AKALIN, LİYAKAT İSTEDİ

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, üniversitelerdeki antidemokratik uygulamaları TBMM gündemine taşıdı.

AKALIN, LİYAKAT İSTEDİ

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, üniversitelerdeki antidemokratik uygulamaları TBMM gündemine taşıdı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
01 Mayıs 2024 Çarşamba 00:00
AKALIN, LİYAKAT İSTEDİ

Akalın, “Ülkemizde her alanda yaygınlaşan kayırmacılık artık bir çok alanda olduğu gibi üniversitelerde de endişe verici boyutlara ulaşmış durumdadır. Liyakat yerine sadakat aranmasıyla birlikte akademik kadrolara haksız mülakatlar düzenlenerek ve gerekli kılıflar uydurularak nepotizmin yaygınlaşmasına zemin hazırlanmıştır” diye konuştu.

TBMM’de yapılan son oturumda Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, üniversitelerdeki antidemokratik uygulamaları gündeme getirerek önemli açıklamalarda bulundu. Akalın, üniversitelerin entelektüel sermayenin temeli olduğunu ve bilimsel düşüncenin gelişimi için özgür ve liyakat esaslı bir akademik ortamın önemine işaret etti.

Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, TBMM'deki konuşmasında şunları söyledi:

"Üniversiteler ülkelerin entelektüel sermayesinin temel taşıdır; bilimsel düşüncenin, teknoloji üretiminin ve yenilikçi fikirlerin tohumlarının atıldığı, büyüdüğü ve meyve verdiği kurumlardır ancak üniversitelerin bu aslı işlevlerini yerine getirebilmesi için özgür ve liyakat esaslı bir akademik ortamın varlığı olmazsa olmazdır. Ülkemizde her alanda yaygınlaşan kayırmacılık artık birçok alanda olduğu gibi üniversitelerde de endişe verici boyutlara ulaşmış durumdadır. Liyakat yerine sadakat aranmasıyla birlikte akademik kadrolara haksız mülakatlar düzenlenerek ve gerekli kılıflar uydurularak nepotizmin yaygınlaşmasına zemin hazırlanmıştır. Bu durum, akademik camiada güveni sarsarak kaliteli eğitim ve araştırmanın önünde engellerden biri hâline gelmiştir. Üniversitelerde sözde “otorite” diye bahsedilen olgunun faşizmi çağrıştıran siyasal bir rejim olduğunu gözler önüne sermektedir. Bunun yanında, bilimi, ideolojik bir kavrama endeksleyerek hapsetmek, özgürce düşünmenin önüne geçerek bilimsel gelişime zarar vermektedir. Bunun sonucunda da üniversitelerde ideolojik yaklaşım ve nepotizm bilimin önüne geçmekte ve üniversitelerimizin uluslararası alandaki yetkinlikleri azalmaktadır. Dünyadaki en iyi 500 üniversite sıralamasında Türkiye’den yer alan üniversite sayısı yok denecek kadar azdır ve bu üniversitelerin sıralamadaki yeri de her geçen gün geriye gitmektedir. Üniversitelerimizde daha özgür, yaratıcı ve katılımcı bir ortamın yaratılması için üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler üzerindeki kısıtlamaların ve baskıların kaldırılması gerekmektedir. Rektör ve diğer yönetici atamalarının siyasi ve sadakat esasından uzak, liyakat esasına dayalı yapılması üniversitelerin özerkliklerinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Üniversitelerimizin siyasi baskılardan uzak, özgür ve özerk kurumlar hâline gelmesi, akademik çalışmaların kalitesini artıracak, yenilikçi girişimlere olanak tanıyacak ve ülkemizin geleceğine yapılan önemli bir yatırım olacaktır.Son olarak, 1991-2018 yılları arasında üniversitede yirmi altı yıl çalışmış birisi olarak şunu söylemek istiyorum: 1995-2003 yılları arasında üniversitelerde başlayan liyakat esasından uzaklaşıp siyaset esaslı yaklaşım 2003 yılından bugüne kadarki dönemde yerini sadakat esaslı yaklaşıma bırakmıştır. Evet, üniversitelerde bu, çözülme ve bozulmanın özetidir"

Mert Hamarat

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.