TASARRUF TEDBİRLERİNE TEPKİ

Türkiye Kamu- Sen Şubesi tarafından  1. Murat Devlet Hastanesi önünde kamuda tasarruf tedbirleri ve kamu çalışanlarının sorunları hakkında basın açıklaması yapıldı.

TASARRUF TEDBİRLERİNE TEPKİ

Türkiye Kamu- Sen Şubesi tarafından  1. Murat Devlet Hastanesi önünde kamuda tasarruf tedbirleri ve kamu çalışanlarının sorunları hakkında basın açıklaması yapıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
22 Mayıs 2024 Çarşamba 00:00
TASARRUF TEDBİRLERİNE TEPKİ

Kamu- Sen Şube Başkanı Alim Kanpolat, hükümetin açıkladığı tasarruf tedbirlerini  eleştirirken, sağlık personeliyle ilgili olarak tasarruf yapılamayacağını, insan sağlığının en önemli unsur olduğunu söyledi.

Kamuda tasarruf hakkında açıklamalarda bulunan Kanpolat, “Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarrufu amaçlayan bir genelge yayımlandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca belli dönemler için değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasına bizler de destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Servis hizmetlerinin kaldırılması, giyim yardımlarının kısıtlanması konularına değinen Kanpolat, açıklamasında şöyle devam etti:

 “Ancak tasarruf tedbiri adı altında çalışanlarımızın kazanılmış haklarının kısıtlanmasına, toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşıyız. Kamu çalışanlarının haklarına yönelik düzenlemelerin kamu bütçesine katkı yapmayacağı aksine olumsuz sonuçlar doğuracağı inancındayız. Kamuda servis hizmetlerinin kaldırılmasa hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulama olacaktır. Servis hizmeti lüks değildir. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ulaşımı zor olan kurumlara erişimi kolaylaştırmak ve ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir verimliliği ve etkinliği arttırmak, ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Servis hizmetlerini kaldırdığınızda, bu hizmetten yararlananlara toplu taşıma kartı verilecektir. Bunun bir maliyeti vardır. Kamu görevlilerimizin kazanılmış hakları olan giyim yardımının kısıtlanması, fazla mesailere sınır getirilmesi gibi uygulamalar da doğru olmamıştır. Kamu çalışanlarımızın kazanılmış hakkı olan servis hizmetlerinin kaldırmasının önüne geçmek, giyim yardımlarının kısıtlanmasını önlemek, sendikacılığın geleceğini korumak ve toplu sözleşmenin hukuki gücünün adına, bu hükmün iptal edilmesi için geçtiğimiz gün yargıya başvurduk korunmasını sağlamak adına bu hükmün iptal edilmesi için yargıya başvurduk. İnşallah yüce Türk adaleti, en yakın hakkaniyetli kararı verecek. Tasarruflara değinen Kanpolat, “Anayasa Mahkemesi’nce haksız bir kararla iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesinin, sendika üyesi çalışanlarına tekrar ödenerek ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesini, 2 milyon kamu çalışanının elinden alınan aylık 345 TL ödenenin iadesini istiyoruz. Vergi dilimlerindeki adaletsizliğin giderilmesini ve çalışanlarımızın gelir vergi oranlarının yüzde 15’e sabitlenmesini bekliyoruz. Sağlık çalışanlarına uygulanan 0.37 temel ve teşvik katsayının belli bir oranın üstüne çıkarılmasını istiyoruz. İsraftan tasarruf olur ama lüksten tasarruf olur, fazladan tasarruf olur ama azdan tasarruf olmaz. İhtiyaçtan tasarruf, emeğin hakkından, alın terinin karşılığından, gece çalışmasından ve sağlık personelinin giydiği formadan tasarruf olmaz”

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.