CHP’DE HEDEF TÜM İLÇELERİ ALMAK

CHP Merkez İlçe teşkilatı dün seçim heyecanı yaşadı. Düzenlenen kongrede Yücel Balkanlı’nın hazırladığı tek listeyle seçime gidilirken, delegelerin kongreye büyük katılım sağladığı da görüldü. Heyecanla geçen kongrede yapılan konuşmaların ana başlığı ise birlik ve beraberliğin tam sağlanması ile yerel seçimlerde Edirne Merkez ile 8 ilçe belediyelerinin CHP tarafından alınması için canla başla çalışılması oldu.

CHP’DE HEDEF TÜM İLÇELERİ ALMAK

CHP Merkez İlçe teşkilatı dün seçim heyecanı yaşadı. Düzenlenen kongrede Yücel Balkanlı’nın hazırladığı tek listeyle seçime gidilirken, delegelerin kongreye büyük katılım sağladığı da görüldü. Heyecanla geçen kongrede yapılan konuşmaların ana başlığı ise birlik ve beraberliğin tam sağlanması ile yerel seçimlerde Edirne Merkez ile 8 ilçe belediyelerinin CHP tarafından alınması için canla başla çalışılması oldu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
04 Eylül 2023 Pazartesi 06:00
CHP’DE HEDEF TÜM İLÇELERİ ALMAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ilçe kongrelerine devam ediyor. CHP Edirne Merkez İlçe Örgütü de Pazar günü Merkez İlçe kongresini yaptı. Perşembe günü son iki ilçenin kongresinin yapılmasını ardından 24 Eylül tarihinde CHP’de il kongresi de yaparak, kongre sürecini tamamlayacak.

Dün, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen kongreye CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Merkez İlçe Başkanı Olcay Bakkalcı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, CHP önceki dönem Edirne Milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, partinin delegeleri ve çok sayıda CHP’ye gönül veren partili katıldı.

Kongre, divan heyetinin seçimiyle başladı. Verilen önergeyle Divan Başkanlığına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan seçildi. Divan heyetinin belirlenmesinin ardından saygı duruşunda bulunulduktan sonra, İstiklal Marşı okundu.

Ardından kongrede yönetim kurulu çalışma ve hesap raporları görüşülerek ibrası yapıldı.

YAZGAN, “AİLE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KAZANIRSAK, BAŞARIRIZ”

Kongrede konuşan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, kendisinin milletvekili adaylığına başvusunda partideki sıfatının sorulduğunda Merkez İlçe üyesi olduğunu yazdığını hatırlatarak, “Ben Edirne Belediye Meclisi üyeliğinden istfa etmiştim. Edirne Belediye Meclisi üyeliği de daha üst düzey bir görevdi. Ama yine de Merkez İlçe üyesi olmak benim için daha önemli bir sıfattı. Bende bunu ilk başvuru formuna böyle yazmayı tercih ettim. Çünkü gerçekten önemli olan bence Cumhuriyet Halk partili olabilmek. Cumhuriyet Halk partinin değerlerini yaşayabilmek yaşatabilmek. İnsanlara bu yönde gerçekten telkinlerde ve umut aşılayarak hayatını sürdürebilmek” dedi.

Edirne’de uzun yıllar CHP iktidarı olduğunu dile getiren Milletvekili Yazgan, şunları söyledi:

