TÜTÜNCÜ, “İLAÇ YOKLUĞU CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, son iki yıldır devam eden ilaç yokluğunun son günlerde ciddi boyutlara ulaştığını dile getirerek, “İlaç stratejik bir üründür. Özel bir üründür, vazgeçilemez ve ertelenemez. Bu sorun ciddi bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

TÜTÜNCÜ, “İLAÇ YOKLUĞU CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, son iki yıldır devam eden ilaç yokluğunun son günlerde ciddi boyutlara ulaştığını dile getirerek, “İlaç stratejik bir üründür. Özel bir üründür, vazgeçilemez ve ertelenemez. Bu sorun ciddi bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
07 Aralık 2022 Çarşamba 06:00
TÜTÜNCÜ, “İLAÇ YOKLUĞU CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, ilaç son günlerde yaşanan ilaç yoklukları hakkında açıklamalarda bulundu.

Tütüncü, yaptığı yazılı açıklamada, şu an için ilaçların yüzde 30’unun olmadığını ve bunların hayati ilaçlar olduğunu hatırlatarak, hastanın reçetedeki 3 ilacını tek bir eczanede bulamamaya başladığını dile getirdi. Tütüncü, açıklamasına şöyle devam etti:

“Çocukların ağrı kesici şurupları ve bazı grup antibiyotikler depolardan eczanelere tevzi olarak 1 ya da 2 kutu olarak gönderilmektedir. Yine bazı tansiyon ilaçları, şeker ilaçları, bazı hormon ilaçları bulunamamaktadır. Bir ilaç bulunmadığında maalesef eşdeğeri ilaçlar da  bulunmamaktadır. Hastalar ellerinde reçete eczane, eczane dolaşmaktadır. Hastalar bir yandan muayene randevusu alabilmek için günlerce uğraşmakta, aylar sonra muayene olmayı başarabilirse bu defa da yazılan ilacı bulmak için eczane eczane dolaşmak zorunda kalmaktadır.

ECZACILAR, GİDERLERİN ALTINDA EZİLİRKEN, İLAÇ YOKLUKLARIYLA DA BOĞUŞUYOR

Eczacılar bir yandan giderlerin ağır yükü altında ezilirken, bir yandan da ilaç yokları ile boğuşmakta ve hastalarının ilaçlarını bulamamaktan büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. İlaç yokluğunun sebebi eczacılar değildir ve buna sebep olan sorumlular bir an önce bu sorunu çözmelidir. 27 Kasım günü eczacılar yaklaşık 20.000 eczacının katılımıyla “Büyük Eczacı Mitingİ” yaptılar. Sesimizi duyun dediler. Hastamız ilaçsız, eczanesiz kalmasın dediler. Gönül isterdi ki, tüm televizyonlar, tüm basın kuruluşları bu sesi en ücra köşelere kadar iletebilsin.

İLAÇ YOKLUĞUNUN SEBEBİ NEDİR?

Nedir bu ilaç yokluğunun sebebi? Tabi ki Euro kurundaki hızlı artış. Euro kuru 19 TL iken ilaç Euro kurunu 7.86 TL ile sabitlerseniz ilaç ham maddesi alınamaz, üretilemez, ilaç ithal edilemez hale gelir. İlaç fiyat karar namesi görüşmeleri Şubat ayında başlayacağına göre. Önümüzdeki 2 aylık süre çok  sıkıntılı geçecektir. O nedenle yetkililerin bir an önce fiyat kararnamesini görüşüp, Euro ilaç kurunu güncelleyip, ilacın üretilebileceği makul sınıra göre ayarlamaları gerekmektedir. Ancak sadece ilaç Euro kurunu güncellemek de tek başına yeterli olmaz. Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi gerekir. Bu hem ilaçta dışa bağımlığı azaltır, hem de fiyat avantajı sağlar. Böylece ilacın bulunabilirliğini de artırır. Reçetelere etken maddelerin yazılması da yerli ilaç sanayine destek anlamında önemlidir. İlaç özel bir üründür, vazgeçilemez, ertelenemez. Sorunun daha fazla büyümesine izin verilmemelidir. Acilen çözüm getirilmelidir.

İYİ PARTİ HASTAYI DOKTORSUZ, İLAÇSIZ BIRAKMAYACAK

Biz İYİ Parti olarak İYİleştirilmiş Sağlık Sistemi programımız ile hastayı doktorsuz ve ilaçsız bırakmayacağız.“Kendine devrimin ve devrimciliğin çeşitli ve yaşamsal görevler verdiği Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü Cumhuriyet, düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyucular ister”. Mustafa Kemal Atatürk”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.