İBA, YENİDEN BAŞKAN!

AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından dün gerçekleştirilen 7. Olağan İl Kongresinde tek listeyle seçime giren mevcut Başkan Belgin İba, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. İba, kongrede yaptığı konuşmada, “İnşallah yeni yönetimlerimiz ile birlikte önümüzdeki dönemde Keşan’da, Lalapaşa’da ve Havsa’da, Yenikarpuzlu’da, Yenimuhacır’da, Esetçe’de ve Subaşı’nda olduğu gibi Edirne’mize AK Parti Belediyeciliğini getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

İBA, YENİDEN BAŞKAN!

AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından dün gerçekleştirilen 7. Olağan İl Kongresinde tek listeyle seçime giren mevcut Başkan Belgin İba, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. İba, kongrede yaptığı konuşmada, “İnşallah yeni yönetimlerimiz ile birlikte önümüzdeki dönemde Keşan’da, Lalapaşa’da ve Havsa’da, Yenikarpuzlu’da, Yenimuhacır’da, Esetçe’de ve Subaşı’nda olduğu gibi Edirne’mize AK Parti Belediyeciliğini getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Ocak 2021 Perşembe 06:45
İBA, YENİDEN BAŞKAN!

AK Parti Edirne 7. Olağan İl Kongresi dün Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’nda pandemi tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirildi. Kongreye; Eski Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Trakya bölgesi AK Parti Milletvekilleri, il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve partililerin katılım gösterdi.

Kongrede tek listeyle gerçekleştirilen seçimde; güven tazeleyerek yeniden başkan seçilen Belgin İba’nın Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

AK Parti Edirne İl Yönetim Kurulu: Adem Ayaz, Ahmet Osmanlı, Ali Kobak, Aydoğan Akıncı, Birol Yorulmaz, Candemir Çekiç, Dilek Arzu Dermenci, Emel Özger, Engin Bahşi, Erdi Ertek, Ezgi Yetkiner, Fahriye Güncel Hintoğlu, Gamze Kartal, Gökhan Balta, Gözde Emel Baytar, Hakan Çevikel, Halil Gümüş, Hatice Koçaşlı, Hüryan Hatikler, Hüseyin Yıldırım, İsmail Akalın, İsmail Yıldız, Murat Büyükgöze, Mustafa Çınarkök, Mustafa Mercan, Mustafa Okur, Mümin Karayavru, Mümine Konuk, Oktay Topalova, Rasim Özgün, Rauf Tolga Şenbaş, Serkan Yörük, Sevda Nur Kurban, Şenol Ekşi, Turan Girgin, Uğurcan Imrak, Umur Ersen Ayaydın, Yıldız Yeşilyurt ve Mecit Erol

İBA: “EDİRNE’MİZ BİR DÜNYA ŞEHRİDİR”

AK Parti 7. Olağan İl Kongresinin açılış konuşmasını yapan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, “Siyasette makamlar, mevkiler, unvanlar gelip geçicidir. Kalıcı olan geride hangi eserlerin, hangi başarıların, hangi fedakârlıkların bırakıldığıdır. İnanmak başarmanın yarısıdır. AK Parti kadroları olarak bizler dava ahlakı ile hareket ederek, tüm hedeflerimize ulaşacağımız inanıyoruz. AK Parti hizmettir, ülkemizin kalkınmasıdır. AK Parti, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, hedeflediği, muasır medeniyetler yolunun günümüzdeki takipçisidir. Bugün ve gelecektir. Siz Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını emanet ettiğimiz, ülkemizin önündeki bir asrın aydınlığıdır. Velhasıl AK Parti Türkiye'dir ve milletimize hizmet yolculuğudur. Bu hizmet yolculuğunda görevi devraldığımız günden itibaren milletimizin gönül rızasını kazanmak adına çalışmalarımıza başladık. Edirne’miz sahip olduğu tarihi, kültürel ve ekonomik değerleriyle bir dünya şehridir. Bu aziz şehrin kıymetini bilen yöneticileri olarak, ona layık olmanın çabası içerisindeyiz. AK Parti ailesi olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 18 yıldır nice başarılara birlikte imza attık. Tüm bunları birbirimize inandığımız, birbirimize güvendiğimiz, için yapabildik. Biz birlikte güçlüyüz. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Şimdi tüm teşkilatlarımızla gece gündüz demeden çalışmamız lazım. Burada teşkilatlarımıza çok görev düşüyor. Gayret gösterip mücadele edelim. El ele gönül gönüle bu millete olan borcumuzu birlikte ödeyelim.” dedi.