Benim hayatımda Cumhuriyet Halk Partisi ya da SODEP dışında bir belediye görmüşlüğüm yok. Bir 5 yıllık süreç var ANAP. Bunun dışında hep yerel iktidarın sahibi olduk Edirne merkez için konuşuyorum. Bu yerel iktidar bize burada o kadar mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamamıza sebebiyet veriyor ki, biz gerçekten ülkemizin durumunu tam olarak algılayamıyor olabiliriz. Öncelikle belediye dediğimiz kavram iktidarın en önemli kalemlerinden birisidir. Edirne merkezde Cumhuriyet Halk Partisi Belediyesi’nin olması bizlerin daha huzurlu daha mutlu yaşamamız için önceliktir. Bunu kaybetmeden anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bir dönem kaybettik 5 yıl sayın Varnatopu ANAP’dan Belediye Başkanı seçilmişti. Ben de çocuktum o dönemde. Edirne'ye hiçbir çivi takılmadığını Edirne'de esnafın belediyeyle olan alacaklarını alamadığını. İşte belediyenin maaşlarını ödeyemediğini, belediyenin yeni yatırımlara para bulamadığını birçok kere duyduk ve gördük. Sonucunda da halk yeniden takdir etti Cumhuriyet Halk partili bir Belediye Başkanı olan Hamdi Sedefçi yeniden görevi teslim etti. Şunu da unutmayalım tam 22 yıldır bu ülkede bir baskı rejimi var. Bu baskı rejimi ile yetişen hayatında başka bir rejim görmemiş milyonlarca Z kuşağı diye tabir ettiğimiz genç var. Bu çocukları anlamak lazım. Haklı olarak bu çocuklar korkuyorlar diyorlar ki biz Cumhuriyet Halk Partisi ne üye olursak biz devlet memuru olamayız, biz bir yere atanamayız, bizim eşimiz bir yerde iş bulamaz. Yarın öbür gün KYK’ya başvurduğumuzda belki buradan burs alamayız, yardım alamayız, yurt bulamayız. Bu korkuları yaşıyorlar gerçekten onlara hak vermek mecburiyetindeyiz. Onların sorunlarını anlamak mecburiyetindeyiz. Onların dertlerini çözmek için örgütlenmek mecburiyetindeyiz. Burada bizim için en önemli bu örgütlenmeyi sağlayabileceğimizi yapı belediyemizdir. Bunun yokluğunu yaşamayalım istiyorum özellikle Havsa ve Keşan ilçelerimiz bir dönem önce belediyelerimiz oralarda kaybedildi, biliyorsunuz. Bunu yaşadılar şu anda da yaşamaya devam ediyorlar.

Türkiye çapında İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve şu anda unuttuğum birçok ilde başarılı olduk. Geçen yerel seçimlerde bu bizi aslında en çok iktidara en çok yaklaştıran bir gelişmeydi. Biz bu kadar kazanımında bulunduk, kazanımımız var elimizde gücümüz var, bu devam edecek diye düşündük. Ama kaybettik. Bu yeniden kaybedeceğimiz anlamına gelmez. İktidarın bir oyunudur bunu birkaç kongrede daha söyledim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin şu anda yapmış olduğu siyasi manevralar siyasi davranışlar Ak Parti'nin geleceğini belirleyecek. Şu anda bu partinin yani AKP’nin bu ülkeye vermiş olduğu seçimden sonra ya da verebileceği hiçbir umut yok. Hiçbir başarı ihtimali yok, daha çok borç var, daha çok sefalet var, daha çok mutsuzluk var ve kesinlikle ve kesinlikle rant düzenini daha fazla tavana yayma düşüncesi var. Bunun üstünü kapatmanın yolu ne karşındaki en önemli ve en büyük rakiple uğraşmak. Bizimle uğraşıyorlar bizimle uğraşmalarına sebebi budur. O koltuklarda oturabilmek o koltuklarda başarılı görünebilmek. Bu oyunlara gelmeyelim tabii ki tartışalım tabii ki problemlerimizi yaşayalım. Ama aile bütünlüğünü yeniden kazanmaya çalışalım.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’da yaptığı konuşmada, parti içinde konuşulması gereken konuların, dışarda konuşulmaması gerektiğinin altını çizerek, “Biz büyük bir aileyiz. Aile içindekileri aile içinde çözeriz. Başarılı olmak için hep birlikte mücadele etmemiz gerekli. Edirne Merkez ve tüm ilçelerimizdeki belediyeleri CHP Belediyesi yapmak için var gücümüzle çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

CHP, TÜRKİYE SİYASETİNDE VAZGEÇİLMEZ BİR ROL OYNAMIŞTIR”

Son konuşmayı ise CHP Edirne Merkez İlçe Başkan adayı Yücel Balkanlı yaptı. Balkanlı, şunları söyledi:
“100 yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin siyasi yaşamında vazgeçilmez bir rol oynamıştır. Kuruluşumuzun ardından geçen bir asır boyunca, demokrasi, laiklik, insan hakları ve sosyal adalet gibi temel değerleri savunarak Türkiye'nin gelişimine önemli katkıda bulunmuştur. Partimizin kurulduğu günden bu yana geçen zaman zarfında, ülkemiz birçok zorlu sınavla karşı karşıya kaldı. Ancak CHP, her zaman milletimizin yanında, onun haklarını ve özgürlüklerini savunarak, Türkiye'nin ileriye gitmesi için çaba harcadı. 100 yıllık tarihimize baktığımızda gördüğümüz en büyük başarı, Türkiye'nin demokrasisinin ve özgürlüklerinin güçlü bir şekilde ayakta durmasına katkıda bulunmuş olmamızdır.

