EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIP SOKAĞA ÇIKTI

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası’na bağlı eğitimciler, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek eğitimcilere yapılan şiddet ve öğretmenlerin katledilmesine yönelik protesto için  bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIP SOKAĞA ÇIKTI

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası’na bağlı eğitimciler, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek eğitimcilere yapılan şiddet ve öğretmenlerin katledilmesine yönelik protesto için  bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
10 Mayıs 2024 Cuma 00:00
EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIP SOKAĞA ÇIKTI

PTT önünde yapılan protesto  ve basın açıklamasına CHP Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, siyasiler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

ACET, "MESLEĞİMİZ İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR"

 Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Acet, protesto eylemi sırasında yaptığı açıklamada, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Acet, Milli Eğitim Bakanının ve siyasi iktidarın öğretmen camiası için yaptıkları açıklamanın son derece yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 “ Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir. Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir.  Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli-öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.  Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti! Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. ‘Bir toplumun uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.’ Öğretmenler, toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık bir geleceğe rehberlik eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Unutmayalım ki, eğitimsiz bir toplum, karanlığa mahkumdur”.

AKÇAY, "KAÇ ÖĞRETMEN DAHA CAN VERECEK?"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın olaylar karşısında harekete geçmesi gerektiğini belirten Eğitim-İş Sendikası Başkanı Murat Akçay'da, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor? İktidarın ve MEB’in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır.  Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz? Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Her suç gibi bu suçun da azmettiricileri olduğunu biliyor ve onları çok iyi tanıyoruz. Daha önce defalarca yaşadığımız cinayetler gibi bu son bu cinayetin de azmettiricileri; öğretmenler çalışmıyor gibi yanlış bir algıyı toplumda yaymaya çalışanlardır. Bizleri bugün okullarımızda açık hedef haline getirenler; liyakatsiz şekilde atandıkları koltukları bir hükümdarlık alanı gibi kullananlar, her fırsatta bizleri aşağılamaya çalışan mülki amirlerdir. Öğretmenliğin aynı zamanda bir uzmanlık mesleği olduğunu görmezden gelenlerdir. Okullarda şiddeti körükleyenler; eğitime dair eleştiri ve önerilerimize yıllardır kulak tıkamakta ısrar edenlerdir. Bizleri hedef haline getirenler; her fırsatta emeğimizi küçümseyenler, mesleğimizi itibarsızlaştıranlardır. Bugün eğitim emekçilerinin canlarından endişe ederek okula gidiyor olması işte bunların eseridir. Bunun için atılması gereken ilk adım bu zihniyetin kökten değişmesidir. Okullardaki şiddetin arkasındaki nedenler ortaya çıkarılmalı, eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için bakanlığı acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır"

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.