EÇGD’DEN "12" SORU

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD), 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimleri öncesi Edirne Belediye Başkanlığı’na adaylığı veya aday adaylığını açıklayan isimlere planladıkları hizmetler ile ilgili sorular hazırladı.

EÇGD’DEN "12" SORU

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD), 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimleri öncesi Edirne Belediye Başkanlığı’na adaylığı veya aday adaylığını açıklayan isimlere planladıkları hizmetler ile ilgili sorular hazırladı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
08 Ocak 2024 Pazartesi 00:00
EÇGD’DEN "12" SORU

Dernek Başkanı Ayten Eren, Edirne’deki siyasi partileri ziyaret ederek, kentin doğası ile ilgili hazırladıkları 12 soruyu teslim etmeye başladı. Eren, soruların cevaplarının derneğe iletilebileceği gibi yerel gazeteler ve internet haber siteleri aracılığıyla da yanıtlanabileceğini söyledi. Eren, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin Belediye Başkan Aday ve Aday Adaylarına şu soruları ilettiğini açıkladı:

"Belediye başkan adaylarına Edirne için yapmayı planladıkları hizmetler için sorular hazırladık. Yanıtlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Bunu, kendilerini halkın daha iyi tanıması için bir fırsat olarak değerlendireceklerini umuyoruz.

1) Edirne’mizin önemli doğal ve kültürel miraslarından, Osmanlı’nın Topkapı’dan sonra ikinci büyük sarayının has bahçesi (bilinen adıyla Tavuk Ormanı) hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda projeleriniz var mı?

2) Kentimizin içinden geçen Meriç Nehri’nin taşkınlarıyla oluşmuş Söğütlük Kent Ormanı, Millet Bahçesi yapılmak amaçlı halkımıza kapatılmış durumda. STÖ’lerinin, meslek odalarının “buraya uygun değildir” itirazları hukuken de haklı bulunmuş olmasına rağmen hala halka açılmamıştır. Siz belediye başkanı olursanız bu konuda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

3) Vatandaşın en temel ihtiyaçlarından olan ama yapılan incelemede kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarının birçok mahallede 1-2 m’yi geçmediği Edirne’mizde, var olanların da ticari işletmeler tarafından yasa dışı ihlallere uğradığını görüyoruz. Her mahallede insanlara yürüyüş mesafesinde dinlenme ve sportif amaçlı ücretsiz kullanımlı yeşil alanlar oluşturma konusunda ne düşünüyorsunuz?

4) Edirne’nin hava kalitesini iyileştirmek ve arttırmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

5) Edirne’nin en fazla konuşulan konusu anketlere göre pahalı ve yetersiz ulaşımmış.  Bu duruma bir ulaşım öneriniz var mı? Edirne’nin makro ulaşım planında temiz ve ucuz olan bisiklet yollarının ulaşım amaçlı, yaygın olarak planlanması konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

6) Kentimizde çevre kirliliğinin önüne geçilmesi, atıkların geri kazanılarak hammadde kaynaklarının korunması, evsel atıkların toprağa geri verilerek zenginleştirilmesi yöntemleri için kaynakta ayrıştırma konusunda ne düşünüyorsunuz?

7) Uzun zamandır devam eden yazın toz, kışın çamur çilesi, bitmek bilmeyen alt yapı çalışmaları ve özellikle kentimizin varoşlarında görmezden gelinen kaldırımlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

8) Çeşmeden içilebilir su konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Su kesintilerinin önüne geçecek temiz su temini konusunda çözüm önerileriniz nelerdir?

9) İklim krizini gündelik yaşam içinde her konuda hissetmeye başladığımız kentimizde, olası su ve gıdaya erişim krizi konusunda yerel yönetim olarak tedbirleriniz ne olacak?

10) Yerel yönetimler olarak S.T.Ö, Meslek odaları, D.K.Ö ‘lerini karar alma süreçlerine katmayı düşünüyor musunuz? Bu mekanizmayı nasıl kurmayı planlıyorsunuz?

11) Edirne turizminde, çeşitliliği hangi rotalarla ve yöntemlerle arttırmayı düşünüyorsunuz?

12) Kent ölçeğinde yakıcı bir sorun halinde yaşanılan otopark sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Çözüm önerileriz var mı?”

CHP ADAY ADAYLARINA SESLENDİ

Eren, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Belediye Başkan Adaylarına da seslenirken; “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak belediye başkanlığına talip olan tüm aday adayları için kentimizin öncelikli sorunlarından oluşturulan soruları partilerinizin merkezlerine bırakarak ulaştırmalarını talep ettik. Diğer partiler bu talebimizi tereddütsüz yerine getirdiler ve hatta adaylar geri bildirim yapmaya başladılar. CHP İlçe Başkanlığına elden dilekçeyle teslim ettiğimiz bu mektupların ne hikmetse maalesef sizlere iletilmeyeceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bizler de farklı yöntemlerle size ulaşma yolunu seçtik. Kentimizin oldukça can yakan öncelikli sorunlarına yaklaşımınızı soruları yanıtlayarak PDF formatında gönderirseniz, izniniz olursa her geri bildirimi basınla paylaşacağız. Çalışmalarınızda başarılar dileriz” sözlerine yer verdi.

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.