SAADET PARTİSİ’NDEN, “DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” MESAJI

“Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “Yine vaatler verilecek, gönüller okşanacak. Bunlar yıllardır yapılıyor, ama değişen bir şey yok!" dedi.

SAADET PARTİSİ’NDEN, “DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” MESAJI

“Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “Yine vaatler verilecek, gönüller okşanacak. Bunlar yıllardır yapılıyor, ama değişen bir şey yok!" dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
03 Aralık 2022 Cumartesi 06:00
SAADET PARTİSİ’NDEN, “DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” MESAJI

2021 yılı 3 Aralık’tan bu yana geçen bir yıl içerisinde siyasi partilerin birçoğu engelli çalıştayları, sempozyumlar, paneller yaptıklarına değinen Av. Tekin, “Lakin bunlardan elde edilen sonuç ne engellilerin işsizliğini azalttı, ne sağlık kurullarındaki aksaklıkları giderdi, ne de 2022 yılında evde bakım hizmetindeki olumsuzluklar halledildi. Özetle, engellilerin hiçbir derdine deva olunmadı. Taşıt alımında özel tüketim matrahının 450.000 TL ile sınırlandırılması ve daha sonra bir milyon dört bin liraya çıkarılması, bir iyileştirme göstergesi olsa da maalesef sınırlandırma kaldırılmamıştır. Bu günlerde ise engellilerin heyecanla bekledikleri bir konu, bunların hayati meselesidir. Bu da kamuya engelli personel ataması. İktidarın gelenekselleştirdiği bu atamalar 3 Aralık’ta yapılır hale geldi. Engellileri, ‘acaba kaç kişi atanacak’,  ‘bize de çıkar mı’ heyecanı sardı. Ümit ederiz ki, yoksulluğun pençesinde kıvranan engelli işsizlerimize, şans bu defa yardım eder” şeklinde konuştu.

Av. Sinan Tekin devamla, “Millet ittifakı Altılı Masa’nın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ve Anayasa çalışmaları devam ediyor. Diğer taraftan da ‘Cumhur İttifakı’nın hazırlamış olduğu Anayasa metni var. Her iki taraf da kendilerinin hazırlamış olduğu Anayasa çalışmasının daha güzel olduğunu iddia ediyor. Ancak, Anayasa’yı kim yaparsa yapsın toplumun tüm kesimlerini mutlu kılacak, ayrıca; engelli ve dezavantajlı kesimler hak, hukuk, adaletçe pozitif ayrımcılıkla güvence altına alınmalıdır. Engelli haklarının geriye gitmesi, ileriye dönük bir gelişme göstermemesi, mevcut sistemin sakatlığından, aksaklığından, toplumun bünyesine uymadığındandır” açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Merhum Erbakan’ın Başbakanı olduğu 54. Hükümet döneminde Engelliler ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan kanun hükmündeki kararnameye de değinen Av. Tekin, “06.06.1997 tarihli 571 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. Maddesinde ‘Kamuya açık sosyal, kültürel ve sportif tesis ve alanlar ile kitle iletişim ve ulaşım araçlarından özürlülerin faydalanmasını sağlayıcı tedbirleri araştırmak, değerlendirmek ve teklifler hazırlamak’ denerek engellilerin kamuya açık alanlarda yaşamlarının kolaylaştırılması için gerekli çalışmaların yapılması yasal olarak düzenlenmiş ve bu görev ilgili kamu birimlerine verilmiştir” hatırlatmasını yaparak, 25 yıldır engelliler konusunda ciddi adımlar atılmadığını kaydetti.

Türkiye’deki engelli oranının %13, engelli sayısının ise 9 milyon civarında olduğunu hatırlatan Av. Sinan Tekin, “İktidar, sosyal devlet anlayışını çağın gereklerine uygun, engellilerin argümanlarını dikkate alarak ve önceleyerek uygulamalıdır. Bir de 54. Hükümetin Başbakanı Merhum Erbakan’ın adil düzen sisteminin içinde siyasi literatüre kazandırdığı ve iktidarda kaldığı müddetçe de uyguladığı garson devlet ve kerim devlet anlayışı var. Bunların uygulanması halinde Engellilerin birçok sorununun çözülmesine katkı sağlar” hatırlatmasını yaptı.  

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.