KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇILDI

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğunun açılışı, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin katılımıyla yapıldı.

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇILDI

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğunun açılışı, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin katılımıyla yapıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Aralık 2022 Cumartesi 06:00
KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇILDI

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğunun açılışı, yapıldı. Kuzey Makedonya'nın Edirne Fahri Konsolosu Eser Cevahir tarafından organize edilen açılışa, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yörük, Edirne Valisi h. Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosu Eser Cevahir “Ülkelerimiz arasında geçmişten günümüze süregelen iyi ilişkilerin ekonomik sosyokültürel ve diplomasinin farklı alanlarında daha da ileri taşınması ana hedefiyle faaliyet göstermekte olan fahri konsolosluğumuz aynı zamanda şehirlerimizde yaşayan Kuzey Makedonya vatandaşlarının tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 12 yıldır Kuzey Makedonya'da yatırımları bulunan ve eğitimden sanata, spordan sivil toplumun birçok farklı alanlarında çalışmaları olan bir iş insanı olarak önümüzdeki süreçte ülkelerimiz arasındaki ilişkileri her zaman daha yukarı taşımak için çok başarılı işlere imza atacağımıza inanıyorum. Az sonra açılışını gerçekleştireceğimiz olan ofisimiz bir fahri konsolosluk ofisi olmanın ötesinde ülkelerimiz arasında yeni bir dostluk ve kardeşlik merkezi olacaktır. Tarihten gücünü alan ve geleceğe güç veren yeni bir sayfa olacaktır” şeklinde konuştu.

BALKANLARLA İLİŞKİLERİMİZ DÜNDEN BUGÜNE AYNI İSTEKLE AYNI ARZUYLA DEVAM EDİYOR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin 8 bin 300 yıllık tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir kent olduğunu vurgulayarak, “Balkanlarla ilişkilerimiz dünden bugüne bugünden geleceğe hiç heyecanını kaybetmeden, hiçbir eksilme olmadan aynı kararlılıkla, aynı istekle aynı arzuyla devam ediyor ve devam edecek. Tabii ki Edirne, cihan imparatorluğu Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış olmasının yanında tüm Balkan ülkeleriyle kültürel, sosyal, ekonomik ve insani anlamdaki ilişkilerini sürdürmekte olan bir kent. Bu bağlamda Türkiye'yi Cumhuriyetimizin Balkanlara, Balkanlar’ın da Anadolu'ya açılan kapısı olan Edirne, Balkan coğrafyasındaki bütün gönül bağlarımızı koruyan, kollayan ve yaşatan bir kent” dedi.

BAĞLARIMIZ ÇOK GÜÇLÜDÜR

Vali Kırbıyık yaptığı konuşmada, “Bizim Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile olan bağlarımız çok güçlü bağlar. Aramızdaki bağ, tüm boyutu ile bakıldığında tarihi ve kültürel olarak bağlandığımızı görüyoruz. Bugün itibari ile baktığımızda, çok kuvvetli iş bağlantılarımızın olduğunu da görüyoruz. Yine eğitim alanında hakikaten aramızda her geçen gün artan yüksek bir bağ görüyoruz. Tarihsel bağlarımıza baktığımızda aslında şöyle ifade edebiliriz. Üsküp, Gostivar, Manastır gibi şehirlerin bizlerin gönlünde ayrı bir yeri olduğu tarihsel bir gerçek. Bizim dostluğumuz sadece bugüne ait değil. Bizim dostluğumuz Edirne’de doğan, çağ açıp çağ kapatan cihan imparatoru Fatih Sultan Mehmet’in Üsküp’te yaptırdığı taş köprüden geliyor. Bizim kardeşliğimiz duygularımıza tercüman olan ve dizeleri yazan Üsküplü Yahya Kemal Beyatlı’dan geliyor. Bizim kardeşliğimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisinden geliyor. Bizim kardeşliğimiz, Alaca Camiden, Türk Çarşısından, Harabati Baba Tekkesinden geliyor. Dolayısıyla hakikaten Edirne’nin Balkan coğrafyasındaki gönül bağı, çok önemli bir bağ. Bizim bugün de burada attığımız bu adımla bu bağın daha da gelişeceğini hep birlikte görüyoruz.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti kurulduğu andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman yanında olmuş ve ilk büyükelçiliği açan ülke olarak da bu desteğini göstermiştir. Bundan sonra da ilişkilerimizin her geçen gün daha da güçleneceğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRK HALKININ GÖNLÜNDE KUZEY MAKEDONYA AYRI BİR YERE SAHİPTİR

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yörük Türk Halkı’nın ve Türk Hükümeti’nin zihninde ve gönlünde Kuzey Makedonya’nın ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

Ülkelerimiz arasındaki köklü ilişkilerimize ve dostluğumuza gerçekten büyük önem vermekteyiz. İkili ilişkilerimizi her alanda güçlendirmek için işbirliğimizi sürdürmekteyiz. Bu yıl Kuzey Makedonya ile pek çok üst düzey temaslarda bulunmaktan memnuniyet duydum. Türkiye, Kuzey Makedonya'nın malumunuz Avrupa Birliği'ne katılımını başından beri desteklemektedir. Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği görüşmelerine başlamasından dolayı da tekrar sizleri tebrik ediyoruz. Katılım müzakerelerinin de sorunsuzca sonuçlanmasını yürekten diliyoruz. Edirne'de, kuzey Makedonya fahri konsolosluğunun açılması, ilişkilerimizin tüm alanlarda geliştirilmesine yönelik karşılıklı siyasi irademizin somut bir göstergesidir. Böylelikle Türkiye'nin batıya açılan kapısı konumundaki Edirne'de toplam 5 fahri konsolosluk faal hale gelmiş durumdadır. Tabiatıyla fahri konsoloslar, halklar arası olduğu kadar ülkeler arası ekonomik ve ticari ilişkilerini de geliştirilmesine çok önemli katkılar sunmaktadır.”

MAKEDONYA CUMHURİYETİ VE TÜRKİYE ARASINDAKİ DOSTLUK ÇOK DERİN BAĞLARA SAHİPTİR

Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Buyar Osmani de yaptığı konuşmada şunlara yer verdi:

iki ülke arasındaki dostluğun arttırılmasına yönelik faaliyetinin bir uzantısı ve derinleşmesi olarak yeni fahri konsolosluk binasının açılışını vesile olan Fahri Konsolosumuz Cevahir Bey'den duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki dostluk çok derin bağlara sahiptir. Ve bu tarihi dostluk her 2 ülkenin diplomasisinde geleneksel olarak ifade edilmektedir. Bu iyi ilişkiler Türkiye Dışişleri Bakanı’yla benim aramdaki özel dostluk kurmamıza da vesile oldu. Dolayısıyla ile Edirne'deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi vasıtasıyla kendilerine saygılarımı selamlarımı iletmek istiyorum. Burada şu tarihi anda anda Edirne'de, ilk Kuzey Makedonya fahri konsolosluğunun açılışını yapıyoruz ve bununla aslında zaten var olan derin ilişkilerimizi resmileştirmiş oluyoruz. Bu fahri konsolosluğun açılışının ileride bu var olan ilişkilerimizin geleneksel ilişkilerimizi daha da iyiye doğru gitmesi konusunda bir teşvik teşkil edeceğine inanıyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından tören kurdele kesimiyle devam etti.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.