İPSALA'DA HAK ARAYIŞI

DİSK Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi, İpsala Belediyesi'nde herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan 58 işçi için belediye binası  önünde eylem yaptı.

İPSALA'DA HAK ARAYIŞI

DİSK Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi, İpsala Belediyesi'nde herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan 58 işçi için belediye binası  önünde eylem yaptı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
09 Mayıs 2024 Perşembe 00:00
İPSALA'DA HAK ARAYIŞI

Şube Başkanı Caner Makasçı, kararın hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak olduğunu belirterek, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman'a seslendi. Makasçı, "arkadaşlarımızın işine geri dönmesi için, haklarımız için nereye kadar gidecekse oraya kadar mücadele etmeye de hazırız. İpsala’da doğacak olumsuzlukların sebebi de biz olmayacağız" ded.

İpsala ilçesinde, bir dönemlik aranın ardından yeniden Belediye Başkanlığı’na seçilen AK Parti’li Mehmet Kerman, seçim propagandasında sarf ettiği; ‘hiçbir işçinin işi ile ekmeği ile oynamayacağım’ sözünün aksine, seçim sonrası 58 işçinin iş akitleri feshedildi. Tepkiyle karşılanan karar sonrası harekete geçen DİSK Genel-İş Trakya Şubesi  İpsala Belediyesi önünde eylem yaparak, işçilerin haklarının geri verilmesini talebinde bulundu.

İpsala Belediyesi’nde çalışan 58 işçinin iş akitlerinin sonlandırıldığını anlatan Makasçı, şöyle devam etti:

“Bugün için geldiğimiz noktada bütün bu hizmetlerimiz göz ardı edilerek belediye başkanı tarafından belediye kaynaklarını tüketen, asalak, işe yaramaz insanlar olarak gösteriliyoruz. Her türlü hukuki, insani ve vicdani duygudan uzak bir biçimde 58 arkadaşımızın iş akitlerinin fesih edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu işçilerimize verilen bildirimlerde hiçbir mazeret gösterilmemiştir. Oysa biz DİSK Genel-İş Sendikası olarak Belediye Başkanına seçildiği günden bu yana her türlü sorununu ve sıkıntısını bizimle paylaşabileceğini sendika olarak var olan sıkıntıların çözümü noktasında iş birliği yapabileceğimizi söyledik. Ancak bugün belediye başkanının sorun çözmeden anladığının insanları işten atmak olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Belediye Başkanı şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarının elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Hiçbir gerekçe göstermeden işçileri işten atmakla belediye başkanı İpsala’daki huzuru ve barışı bozmuştur” .

‘HAKLAR ALINAMAZ"

İpsala Belediye Başkanı Kerman ve bürokratlarının açıkça suç işlediğini ifade eden Makasçı, Belediye Başkanı Mehmet Kerman'ın seçim öncesinde söylediklerinin arkasında durmadığını tam aksine işçilerin işten çıkarıldıklarını köydetti.

 Makasçı, işçi çıkarmalarının İpsala halkı tarafından da hoş karşılanmayacağını ifade eden Caner Makasçı şöyle devam etti:

“Ailesini geçindirmek için, alın teriyle çalışan, hak yemeyen, hak yedirtmeyen, derdi ekmek ve adalet olan işçileri, işinden, ekmeğinden eden uygulamalar İpsala halkı tarafından da kabul görmeyecek ve en şiddetli tepkiyi alacaktır. Biz İpsala halkına hizmet etmek, emeğimizin karşılığını almak, insanca çalışmak, insanca muamele görmek istiyoruz. Ailemizi geçindirmek için her gün alın teri döküyoruz. Kendi işçisiyle kavga eden bir belediye başkanı olarak anılmak istemiyorsanız, İpsala halkına hizmet aksamasın istiyorsanız, kavga istemiyorsanız, İpsala’da huzur istiyorsanız çok geç olmadan hemen iş akitlerinin feshine dair almış olduğunuz karardan geri dönün. Bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz. Geçmişte İpsala Belediyesinde yaşanan ve hukuka yansıyan bu tür davalar sonucunda belediyenin milyonlarca TL tazminat ödemek zorunda bırakıldığını unutmayınız. Biz Belediyemizin yaşadığı sorunları görüşmeye, çözüm ortağı olmaya, İpsala halkına en nitelikli hizmeti vermeye her zaman olduğu gibi hazırız. Kavgadan değil çözümden yana tutum almanızı bekliyoruz. Ancak bilinsin ki arkadaşlarımızın işine geri dönmesi için, haklarımız için nereye kadar gidecekse oraya kadar mücadele etmeye de hazırız"

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.