BUGÜN PARTİMİZİN HER ZAMANKİNDEN FAZLA SORUMLULUĞU VAR

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumdan ve geleceğe dönük endişelerimizden dolayı, partimizin çok daha daha büyük hedefleri ve her zamankinden daha fazla sorumluluğu var. Ülkemizin gerek eğitim ,gerek sağlık,gerek ekonomik gerekse sosyal olarak karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek için , gelir dağılımında yaşanan toplumsal adaletsizliği azaltmak ve Türkiye'yi daha ileri bir demokrasi seviyesine taşımak için çok daha fazla çalışmaya gereksinim duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu sorunları , 100 yıl önce kurucumuz ulu önderimiz Atatürk'ün gelecek vizyonunu çizerek bizlerere gösterdiği yolda onun izinde kimseye benzemeden ve kendi öz değerlerimizden milim sapmayarak yürüyerek çözmek zorundayız.”

BALKANLI GENÇLERE SESLENDİ

Balkanlı konuşmasında gençlere de seslenerek, şunları söyledi:

Sizler, ülkemizin en büyük hazinesisiniz, geleceğin mimarlarısınız ve bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatısınız. Ülkemizde birçok sorunla karşı karşıya olduğumuzun farkındayım. Ekonomik zorluklar, istihdam sorunları, eğitimdeki sıkıntılar, barınma sorunları ve toplumsal kutuplaşma gibi çok önemli sorunlarımız var. Sizlere giderseniz gidin demeyeceğiz. CHP olarak bütün sorunlarınızı en ince ayrıntısına kadar çözmek için sizinle birlikte var gücümüzle çalışacağız. Şunu unutmayın; bu sorunları çözebilme gücü ve deneyimi, partimizde var. Gençlik, her zaman yenilikçi düşüncelere açık olmuştur. Sizler, bu ülkeyi daha yaşanabilir bir duruma getirecek, geleceğimizin teminatısınız. Eğitiminize önem verin ve bilgiye açık olun. Ülkemizin ve dünyanının sorunlarına duyarsız kalmayın. Kendinizi sürekli geliştirin. Sivil toplum kuruluşlarına, toplumsal sorumluluk projelerine ve siyasi katılıma ilgi gösterin. Ülkemizin geleceği için birlikte çalışarak, sorunlara çözüm üretin. Unutmayın ki, demokrasinin bir parçası olarak oy kullanma hakkınız vardır. Bu hakkı yerinde kullanın ve çevrenizede oy kullanmanın önemini anlatın ve ülkemizin yönetiminin şekillenmesinde önemli rol üstlenin. Katılımcı bir demokrasinin gereği olarak, politika yaparak süreçlere aktif olarak dâhil olun.”

SORUNLARA KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ”

Balkanlı, konuşmasında CHP kadın kolları üyelerine de seslenerek; “Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin her alanında kadınlarımızın daha fazla var olması ve söz sahibi olması için kararlı bir şekilde çalışmaktadır. Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana, kadınlarımızın toplumsal, ekonomik ve siyasi hayatta yer almasının ne kadar önemli olduğunu her ortamda vurgulamıştır. Ancak, hala karşılaşılan zorluklar var. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına şiddet ve iş hayatında karşılaşılan ayrımcılık gibi sorunlarla mücadele etmek zorundayız. CHP, bu sorunların üstesinden gelmek için kararlılıkla çalışıyor ve çalışmaya devam etmektedir. Sizlere minnettarız” sözlerine yer verdi.

ÜLKENİN EKONOMİK DURUMU İÇ AÇICI DEĞİL

Bugün, Ne yazık ki, ülkenin ekonomik durumuyla ilgili haberler pek iç açıcı değil ve bu nedenle gençlerimiz , çalışanlarımız anne ve babalar emeklililerimiz yaşlılarımız kısaca toplumumuzun tüm kesimleri gelecekten de büyük bir endişe yaşamakta,yüzleri gülmemekte ve geleceğe umutsuzca bakmaktadır. Ancak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu sorunları çözmek için var gücümüzle çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz.
2023 yılında Türkiye'nin ekonomik durumu maalesef olumsuz bir seyir izliyor. Enflasyon oranları yüksek, işsizlik oranları artmakta, ekonomik büyüme düşük seviyelerde seyretmektedir. Bu, vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını daha da zorlaştırıyor ve birçok aile geçim sıkıntısı çekiyor.

