ADD, "TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ 97. YILI KUTLU OLSUN"

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına, ADD Edirne Şubesi Y.K. Başkanı Celil Özcan, "Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Tekke ve zaviyelerin kapatılmasının 97. Yıl dönümünün Ulusumuza kutlu olmasını ve tek çarenin akıl, bilim ve fen yolu olduğunun unutulmamasını diliyoruz." dedi.

ADD, "TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ 97. YILI KUTLU OLSUN"

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına, ADD Edirne Şubesi Y.K. Başkanı Celil Özcan, "Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Tekke ve zaviyelerin kapatılmasının 97. Yıl dönümünün Ulusumuza kutlu olmasını ve tek çarenin akıl, bilim ve fen yolu olduğunun unutulmamasını diliyoruz." dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
30 Kasım 2022 Çarşamba 06:00
ADD, "TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ 97. YILI KUTLU OLSUN"

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına, ADD Edirne Şubesi Y.K. Başkanı Celil Özcan, 30 Kasım Tekke ve zaviyelerin kapatılmasının 97.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Yayınladığı mesajda şunları kaydetti:

"Osmanlı döneminde tekkeler, gitgide, çalışmaksızın tevekkül (her şeyi Tanrı’dan bekleme) felsefesini işleyen yerler haline dönüşmüştü; halbuki insanları çalışmadan daha yaşarken dünyadan uzaklaştırıp onları uhrevi aleme çekmek, çağdaş yaşam ile bağdaşamazdı.

Toplum yeni bir enerjiye, yeni bir atılıma gereksinim gösteriyor; çağdaş yaşam, insanları çalışmaya, bu çalışmanın yaşarken ödülünü almaya çağırıyordu. Türbeler ise türbedarlar eliyle ölmüş kişilerin manevi varlığından çıkar sağlamaya çalışılan, çalışmaksızın onlardan medet umulan odaklar haline getirilmişti. Ayrıca tekke ve zaviyelerin başında bulunanlar siyasal amaçlarla ve çoğu kez dini siyasete alet ederek masum vatandaşları suça yöneltiyorlardı.

"OSMANLI DEVLETİ’NDE BELLİ BİR MEZHEP İÇİNDE TANRI’YA ERİŞMEK AMACIYLA TEVHİDE UYGUN OLMAYAN,DEĞİŞİK YÖNTEMLER ARAYAN DİNİ AKIMLAR VARDI VE BUNLARA TARİKAT DENİLİYORDU"

Bu tarikat üyeleri kurucularının uygun gördüğü şekilde çalışır ve onların düşünceleri doğrultusunda yaşamaya özen gösterirdi.İşte bu tarikat üyelerinin bir araya gelerek yaşadıkları ve dini toplantılar yaptıkları yerlere de tekke veya zaviye adı verilirdi.

Dini konularda farklı düşünce sistemleri geliştirerek taraftarlarını çoğaltmaya çalışan bu tarikatlar, zaman içinde dinsel sömürü unsurları haline gelmiş ve devletin esenliğini etkileyecek şekilde siyasal olaylarda etkili rol oynamaya, çıkarları tehlikeye düştükçe halkı ayaklandırmaya koyulmuşlardı.

Bu etkinliklerini Cumhuriyetin ilanından sonra da sürdürmeye kalkışmaları ve Şeyh Sait Ayaklanması gibi ayaklanmalara yol açmaları üstüne, 30 Kasım 1925 tarihinde yürürlüğe giren 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar ile Bazı Ünvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması kabul edilmiş ve bazı geleneksel unvanların kullanılması yasaklanmıştır. Kanun, bütün tarikatlarla birlikte; şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılmasını, bunlara ait hizmetlerin yapılmasını ve bu unvanlarla ilgili elbise giyilmesini de yasaklamıştır

Mustafa Kemal ATATÜRK Nutuk’ta bu konuda şunları söylüyor: “Birtakım şeyhlerin, dedelerin, seyyitlerin, çelebilerin, babaların, emirlerin arkasından sürüklenen ve falcılara, büyücülere, üfürükçülere hayatlarını emniyet eden insanlardan oluşan bir kitleye medeni bir millet nazarıyla bakılabir mi?”

"Efendiler ve ey millet; biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler ve mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır (yoludur)" "Biz medeniyetin ilim ve fenninden kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz Başka bir şey tanımıyoruz "

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Tekke ve zaviyelerin kapatılmasının 97. Yıl dönümünün Ulusumuza kutlu olmasını ve tek çarenin akıl, bilim ve fen yolu olduğunun unutulmamasını diliyoruz."

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.