YILIN AHİSİ ‘ERDOĞAN BULUT’ OLDU

Edirne’de 62 yıldır terzilik yapan Erdoğan Bulut, yılın ahisi seçilerek şed kuşandı. Ahilik Haftası etkinleri kapsamında Atatürk Anıtında düzenlenen törende yılın kalfası ve çırağı da belli oldu. Törende konuşan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Ahi Evran şöyle buyurmuştur; Sabır ve ahlak ile bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve dürüstçe çalışıp bizi geçen de bizdendir. Ahi Evran Veli'nin devamı olan esnaf ve sanatkar teşkilatı onun söylediklerini yerine getirmekle mükelleftir” dedi.

YILIN AHİSİ ‘ERDOĞAN BULUT’ OLDU

Edirne’de 62 yıldır terzilik yapan Erdoğan Bulut, yılın ahisi seçilerek şed kuşandı. Ahilik Haftası etkinleri kapsamında Atatürk Anıtında düzenlenen törende yılın kalfası ve çırağı da belli oldu. Törende konuşan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Ahi Evran şöyle buyurmuştur; Sabır ve ahlak ile bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve dürüstçe çalışıp bizi geçen de bizdendir. Ahi Evran Veli'nin devamı olan esnaf ve sanatkar teşkilatı onun söylediklerini yerine getirmekle mükelleftir” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
18 Eylül 2023 Pazartesi 06:00
YILIN AHİSİ ‘ERDOĞAN BULUT’ OLDU

Edirne’de 62 yıldır terzilik yapan Erdoğan Bulut, yılın ahisi seçilerek şed kuşandı. Ahilik Haftası etkinleri kapsamında Atatürk Anıtında düzenlenen törende yılın kalfası ve çırağı da belli oldu.

Bu yıl 36’ıncısı düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri tören heyetinin 25 Kasım Stadyumu önünde toplanmasıyla başladı. Tören Heyeti, Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Oraları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törene Edirne Valisi Yunus Sezer, CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Baran Yazgan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yılın Ahisi Erdoğan Bulut, Yılın Kalfası Süleyman Ocak ve yılın çırağı Ardahan Kurşun ile çok sayıda esnaf katıldı.

Cingöz törende yaptığı konuşmada, ahiliğin sanat, ticaret ve mesleğin olgun kişilik ahlak ve doğrunun iç içe girmiş bir alışımı olduğunu dile getirerek, “Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde her davranışında doğrusu ve güvenilir bir kişidir. Günümüzde ahiliğin devamı olarak esnaf ve sanatkar teşkilatları görülmektedir. Esnaflar ve sanatkarların üye oldukları meslek odaları, birlikler, federasyonlar, konfederasyonumuz modern Türkiye'nin ahilik teşkilatları olarak görülebilir. Ekonominin en önemli yapı taşları olan esnaf ve sanatkarların tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur. Sadece iktisadi manada değil, toplumun her durumunda ve kesinlikle etkindirler.  Ahi Evran Veli şöyle buyurmuştur; Sabır ve ahlak ile bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve dürüstçe çalışıp bizi geçen de bizdendir. Ahi Evran Veli'nin devamı olan esnaf ve sanatkar teşkilatı onun söylediklerini yerine getirmekle mükelleftir. Şöyle demiştir; eline, diline, diline sahip ol, yalan söyleme, büyüklerini say, küçüklerini sev. Dürüstçe çalışarak başarıya ulaş. Evet bunları bugün yürüten, yaşatan esnaf arkadaşların Ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

AHİLİĞİN TEMELLERİ 850 YIL ÖNCE ATILMIŞ

Edirne Valisi Yunus Sezer, ahiliğin bundan 850 yıl önce temelleri atılmış koca bir medeniyetin bir anlayışın bugüne yansımış hali olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bugün bizlere söylenen değişik mesleklerdeki meslek etik kuralları adı altında hepimizin okuduğu meslek etik kurallarını ahilik teşkilatı olarak bizim ecdadımız bizim büyüklerimiz zamanında koymuş ve bunu uygulamışlar. Bunun sonuçlarına bugün bakarsanız etrafınızdaki bütün tarihi eserlerde görürsünüz. Bizler vakıf medeniyetiyiz. Vakıfların inşası kolay değildir. Bizler esnaf medeniyetiyiz. Bu esnafın doğru kurallar üzerinde üretim yapması ve bunu geleceğe taşıması kolay değildir ve bugüne kadar sağlıklı bir şekilde gelmiştir. Bizlere düşen yıllar geçse de ecdadın ortaya koyduğu bir medeniyet anlayışını bugün de aynı taşlar üzerinde yeniden inşa etmektir. Esnaf odalarımızın yeni yüzyılla bunlara bu alışkanlıkları bu geleneği birleştirmesi ve geleceğe taşımasıdır.

Birçok meslek dalımız da unutulmuş ve gitmiş. Geleneksel mesleklerimiz vardı. Edirne'ye özgü. Bunların son temsilcileri bile kalmamışlar. Hatta bazı mesleklerde son yaşayan kişi diye kendileri bugün bizlerle belirttiler. Evet konuşmanın başında belirttiğim gibi medeniyetlerin kurulması kolay değildir. Dolayısıyla bizlerin de bunun mirasçı olarak bunlara sahip çıkmamız çok önemli. Ben öncelikle esnaf ve sanatkarlar birliğimize ve odalarımızın kıymetli üyelerine bu hassasiyetler için teşekkürlerini iletiyorum. Bugün bu anlayışı yaşatma gayretleri her şeyden önce takdire değerdir.”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da yaptığı konuşmada, “36 yıldır ülkemizde yeniden canlandırılan ahilik geleneği, usta çırak ilişkisinin birbirine el vermenin birbirinden el almanın en önemli özelliklerinden birisi. Tabii ki hangi sanat, hangi ziyaret, hangi meslek olursa olsun sadece okulda verilen akademik bilgiyle öğrenilmesi mümkün değil. Türk milletinin en bariz, en belirgin özelliklerinden birisi olan ustanın yanında yetişme, ustadan el alma ve geleneği devam ettirerek ardından gelecek çırağına, kalfana bu mesleği de devretme bizim en güzel ve geleceğe taşınacak en iyi örneklerimizden, özelliklerimizden birisi. Bugün Ahi Evran'dan süre gelen bu geleneğin şehrimizdeki temsilcilerine saygıyla selamlıyorum. Elbette küçük esnaf diye de tanımadığımız esnaflarımızın, Edirneliler olarak ve Edirne Halkı'nın Temsilcisi Edirne Belediyesi olarak bugüne kadar yanlarındayız, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. 62 yıldır o mesleğe emeğini vererek ter akıtarak sahip çıktığı mesleğini devam ettirmesin diliyor hayırlı olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Yunus Sezer, Belediye Başkanı Recep Gürkan, EDESOB Başkanı Kemal Cingöz yılın ahisi Erdoğan Bulut’a şed kuşattı. Ardından Yılın Kalfası Süleyman Ocak ile Yılın Çırağı Ardahan Kurşun’a plaketleri takdim edildi.

Son alarak törene katılanlar yılın ahisiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.