‘YOK’LAR VATANDAŞIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDER BOYUTTA

Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu çok büyük bir ilaç yokluğu sıkıntısı olduğunu ifade ederek, “Bu sıkıntı artık bugün vatandaşlarımızın sağlıklarını tehdit eder boyuta vardı. Bulunamayan ilaçlar konusunda eczaneler olarak kendi aramızda paylaşımlar yapıyoruz ama özellikle nöbetçi eczanelerimizde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘YOK’LAR VATANDAŞIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDER BOYUTTA

Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu çok büyük bir ilaç yokluğu sıkıntısı olduğunu ifade ederek, “Bu sıkıntı artık bugün vatandaşlarımızın sağlıklarını tehdit eder boyuta vardı. Bulunamayan ilaçlar konusunda eczaneler olarak kendi aramızda paylaşımlar yapıyoruz ama özellikle nöbetçi eczanelerimizde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
02 Aralık 2022 Cuma 06:01
‘YOK’LAR VATANDAŞIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDER BOYUTTA

Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil,  27 Kasım Pazar günü Ankara’da büyük eczacı mitingini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bu mitingde eczacıların ve vatandaşların haklarını aradıklarını vurguladı.

Kılıçcigil, gazetemize yaptığı açıklamada Ankara’da düzenlenen mitinge Türkiye’nin dört bir yanından gelen eczacıların, eczacı teknisyenlerinin, eczacılık fakültesi öğrencilerinin ve vatandaşın katılımıyla geniş katılımlı bir miting düzenlendiğini hatırlatarak, şunlara yer verdi:

“Vatandaşlarımızın sağlık hakkıyla ilgili yaşadığı sıkıntılara, ilaç ‘yoklarına’, artan ilaç fiyat farklarına, artan eczacılık fakültelerine, eczanelerdeki ekonomik yangına ve bu konuda vatandaşlarımızın yaşadığı hak kayıplarına hep birlikte ‘dur’ dedik.

ECZANELERİMİZ YANGIN YERİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Mitingimizi gerçekleştirdikten sonra eczanelerimize döndük ama eczanelerimiz, yangın yeri olmaya hala devam ediyor. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu çok büyük bir ilaç yokluğu sıkıntısı var ve bu sıkıntı artık bugün vatandaşlarımızın sağlıklarını tehdit eder boyuta vardı. Bulunamayan ilaçlar konusunda eczaneler olarak kendi aramızda paylaşımlar yapıyoruz ama özellikle nöbetçi eczanelerimizde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Belli nüfus oranlarına göre nöbetçi eczaneler bırakıyoruz ve nöbetçi eczanelerimizle özellikle reçeteli ilaçlar konusunda hizmet veriyoruz. Burada çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. En basit çocuk şurupları, öksürük şurupları, antibiyotikler bulunamıyor. Saydığım bu kalemler bizlerin en yoğun olarak verdiğimiz ilaçlar.  Bununla ilgili biz çözüm önerilerimizi defalarca aktarmamıza rağmen bugüne kadar yetkililerden herhangi bir adım göremedik.

NÖBETÇİ ECZANE SAYISI ARTIYOR

Biz Edirne Eczacı Odası olarak nöbetçi eczanelerimizin sayısını arttırarak en azından o alanda mevcut eczanelerin stoklarını arttırmak istiyoruz. Tabi bu ne kadar çözüm olacak bunu bilmiyoruz ama en azından bizler, vatandaşlarımızın yaşadığı bu sıkıntıyı çözmek için bir adım atıyoruz.”

BELİRLENEN KUR GERÇEKLİĞİNİ YİTİRDİ

Eczacı Kılıçcıgil, ilaçlarda Sağlık Bakanlığı tarafından bir Euro kurunun belirlendiğini ve ilaç fiyatlarının da bu kur üzerinden belirlendiğini hatırlattı. Sağlık Bakanlığı’nın şu an belirlediği Euro kurunun 7 lira 86 kuruş olduğunu da hatırlatan Kılıçcıgil, şunları söyledi:

“Ancak bir ilacın üretimindeki temel giderlerin en büyüğü ithal ürünlerden oluşuyor. Özellikle ilaç hammaddeleri, ilacın yanında kullandığımız yardımcı maddeler, hatta ilacın ambalajlanmasında kullanılan ürünlerin hemen hemen hepsi dövize bağlı ürünlerdir. Bundan dolayı ilaç fiyatı belirlenirken Euro kuru bizim için çok önemlidir. Ancak bu belirlenen Euro kuru artık gerçeklikten çok uzaklaşmaya başladı. 19 lira 50 kuruş seviyelerinde olan Euro kuru ile 7 lira 86 kuruş olarak belirlenen Euro kuru arasında çok büyük bir makas var. Bundan dolayı da ilaç üreticileri büyük bir sıkıntı içerisindeler. Yaklaşık 1 ay önce bir üreticiyle görüşme gerçekleştirdim. Üretici, artık bunun sürdürülemez bir durum olduğunu ve bu şekilde devam ederse ilaç üretemeyeceğinden bahsetti. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin; ilaç üreticileri ve ilaç ithalatçılarıyla bir an önce Türk Eczacılar Odaları Birliği yetkililerinin de bulunduğu bir masada buluşarak, bir an önce bu duruma çözüm geliştirmesi gerekiyor.

İlaçlardaki Euro kuru güncellemesi genel olarak Şubat ayının ortalarında yapılıyor. Yani bugünden itibaren yaklaşık 2,5 aylık bir zamanımız daha var. Bizim bu şekilde devam etmemiz mümkün değil. Üzülerek söylemek isterim ki; bununla beraber vatandaşlarımız çok büyük sağlık sorunları yaşayacak. Bugün için epilepsi, tansiyon, diyabet ve kanser hastalarında çok büyük sorunlar yaşıyoruz. İthal ürün bulmakta çok zorlanıyoruz. Bunların artık hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması lazım. Hastalarımız eczane eczane gezerek ilaç aramak zorunda kalıyorlar. Bu konuda çok büyük bir sıkıntı var.”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.