ADD, "HOŞGELDİN ULU GAZİ!"

ADD Edirne Şubesi Y.K.Başkanı Celil Özcan, "Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Devletimizin Kurucusu ve Yurdumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 92. Yıl dönümünün kutlu olmasını diliyoruz." dedi.

ADD, "HOŞGELDİN ULU GAZİ!"

ADD Edirne Şubesi Y.K.Başkanı Celil Özcan, "Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Devletimizin Kurucusu ve Yurdumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 92. Yıl dönümünün kutlu olmasını diliyoruz." dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
22 Aralık 2022 Perşembe 06:00
ADD, "HOŞGELDİN ULU GAZİ!"

ADD Edirne Şubesi Y.K.Başkanı Celil Özcan, ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına, Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'ye son ziyaretini, Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Aralık 1930 yılında yapmış olduğunu, bu ziyaretinde Edirne Belediye Başkanlığı hizmet binasında konakladığını hatırlatarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu son ziyaretinin 4 gece 5 gün sürdüğünü belirtti.

ADD Edirne Şubesi Y.K.Başkanı Celil Özcan, devamında şunları kaydetti:

"AYDINLANMA DEVRİMİN HAYATA GEÇİRMEK VE SORUNLARI YERİNDE ÇÖZMEK AMACIYLA YURT GEZİLERİNE YÖNELDİ"

Ülkemizin kurtarıcısı ve Devletimizin Kurucusu Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderliğinde Bağımsızlık Savaşını kazandıktan sonra uzun savaşlar yaşamış, harap bir Anadolu ve yorgun bir halk vardı. Yıllarca ihmal edilmiş olan halk ümitsiz, ekonomik sıkıntılar içinde birçok sorunun ağır yükünü yaşıyordu. O nedenle halkın sorunlarını anlama, onlara ümit verme, yönlendirme ve ardından yapılacak yenilikler için kamuoyu oluşturma gerekliydi.Bu nedenle Atatürk, Aydınlanma Devrimin hayata geçirmek ve sorunları yerinde çözmek amacıyla yurt gezilerine yönelmiştir.

Atatürk yurt gezilerinde, siyasal, toplumsal askeri, kültürel, ekonomik vb. alanlardaki durum tespiti ile alınması gereken önlemleri incelemiştir. Yeni ve ileri bir Türkiye yaratabilmek için yapılacak atılımların ve oluşturulacak yeni ortamın temellerini atmıştır. Önce halkın içine girerek görüşler almış ve bu görüşlerin ışığı altında planlamalarını yapmıştır. Engin bir sevgiye ve güvene sahip olduğu için halk üzerinde etkili olmuş ve başarılı bir şekilde yönlendirmelerde bulunmuştur. Çağdaş değerler ve devrimleri için olduğu gibi, birlik, bütünlük ve yurtseverlik doğrultusunda önemli ölçüde kamuoyu oluşturmayı başarmıştır.

"ATATÜRK, GERÇEK KURTULUŞUN SORUNLARI AŞACAK ÇOK YÖNLÜ KALKINMADAN GEÇTİĞİNİ GÖRMÜŞ VE ONA GÖRE HAREKET ETMİŞTİR"

21 Aralık 1930 tarihinde Edirne’ye gelmeden önce Hasköy’de vali ile vilayet heyeti tarafından karşılanan Atatürk, zaman zaman köylerde durarak vatandaşlarla sohbet etmiştir. Bu nedenle şehre gelmesi bir hayli uzun sürmüştür. Her tarafı “Hoş geldin Gazi, büyük halaskarımız” gibi yazıların yer aldığı taklarla süslenmiş ve bayraklarla donatılmış olan şehre ise 21 Aralık 1930 günü akşamüstü gelmiştir. Soğuk havaya rağmen Edirne’liler tarafından büyük bir coşku ile karşılanmıştır. Karşılama töreninin ardından kalacağı Belediye Binasına geçmiştir. Ertesi gün (22 Aralık 1930) şehirdeki incelemelerine Cumhuriyet Halk Fırkasını ziyaret ederek başlamıştır. Fırka (Parti) ziyaretinde üyelerin yanı sıra köy ve İlçelerin heyetlerini kabul ederek mahalli ihtiyaçlarla ilgili bilgi almıştır.

23 Aralık günü öğleye doğru otomobille Edirne’nin batısında bulunan Kemal Köyü merasının Meriç sahiline giderek çeltik ekimi için merayı yerinde incelemiş ve ayrıca köylülerle bir süre sohbet etmiştir. Atatürk, Kubilay’ın Menemen’de katlediliş haberini de akşam saatlerinde Belediye Başkanlığı Meclis Salonunda aldı ve çok üzüldü. Çalışmayı bırakıp odasına çekildi.

 24 Aralık günü ise Edirne’nin eğitim kurumlarını ziyaret etmiştir. Bu doğrultuda öğleden önce kız ve erkek öğretmen okulları ile erkek lisesini, öğleden sonra ise kız ve erkek şehir yatılı okullarını, ortaokul ile sanayi mektebini (Endüstri Meslek Lisesi) gezmiştir. Girdiği sınıflarda dersleri dinleyerek öğrencilere sorular sormuş, Sanayi Mektebi’nde ise imalat atölyelerini dolaşarak usta ve çıraklarla yaptıkları işler hakkında konuşmuştur.

25 Aralık sabahı ise Türk Ocağı’nı ziyaret etmiştir. Ocaktan ayrıldıktan sonra konserve fabrikasını, Çanakkale Savaşından döndükten sonra kaldığı ev ile jandarma okulunu ziyaret etmiştir. Ardından eski eserleri ve camilerini gezmiş, öğle yemeğinden sonra da Babaeski’ye doğru hareket etmiştir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Devletimizin Kurucusu ve Yurdumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 92. Yıl dönümünün kutlu olmasını diliyoruz."

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.