İBA: “EDİRNE’MİZE AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİNİ GETİRECEĞİZ”

İba, yerel seçimlerde Edirne Belediyesi’ni kazanmak adına var güçleriyle çalışacaklarını belirterek, “7. Olağan kongrelerimiz ile yenileniyor ve güçleniyoruz. İnşallah yeni yönetimlerimiz ile birlikte önümüzdeki dönemde Keşan’da, Lalapaşa’da ve Havsa’da, Yenikarpuzlu’da, Yenimuhacır’da, Esetçe’de ve Subaşı’nda olduğu gibi Edirne’mize AK Parti Belediyeciliğini getireceğiz. Hemşehrilerimin inancını gözlerinden görebiliyorum. Burada, hep birlikteyken kadim şehrimiz Edirne’mizi yönetenlere de bir çift sözümüz olacak. Hedefimiz belli. Adımlarımız ve birliğimiz ile güçlü bir şekilde geliyoruz. Bu şehir, hak ettiği yönetimi ve hizmeti bizimle bulacak. Bu salondan Edirne’ye umut çıkacak. Hizmet çıkacak. AK Belediyecilik çıkacak… AK Partinin, bugüne kadar milletimizin gönlündeki yerini korumasının girdiği her seçimden açık ara birinci çıkmasının sırrı samimiyetindedir. Biz milletimize verdiğimiz, her sözde samimiyiz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Cumhur İttifakı olarak el ele, gönül gönüle gayret göstereceğiz. Bütün vatandaşlarımızın gönlüne talibiz. Bütün vatandaşlarımızın oyuna talibiz. Gönül seferberliğimizi Edirne’mizde de başlattık. Ulaşabildiğimiz herkesin, dertlerini ve sıkıntılarını paylaşmak adına çok ciddi bir seferberlik oluşturduk. Cumhurbaşkanımızın çizdiği istikamet doğrultusunda inancımız var. Gayretimiz var. Mücadelemiz, cesaretimiz var. Bugün gerçekleştirdiğimiz 7. Olağan il kongrelerimiz ile yeni ufuklara yelken açacağız. Milletimize hizmet davasını daha ileriye taşımak adına yeni yönetimimiz ile birlikte Edirne’mizde, yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “DAVASI AK OLANIN, YARDIMCISI HAK’TIR”

Kongreye canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Siyasette hizmet mücadelesi bir bayrak yarışı gibidir. Her kademe görevler, unvanlar elden ele geçerek aynı menzile doğru ilerlemeye devam ediyor. Belde, il, ilçe ve kadın kolları, gençlik kolları yönetiminde vazifelerine devam eden kardeşlerimizin yanında yeni görev üstlenen kardeşlerim de var. Bundan sonraki il kongrelerimizde de aynı şekilde görev değişiklikleri mutlaka olacaktır. Davası AK olanın yardımcısı Hak’tır. Hak olan davada zafer de muhakkaktır. Bu anlayışla bu kutlu çatı altında görev yapmış her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Bu vesile ile kuruluşundan bugüne tüm teşkilatlarımızda görev almış kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kendini AK Parti ailesinin bir ferdi olarak hisseden herkese gönlümüz de, kapımız da partimizin tüm kademeleri de sonuna kadar açıktır, açık kalacaktır. AK Parti 83 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayacak ve Türk gençliğine, mücadele azmine sahip bir partidir. Unvanı olsun, olmasın herkesin davamıza yapacağı bir katkı mutlaka vardır. Milletin kurduğu, yaşattığı, milletimizin hizmetkârı olan partimize yakışan, sahada ülkemizdeki her bir bireyin desteğini alacak seviyeye ulaşmaktır. İnşallah hep birlikte bunu başaracağız. Günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz şekilde çalışarak AK Parti milletimizin umuduna, beklentilerine, hayallerine layık şekilde faaliyet göstermenizi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

