"İMAM HATİPLERE ÖZEL MENÜ" İDDİASI

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, 2024 yılının bu ilk günlerinde çocuk ve eğitim hakkında bir değerlendirme yaptı. Çalışma grubunun iddiasına göre, pansiyonlu okulların bazıları ile taşımalı eğitim veren bazı okullarda öğrencilere yemek verildiği dile getirilerek, "İmam Hatip okullarında verilen yemek ile diğer okullardaki yemeklerin farklı olmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Hemen her öğün et yiyebilen İmam Hatip okullarının öğrencilerine olan menü diğer okullarımızda farklıdır ki bunun gerekçesi açıklanmalıdır" denildi.

"İMAM HATİPLERE ÖZEL MENÜ" İDDİASI

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, 2024 yılının bu ilk günlerinde çocuk ve eğitim hakkında bir değerlendirme yaptı. Çalışma grubunun iddiasına göre, pansiyonlu okulların bazıları ile taşımalı eğitim veren bazı okullarda öğrencilere yemek verildiği dile getirilerek, "İmam Hatip okullarında verilen yemek ile diğer okullardaki yemeklerin farklı olmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Hemen her öğün et yiyebilen İmam Hatip okullarının öğrencilerine olan menü diğer okullarımızda farklıdır ki bunun gerekçesi açıklanmalıdır" denildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
04 Ocak 2024 Perşembe 00:00
"İMAM HATİPLERE ÖZEL MENÜ" İDDİASI

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, pansiyonlu okullarda ve taşımalı eğitim veren okulların menülerinde farklılıkların olduğunu iddia ederek, İmam Hatip Lİsesi öğrencilerinin yemeklerinin etli, diğer okullardaki yemeklerin menülerinin ise farklılık gösterdiğini ileri sürdüler.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu (ELBEÇ) Türkiye’de ve Edirne’de, çocuk ve eğitim hakkında değerlendirme yapıldığı bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Edirne Bilimsel Laik Eğitim Çalışma Grubu bileşenleri adına Benay Gürsel’in okudu.

Gürsel, her yeni yılın başında umut ettikleri tek şeyin bu ülkede yaşayan çocukların daha sağlıklı, daha güvenilir ve daha iyi şartlarda bir hayat sürmesi olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Ama 2023 yılında bu umudumuzun yitip gittiğini gördük. Onlara sağlanan şartların daha da kötüleştiğine tanıklık ettik.

Seçim öncesi her öğrenciye okullarda bir öğün ücretsiz yemek vereceğini söyleyen iktidar bırakın bir öğünü, birkaç ay anasınıflarında vermiş olduğu yemeği de vermemeye başladı. Ekonomik tedbir kararları hiçbir siyasi karar alıcıları etkilemezken ilk etkilenen her zamanki gibi düşük gelir sahibi ailelerin çocukları oldu.
Kentimizde eğitim gören yüzlerce çocuk bu karardan etkilenmesine rağmen Edirne Valiliği’nin dezavantajlı bölge okullarına kahvaltı olarak verdiği simit poğaça ve içecekler olumlu bir adımdır. Ancak buradan bir kez daha yinelemek isteriz ki; bu menünün yumurta, peynir, bal gibi sağlıklı beslenme programına uyması ve diğer okullarımızda da uygulanmaya başlanması bir ihtiyaç ve zorunluluktur.
Pansiyonlu okullarımızdan bazıları ile taşımalı eğitim veren okullardaki yemekler için ise sorunlar yerinde saymaktadır. Okulda ya da okul dışında yenen yemekten olan zehirlenmelere yer veren haberleri basından maalesef izlemekteyiz. İmam Hatipler dışındaki, özellikle taşımalı eğitim veren okullarımızda yemek verilmesi başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkili makamlardan beklemekteyiz.

FARKLILIĞI ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ

Ayrıca İmam Hatip okullarında verilen yemek ile diğer okullardaki yemeklerin farklı olmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Hemen her öğün et yiyebilen İmam Hatip okullarının öğrencilerine olan menü diğer okullarımızda farklıdır ki bunun gerekçesi açıklanmalıdır.
Çocuklarımız için diğer önemli bir konu ise içilebilir suya erişimdir. Edirne ili tamamında okullarımızda bu sorun çözülmüş olmasına rağmen sebillerinin periyodik bakımlarının önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bakım ve kontrolleri yapılmamış sebillerin çocuklarımızın sağlığını tehdit edeceği apaçık ortadadır.

ADAYLARDAN SOMUT VAATLERİ DUYMAK İSTİYORUZ

Önümüzdeki yerel yönetimler seçimlerinde adayların özellikle çocuklarımız için somut vaatlerinin ne olacağını bilmek istiyoruz. Öncelikle öğrenciler için ‘okula gidip gelirken ücretsiz ulaşım’ hakkının sağlanmasını programlarına dâhil etmeleri anlamlı olacaktır.

2023 yılında eğitimi ilgilendiren bir durum da ülkemizde uyuşturucu kullanımının dokuz yaşlara kadar inmiş olmasıdır. Yapılan araştırmalar uyuşturucuya yönlendirme alanlarının okul yakınları ve eğlence merkezleri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle ailelerin çocuklarını gözlemeleri ve okul yakınlarının da denetlemesinin yapılması, güvenlik elemanlarının bir an önce okullarda ve pansiyonlarda görevlendirilmesi önemlidir.
Geçen yıl çalışma grubu olarak en çok üstünde durduğumuz sorun yeni yerleşim bölgesinde ihtiyaca cevap vermeyen okul sayısının ve dolayısıyla donanım bakımından yetersizlikleri olmuştu. Yaşanan deprem felaketi sonrasında ise okullardan bazıları yıkılmış bazıları ise güçlendirme çalışmasına alındığından öğrenciler başka okullara nakledilmiş ve ikili eğitime geçilmiştir. Sonuç olarak kentimizde devlet okul sayılarının artmasını beklerken tam tersi azaltılmış, özel okul sayılarında artışın önü açılmıştır.

Edirne’de ÇEDES kapsamında 62 okulda din görevlisinin resmi yazı ile görevlendirildiğini biliyoruz. Şimdiye kadar okullarımızda derslere girildiğini duymadık. Umarız ki bu görevlendirmelere kâğıt üzerinde kalır. Çünkü okullarda yalnızca öğretmenlerin ders verebileceğini, yapılan bu uygulamanın Anayasaya ve Cumhuriyetimizin temel kuruluş ilkesi olan laikliğe aykırı olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle bu görevlendirmeler geri çekilmelidir. Okullarımızda ne eğitim çalışanı, ne veliler ne de Edirne halkı olarak din görevlilerinin ders vermesine izin vermeyeceğimizi ilgili kurumlara bildirmek isteriz.

Edirne’de gerçek anlamda çocuklarımızı düşünüyorsanız imama değil rehber öğretmene, özel okula değil mevcutları ve donanımları bilimsel ölçütlere uygun olan devlet okullarına, göstermelik değil sağlıklı ve besleyici okul yemeğine, anasınıflarında mescide değil konteynır olmayan ve ücretsiz okul öncesi kurumlarına yatırım yapın."

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.