BU GÜNDEN İTİBAREN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALIYIZ

Biz CHP olarak, ekonomik sorunların üstesinden gelmek ve vatandaşlarımıza çözüm merkezinin Cumhuriyet Halk partisi olduğunu anlatmak zorundayız. Bu nedenle 5 yıl sonra iktidar olmak ve bu sorunlardan kurtulmak istiyorsak bu günden itibaren. Görev sorumluklarımızın bilinciyle çok çalışmalayız.

Ekonomik sorunları çözmek için politika ve reform önerileri geliştirmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda, vatandaşlarımızın ekonomik sıkıntılarını anlamak ve destek olmak için çaba harcayacağız. Parti olarak dayanışma içinde olmalı, çözüm arayışlarında birlikte çalışarak. Vatandaşarımıza alternatif seçenek olmalıyız.

Edirne, tarihi dokusuyla, kültürel mirasıyla ve burada yaşayan insanlarıyla eşsiz bir şehirdir. Ancak, benim için Edirne sadece bir şehir değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi, ve yarınlarımızın geleceğimizin Cumhuriyetimizin teminatı olan önemli bir şehirdir. Geleceğimizi daha aydınlık yarınlara taşıyabilmek için , tüm partili yoldaşlarımla el ele gönül gönüle vererek birlik ve beraberlik içinde kimseyi ötekileştirmeden tatlı bir rekabet içinde herkesi kucaklayarak partimizin yerel seçimlerde ve genel seçimlerde iktidar olması için var gücümle çalışmak istiyorum.

CHP benim için sadece bir siyasi parti değil ulu önderimiz Atatürkün kurduğu Kuvay-ı milliye ruhu taşıyan bir aidiyet duygusudur. Hak Hukuk Adalet ve Cumhuriyet değerleriyle donanmış, partimizi geleceğe umutla taşımak için buradayım. . Edirne'de yaşayan insanlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, şehrimizin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasına katkı sağlamak, gençlerimizi daha iyi bir geleceğe taşımak amacıyla buradayım.

TOPLUMA DAHA FAZLA KATKIDA BULUNABİLMEK İÇİN ADAYIM

Partimizin politika ve projeleri aracılığıyla topluma daha fazla katkı sağlayabilmek için çalışmak istiyorum. İnsanların yaşamlarını iyileştirmek ve sorunlarına çözüm üretmek için çalışmak istiyorum.

Parti içinde ekip çalışmasını teşvik ederek, üyelerimizin görüşlerini önemseyeceğim ve onları süreçlere dahil edeceğim. Üyelerimizle daha yakın bir iletişim kurarak, sorunlarını anlamak ve çözüm yolları bulmak için çaba göstereceğim. Partimizin demokratik değerlere olan bağlılığını ve laikliği koruma taahhüdünü yinelemek ve bu değerlere sahip çıkmak için aday oldum.

Bugün burada adaylığımı açıklarken geleceğe dair umutlarımızı paylaşmak istedim. Ülkemiz gerek sosyal gerek ekonomik gerekse siyasal bakımdan çok zor bir süreçten geçmektedir. Sizlerin de desteğiyle, birlikte çalışarak partimizi ve Edirne'yi daha iyi bir yere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.”

YÖNETİMDEKİ İSİMLER ŞUNLAR

Tek liste ile gidilen seçimde Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinin isimleri ise şunlar:
Yönetim kurulu asıl üyelik adayları: Gülay Ayaz, Hatice Aktaç, Tamer Bam, Alaattin Bıçak, Aykut Demirkol, Muzaffer Dinçer, Deniz Karagöz, Ahmet Kıyı, Mehmet Koşan, Kevser Köpük, Tolga Loça, Selma Oluçay, Gülnihal Özturan, Ömer Şimşek, Kadri Can Tükenmez ve Nevzat Ulusoy.

Yönetim kurulu yedek üyeleri: Ahmet Karapınar, Selçuk Turgay, Arif Canıdar, Timuçin Dalkılınç, Yeliz Aksanoğlu, Yiğit Gider, Fatih Yüzer, Ümit Gega, Deniz Toroman, Serkan Eral, Handan Kır, Tolga Tınmaz, Serkan Erbaş, Banu Güngörmedi, Emre Patron ve Özge Göç.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.