YILDIRIM: “AK PARTİ İKTİDARA GELDİĞİNDE DOĞAN YAVRULARIMIZ 18 YAŞINDA”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in ardından konuşan Eski Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da, “2016 - 2018 yılları arasında başbakanlık yaptığım dönemde milletimize bir söz verdik cumhurbaşkanımızla beraber. Dedik ki, terörü bu ülkenin gündeminin ta alt sıralarına indireceğiz. Geldiğimiz noktada bunu başarmış bulunuyoruz. Türkiye'nin her köşesinde 780 bin kilometre karelik vatan toprağının her köşesinde 492 bin kilometrekarelik mavi vatanda ay yıldızlı bayrağımız dalgalanıyor. Her köşesine rahatça, güvenle seyahat edebiliyoruz. Bir 15 Temmuz yaşadık, kalkışma yaşadık. O gece 252 vatandaşımızı şehit verdik. 2000'den fazla vatandaşımız gazi oldu. Ama o gece ay yıldızlı bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, alçaklar hak ettikleri cezayı buldu. AK Parti iktidara geldiğinde doğan yavrularımız bugün 18 yaşında. 18 yaş seçme ve seçilme yaşıdır. Gençlere güvenen bir parti olduğumuz için seçme ve seçilme yaşını 18'e indirdik. Bize hep dediler ki, gençler o yaşta nasıl seçecekler, nasıl seçilecekler. Biz onlara 15 Temmuz'da gençlerin verdiği cevabı verdik. Bu ülkenin gençleri bu ülkenin bugünün de yarının da teminatıdır. Cumhurbaşkanımız o gece milletimizi meydanlara davet ettiğinde, meydanları dolduranlar en önce gençlerdi, kadınlardı ve bu davaya gönül veren kardeşlerimizdi. Türkiye Ak Parti iktidarıyla 18 yılı geride bıraktı. Şöyle bir geriye baktığımızda, daha ilk zamanlarda darbe ve vesayet heveslileri meydanlardaydı. Hatırlayın, balyozlar, ergenekonlar. Bunlar yalan mıydı? Elbette bunlar vardı. Daha sonra 2007'de Cumhurbaşkanı Türkiye'nin en büyük partisi, 363 milletvekili ile Cumhurbaşkanını seçemedi, seçtirmediler. Eski vesayet alışkanlıkları maalesef bizim iktidarımızda da hortladı. 367 diye bir icat çıkardılar. Ve ondan sonra ne dedik? Madem bize Cumhurbaşkanını seçtirmiyorsunuz, o halde biz de millete gideriz. Millet Cumhurbaşkanının seçimine yönelik Anayasa değişikliğini kabul etti. Bununla da yetinmediler, iktidardaki en büyük partiyi kapatmaya kalktılar, dava açtılar. O badireden de kurtulduk, bu sefer gezi olaylarıyla sokağı hareketlendirerek millet iradesini al aşağı etmeye çalıştılar. 17 - 25 Aralık'la bu sefer FETÖ terör örgütünü sahnede gördük, daha sonra 15 Temmuz. Nihayet 94 yıl devam eden bu gizli iktidar ortaklığı heveslilerine bir ders verme zamanı gelmişti. Bu sistem değişecek, tek irade halkın iradesi olacak, egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktı. Bunun için sistem değişikliğini MHP ile beraber başkanlığım döneminde başlattık ve 16 Nisan 2017 referandumu ile artık Türkiye'de vesayet dönemini kalıcı olarak ortadan kaldırdık. Artık milletin vekilleri ile, milletin lideri Cumhurbaşkanı aynı günde her 5 senede seçilecek. Böylece Ankara'da artık gizli ortaklar yok. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili çok şey söyleniyor. Ne söylüyorsunuz diye sorduğumuzda ortada bir şey yok. Alternatifiniz ne, içeriğiniz ne? Nasıl bir model öneriyorsunuz? Millet karar vermiş, yüzde 52 destek vermiş, neden? Bir daha vesayet olmasın. Milletin iradesini doğrudan sandıkta tecelli etsin ve seçimden seçime millet iradesini yeniden ifade etsin. Sistem eğer böyle olmasaydı, bu pandemi döneminde bu kadar hızlı kararlar alınabilir miydi? Memleketin sorunlarına bu kadar hızlı çözümler üretebilir miydik? Bunu yaşayan bilir.” dedi.

