“HAYVAN PAZARININ TAŞINMASI ESNAFIMIZI OLUMSUZ ETKİLER”

CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden, “Son günlerde,yazılı basında gördüğümüz,Belediye Başkanı tarafından Yeni bir Hayvan Pazarı yapılacak açıklaması ne kadar gerçektir. Hayvan Pazarının taşınması esnafımızı olumsuz etkiler.”dedi.

“HAYVAN PAZARININ TAŞINMASI ESNAFIMIZI OLUMSUZ ETKİLER”

CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden, “Son günlerde,yazılı basında gördüğümüz,Belediye Başkanı tarafından Yeni bir Hayvan Pazarı yapılacak açıklaması ne kadar gerçektir. Hayvan Pazarının taşınması esnafımızı olumsuz etkiler.”dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
23 Aralık 2022 Cuma 06:00
“HAYVAN PAZARININ TAŞINMASI ESNAFIMIZI OLUMSUZ ETKİLER”

CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden ve CHP Belediye Meclis Üyeleri Havsa Hayvan Pazarı hakkında yazılı açıklamalarda bulundu.

CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden ve CHP Belediye Meclis Üyeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer verdi:

 “Son günlerde,yazılı basında gördüğümüz,Belediye Başkanı tarafından”Yeni bir Hayvan Pazarı yapılacak” açıklaması ne kadar gerçektir. Hayvan Pazarının taşınması esnafımızı olumsuz etkiler Havsa Hayvan Pazarı,Trakya ve bölgemizin sayılı hayvan pazarlarından biridir. Yıllardır,Çiftçi ve hayvan yetiştiricilerimizin küçük ve büyükbaş hayvanlarını alıp Satabildikleri,hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayan,hayvan piyasasının oluşmasında belirleyici olan,Köylerimizden,İlçe ve Şehir dışından gelenler ile ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlayan,Belediyenin de önemli gelir kaynaklarından biridir.

Aralık ayı başında yapılan Belediye Meclis toplantısında Yeni hayvan Pazarı yapılacak mı?diye sorduğumuzda şu anda böyle bir çalışmamız yok,cevabını aldığımız günlerde Belediye Başkanı Havsa ve Edirne’de ki yerel basına”Yeni Hayvan Pazarı yapılacak “haberini veriyor.Hangisine inanalım?

Değerli hemşerilerimiz;Yıllardır Belediye tarafından işletilen ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından denetlenen hayvan pazarımız ihtiyacı karşılamıyor  mu ?eksikleri nelerdir?Mevcut     Hayvan Pazarı 1980’li yıllarda istimlak edilerek yapılmış ve yıllar içersinde ihtiyaca göre iyileştirme çalışmaları ile bugünlere gelmiştir. Yine o zaman Alan olarak yetersiz kalırsa doğusunda ki, iki tarla -20 dönüm civarında bir alan imar planında Hayvan Pazarı genişleme ve otopark alanı olarak işlenmiştir. İhtiyaç halinde kamulaştırma yapılarak,genişleme imkanı sağlanmıştır.Alan olarak yetersizlik görmediğimiz halde Genişleme açısından, imkanlara sahiptir.

Trafik açısından bir yoğunluk ve sıkışıklık mı yaratıyor,bu konuda bir sorun olduğunu düşünmüyoruz.Konutlardan uzak oluşu Hijyen ve koku açısından bir rahatsızlık vermediği gibi yıllardır Tarım İl Müdürlüğü tarafıdan denetlenmekte ve ruhsatı bulunmaktadır.

En önemli eksik olarak üstünün kapatılması gündeme gelir ve mevcut yerinde iyileştirme çalışmaları yapılırsa daha iyi olmaz mı?

İlçemizde Cumartesi günleri yapılan hayvan pazarı, gelen gidenlerle ve alış-verişleriyle hem çarşı,hem pazar esnafı ,hemde sanayi esnafı açısından büyük bir gelir kaynağıdır.

Şehir dışından ve ilçe dışından gelen, Çiftçiler esnaflar ve hayvan piyasasını merak  edip malının değerini bilmek isteyen köylülerimiz yürüyüş mesafesinde hayvan pazarına ulaşmaktadırlar. Şehir dışında yapılacak bir hayvan pazarına ulaşım hem daha zor olacak hemde bu gelenlerin ilçe merkezine girişini ortadan kaldıracaktır.Esnaf arkadaşlarımız açısından büyük bir gelir kaybı yaşanacaktır.

Mevcut hayvan Pazarının Önemli bir bölümü betonlanmış,asfaltlanmış,zemini sağlamlaştırılmış, padokları yapılmış, rampaları ile yeterli düzeyde ihtiyaca cevap verecek şekildedir.

Ayrıca Yeni yapılacak Hayvan Pazarı büyük bir maliyet oluşturacaktır,Her ne kadar İl Özel İdaresi ve Belediye ‘nin kıt kaynakları ile yapılacak olsa dahi bu hayat pahalılığı ve bir enflasyonist bir dönemde nasıl sağlanacaktır, milletin her Kuruşunu yerinde ve zamanında kullanmak gerekir.

Bunları göz önünde bulundurarak mevcut alanın iyileştirilmesi ve üstünün kapatılmasının daha ekonomik ve ilçemizdeki ticarete daha katkı vereceği düşüncesindeyiz.

Havsa’mızın ve halkımızın huzuru , refahı ve geleceği için en iyisini yapmak istiyoruz.”

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.