KORUYUCU AİLE’DE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk defa Koruyucu Aile Günü kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne'de 7 yıl önce 2 olan koruyucu aile sayısının bugün itibariyle 70’e yükseldiğini dile getirerek, “Türkiye genelinde baktığımızda nüfusumuza oranla en fazla koruyucu aileye sahip iller arasında ilk sıralarda olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

KORUYUCU AİLE’DE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk defa Koruyucu Aile Günü kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne'de 7 yıl önce 2 olan koruyucu aile sayısının bugün itibariyle 70’e yükseldiğini dile getirerek, “Türkiye genelinde baktığımızda nüfusumuza oranla en fazla koruyucu aileye sahip iller arasında ilk sıralarda olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
01 Temmuz 2022 Cuma 06:05
KORUYUCU AİLE’DE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk defa kutlanan “Koruyucu Aile Günü” nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Koruyucu Aileler adına Fatma Turan bir konuşma yaptı. Turan, koruyucu aile olma kararını aldıktan sonra yaşadıklarını ve koruyucu anne olmanın kendisine verdiği mutluluğu anlatarak, herkesin koruyucu aile olmasını ve çocukların yüzlerini güldürmesini istedi.

Ardından konuşan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, bir çocuğun yetişmesinden en ideal ortamın kendi öz ailesinin yanı olduğunu ifade ederek, “Ancak bu mümkün olamıyorsa, farklı bakım modelleri devreye girmektedir. Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak çocuk bakım hizmetlerinde, sistemlerinde çok değişiklikler yapılarak, koğuş sistemindeki bakım modeli sonlandırılmış olup aile temelli ve ev tipi bakım modeline geçiş sağlanmıştır. Hakkında koruma ve bakım kararı verilen çocuklarımıza yönelik sunduğumuz hizmetlerde temel önceliğimiz, çocuklarımızın kendi ailelerinin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu mümkün olamıyorsa anneanne, babaanne, hala, teyze gibi yakın akraba modeliyle kendi sosyal çevrelerinden koparılmadan bakımlarının sağlanmasıdır. Çocukluların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal geliştirimlerini karşılayacak sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır” dedi.

BAZEN BEKLEMEDİĞİMİZ OLAYLAR NEDENİYLE ÇOCUKLARIMIZIN GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYAMAZ HALE GELİRİZ

“Kuşkusuz anne ve babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isterler” diyerek konuşmasını devam ettiren Özbaş, devamında şunları söyledi:

“Ancak yaşam her zaman bizim beklediğimiz gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları, boşanma, ölüm gibi nedenlerle aile bütünlüklerine de devam ettiremez. Ve çocukların gereksinimlerini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda çocuklara yardım etmenin en iyi yolu koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmalıdır. Koruyucu hali çocuğa koruyucu ailenin çocuğa sağladığı aile odaklı çocuğun psikososyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi açısından oldukça önemlidir. Kurum bakımının çocuk üzerindeki etkilerine yönelik yapılan çalışmalar göstermiştir ki çocuğun gelişimi, kurumsal bakımda bazı yönlerden eksik kalmakta ve bu nedenle tüm dünyada korumaya muhtaç çocuklar için tercih edilen en güvenli ve en iyi bakım şekli koruyucu aile bakımıdır. Uygulamasının yaygınlaştırılması ve bu uygulamaya yönelik kamuoyu farkındalığının arttırılması amacıyla tarihte uzun yıllar Ankara'da himaye Etfal cemiyeti olarak olarak faaliyet gösteren himaye cemiyetinin de kuruluş tarihi olan 30 Haziran günü koruyucu aile günü olarak kabul edilmiştir.

70 ÇOCUĞUMUZ KORUYUCU AİLELERDE BAKILMAKTA

Şu an Edirne ilinde 70 çocuğumuz, koruyucu ailelerde bakılmaktadır. Arzu ediyoruz ki bütün çocuklarımız koruyucu ailelerde olsun. Koruyucu aile yapısını güçlendirmek için her türlü katkıyı bizler sunuyoruz. Devlet olarak da koruyucu ailelerimize ciddi anlamda destek oluyoruz. Maddi boyutunun yanında bu işin manevi boyutu da var. Aile ortamında yetişen çocuklarımız sosyal hayata uyum sağlamakta, iş hayatında, evlilik hayatını sürdürmekte çok daha başarılı olmaktadırlar. Umutsuzluğun yerine umut, yalnızlığın yerini güven duygusu, gözyaşının yerini tebessüm almaktadır. Koruyucu aile olmak isteyenlere şunu söylemek isterim ki çıkacağınız yolda asla yalnız değilsiniz. Devletimizin bütün imkanlarıyla bizler sizlerin yanındayız. Çocuklarımızın eğitim masraflarından bakım masraflarına kurs ücretlerinden servis ücretlerine kadar her şey karşılanmaktadır. Ayrıca koruyucu ailelerden sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın talepleri olursa sosyal güvenlik primleri de kurumumuzca ödenmektedir.

KORUYUCU AİLE OLMAK İSTEYENLER İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAŞVURABİLİR

25-65  yaş arasındaki Türkiye'de ikamet eden en az ilkokul mezunu sabıkası ve bulaşıcı hastalığı olmayan düzenli bir geliri olan sofrasına fazladan bir tabak koyabilecek evini açabilecek her Türk vatandaşı aslında koruyucu aile olmak için il müdürlüğümüze başvurabilir. İlimizde 2 olan koruyucu aile sayısı bugün itibariyle 70’e yükselmiştir. Yetmiş çocuğumuz, müdürlüğümüzün takip ve rehberliğinde koruyucu aile modelinden faydalanarak sıcak, aile şefkatini yaşamaktadırlar. Türkiye geneline baktığımızda, nüfusumuza oranla en fazla koruyucu aileye sahip iller arasında ilk sırada olmanın gururunu yaşıyoruz. Çocuklarımıza yönelik hizmetlerin sürdürülmesinde ve koruyucu ailenin yaygınlaştırılmasında tüm kamu kurum ve kuruluşları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmaktayız. Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak çocuklarımızın anne ve baba rol modellerini bizzat yaşamaları için sıcak aile ortamında yetişmeleri için bir elinden tuttuğumuz çocukların diğer elinden de sizler tutun istiyoruz.”

Konuşmaların ardından Koruyucu aileler ve çocukları Saraçlar Caddesinde Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde gururla yürüdü.

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.