yapan Şube Başkanı Celil Özcan, “Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcu da maalesef aynı kaderi paylaştı. 24 - 31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kabul edildi. Karanlık odaklar, hain planlarını uygularken geride milyonlarca Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu'nun yetiştiğini tahmin edemediler.” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN: “CİNAYET AYDINLATILABİLSEYDİ, SONRAKİ AYDIN KATLİAMLARI YAŞANMAYACAKTI”

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan yapmış olduğu basın açıklamasında,  “Adalet ve demokrasi için tam zamanıdır.  24 Ocak 1993'de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri'nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince, sinsice katledildi. Türkiye, ayağa kalktı. Milyonlar sel olup aktı. Türk milleti, tek yürek olup haykırdı: ‘Türkiye laiktir laik kalacak’, ‘Uğurlar ölmez’, ‘Genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz’ Siyasiler, namus sözleri verdiler. Dediler ki: ‘Katil ya da katilleri bulacağız’ İktidarlar değişti, aradan 26 yıl geçti. Bize göre katil ya da katiller malum... Ama, aydınlatılamamış bir cinayet olarak kaldı Uğur Mumcu suikastı. Uğur Mumcu, yaşamı boyunca Türk Aydınlanmasının önündeki engelleri yıkmak için çalıştı. Devletin itibarını düşünmek yerine düşüren politikacılara karşı çıktı. Terörün her türlüsüne savaş açtı. 31 Ocak 1990'da yine hainler iş başındaydı. Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi. Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kuralı henüz 8 ay olmuştu. Çalışmaları, çabaları belli ki karanlıktan beslenen güç odaklarını ürkütmüştü. Yok edilmesi gerekiyordu. Prof. Dr. Muammer Aksoy'un katledilmesi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Önemli bir toplumsal önder bedenen ortadan kaldırılmıştı. Muammer Aksoy cinayeti, 1980 sonrası aydın katliamlarının ilk halkasıydı. Cinayet aydınlatılabilseydi, sonraki aydın katliamları yaşanmayacaktı. Yine, siyasiler üzüntülerini ilettiler. Cinayeti aydınlatma sözü verdiler. Fakat, sonuç değişmedi. Bizce malum olan hainler, açığa çıkartılmadı.” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN: “GERİDE MİLYONLARCA AKSOY VE MUMCU YETİŞTİ”

Özcan, Prof. Dr. Muammer Aksoy'un öldürülmesinin Uğur Mumcu'yu derinden etkilediğini söyleyerek devam ettiği konuşmasında, “Uğur Mumcu, Muammer Aksoy için ‘Kalpaksız Kuva-yi Milliyecilerin son temsilcisiydi’ demişti. Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcu da maalesef aynı kaderi paylaştı. 24 - 31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kabul edildi. Karanlık odaklar, hain planlarını uygularken geride milyonlarca Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu'nun yetiştiğini tahmin edemediler. Karanlıktan ve kandan beslenen bu odaklar; yanlış hesap yaptılar. Yok ettikleri bedeni varlıklarıydı, düşünceleri mücadelemizde yaşıyor. 24 Ocak 2001 'de Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan da şehit edildi. Ali Gaffar Okkan Cumhuriyet, Atatürk ve ulus devlet konularında hassasiyet sahibiydi. Yurttaşların sevgisini, saygısını ve güvenini kazanmıştı. Bir Emniyet Müdürü'nün hem ulus devleti savunması hem de Atatürk Devrimi'ne bağlılığı bölge ve Türkiye üzerine projeleri olan kesimlerce hoş karşılanmadı. Göz göre göre şehit edildi. Ali Gaffar Okkan cinayeti de faili belliyken meçhul kaldı. Diyarbakır'da 2001 'de doğan 2.500 çocuğa Ali Gaffar adı verildi. Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek, Atatürk Devrim ve İlkeleri'ne, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve Özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır. Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. 2019 Büyük Atatürk'ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100’üncü ve Derneğimizin kuruluşunun 30’uncu yılıdır. Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır. Bu nedenle 2019 yılını ‘Atatürk’ün İzinde Milli Mücadele Yılı’ olarak ilan ediyoruz.” dedi.

GAYTANCIOĞLU: “SARSILSA DA YIKILMAZ”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da basın toplantısına destek verenler arasındaydı. Gaytancıoğlu burada yapmış olduğu konuşmada, “Dr. Muammer Aksoy’un acısı kalbimizdedir. Ama aynı zamanda acının dışında bize bir ışık açmıştır. O ışığın açtığı yoldan Atatürk’ün izinden o ışık açılmıştır. Cumhuriyetin aydınlanma devrimini yıkmak isteyen ve engellemek isteyen emperyalistlerin desteklediği birçok odakla Türkiye Cumhuriyeti zaman zaman karşı karşıya kalmıştır. Ocak ayının son haftasında çok önemli aydınlarımız katledilmiştir. Ama onlar ölmediler. Cumhuriyetin aydınlanma ışığı Atatürk devrimleri hiçbir zaman sarsılsa da yıkılmaz.” şeklinde konuştu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.