KÖYLÜ, ‘OSB’ MÜCADELESİNİ KAZANDI

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ile Edirne İl Çevre Düzeni Planlarında yapılan değişiklik ile ilgili olarak Danıştay 6. Dairesi oy birliğiyle değişiklikleri iptal etti.

KÖYLÜ, ‘OSB’ MÜCADELESİNİ KAZANDI

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ile Edirne İl Çevre Düzeni Planlarında yapılan değişiklik ile ilgili olarak Danıştay 6. Dairesi oy birliğiyle değişiklikleri iptal etti.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
23 Aralık 2022 Cuma 06:00
KÖYLÜ, ‘OSB’ MÜCADELESİNİ KAZANDI

Danıştay’ın aldığı sevindirici kararı basın mensuplarıyla paylaşan köylüler dün Edirne Tabip Odasında basın açıklamasında bulundu. Burada basın açıklamasını okuyan davacı köylülerin avukatı Avukat Bülent Kaçar, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kavacık köyünün hazine arazisine Karma OSB kurulması için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 1/100.000 ölçekli Trakya Bölge Çevre Düzeni Planında ve Edirne ili 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında bu arazilerin OSB olarak işlenmesi için yapılan her iki plan değişikliğini Danıştay 6.Dairesi 07.11.2022 tarihli ve 2018 / 9227 Esas ve 2022 / 9230 Karar sayılı kararı ile iptal etmiştir.

Hukuksuz planları iptal eden Danıştay kararı Edirne Valiliğine, Bakanlıklara ve Uzunköprü Karma OSB yönetimine ayrı ayrı resmi olarak tebliğ edilmiştir. Dört ayrı Bilirkişi Heyet Raporunda, Üç ayrı Yürütmenin Durdurulması kararında ve Üç ayrı İptal kararında OSB kurulmak istenen hazine arazilerinin Tarım fonksiyonu dışında kullanılamayacağı kesin olarak hükme bağlanmıştır. Yapılan plan değişikliklerinin, bakanlıkların tüm işlemlerinin hukuka aykırılığı defalarca kanıtlanmıştır.

Üç ayrı davada verilen iptal kararları ile Uzunköprü Karma OSB projesinin Kamu Yararına aykırı olduğu ispatlanmıştır. Kavacık köyüne Karma OSB kurulması halinde Toprak, Orman, Su varlıkları, Tümülüs, Mezarlık, Köy ve doğa açısından kamu zararlarının oluşacağı da ayrıntılı hükme bağlanmıştır. Uzunköprü Kavacık Köyümüzün yegane büyük Hazine arazileri olan 115 ada 238 parsel ile 118 ada 175 sayılı parsellerin Tarımsal Niteliği 1.Öncelikli Korunması gereken araziler olduğu Danıştay kararı ile hüküm altına alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 138. Maddesine göre, Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez. Hukuksuzluğu ve tamamen yanlış bir proje olduğu dört ayrı davada ispatlanmış olan Uzunköprü Karma OSB projesinden vazgeçilmesini, kamu kurum ve kuruluşların hukuka ve bilime uygun hizmetlere, projelere yönelmesini istiyoruz. Mahkeme kararlarının uygulanma zorunluluğu gereğince, davalı Bakanlık ve Edirne Valiliğinden tüm yurttaşların hakkı olan ve Karma OSB yapılmak üzere ucuz rakamlara Karma OSB yönetimine taksitle satılmış olan iki ayrı hazine arazisinin Kavacık köyüne geri verilmesini talep ediyoruz. “

PROJE DERHAL İPTAL EDİLMELİ

Köy sakinleri adına konuşan Fatma Altınbaş, ise şunları söyledi;

“Bugüne kadar Kavacık köylülerinin itirazlarını dikkate almayanlar artık Danıştayın iptal kararına uyarak projeyi derhal iptal etmeleri gerekmektedir. Yargı kararlarını gecikmeksizin uygulamak devlet kurumlarının baş görevidir.

Yer seçiminin, planlarının dahi hukuksuz olduğu ortaya çıkan Uzunköprü Karma OSB projesi için harcanan tüm paraların kurum ve kuruluşlara kuruşuna kadar iade edilmesini istiyoruz. Tarım topraklarını, gıdayı korumayı, köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya ve doğamızı savunmaya Kavacık köylüleri olarak sonuna kadar devam edeceğiz."

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.