YILDIRIM: “SİSTEMİN KARARINI VEREN MİLLET”

Parlamenter sistemin son Başbakanı olduğunu dile getiren Yıldırım, “Sistemin değişmesini de hararetle en fazla isteyenlerden birisiyim. O zaman da ifade ettim. Bu sistem babayla oğulu birbirine düşürür. Çünkü darbelerin arkasında kurgulanan anayasalarla maalesef millet iradesi seçilmişlere ancak kısmen verilmiş. Diğeri hiç millete hesap vermeyen milletin önüne gitmeyen bir takım vesayet odaklarının elinde kalmış. İşte sistem değişikliği, doğrudan, demokrasiyi işleten ve milli iradeyi de doğrudan ülkeyi yöneteceklere, mecliste yasama görevi yapacak vekillere veriyor. İnşallah 2023'te ülkemiz seçime gidecek. Yeni sistemin ikinci seçimi Cumhurbaşkanlığı'nın halk tarafından seçiminin üçüncü seçimi olacak. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız 2014'te de halkın doğrudan oylarıyla seçildi. Dolayısıyla sisteme kusur bulmak yerine, milletin kararına saygı duymak siyasi partilerin yapması gereken en önemli şeydir. Muhalefet partileri, diğer ittifak, siz memleketin sorunlarına, memleket içi yapacağınız işlere dair vatandaşlarımıza fikirlerinizi paylaşmak için mesai harcamanız gerekirken neden takılıp sistemle uğraşıyorsunuz? Sistemin kararını veren millet. Eğer sistemle ilgili tekrar bir karar değişikliği olacaksa, onu da yine millet verir. İhtiyaç duyarsa verir.  Koronavirüs süreci dünyanın dengesini bozdu. Nasıl bozdu? Dünyada böbürlenen, en gelişmiş ülkeler bile topu topu yarım gram olan şu mikropla dize geldi. Başa çıkamadılar. Amerika'nın, Avrupa'nın halini gördük. Yerle bir oldular. Bizim şehir hastanelerimizi, acımasızca eleştirenlerin Cumhurbaşkanımızı, AK Parti iktidarının vizyonunda ne kadar uzak olduklarını yine bu pandemi döneminde gördük. Bu hastaneler hayat kurtardı, bu hastaneler mikropla, virüsle mücadelede bize güç kattı ve bu süreci en başarılı şekilde yöneten ülkeler arasında yerimizi aldık. Biz ne dedik? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Bu lafla olmuyor. Osmanlı 619 yıl bu ilkeyle ayakta kalmış ve bölgemize değil, 3 kıtaya huzur getirmiş. Yaptıklarımızla övünmek yeterli değil. Yaptıklarımız yapıldı, vatandaşımız da bundan gerekli faydayı gördü. Rahmetli Özal'ın bir lafı var. Derdi ki, 'Yapılan işler çikolataya benzer, yenilir yutulur, unutulur, yenisi beklenir'. İşte rahmetli Özal'ın dediği gibi artık ufka bakacağız, geleceğe bakacağız. 2023 hedeflerine kilitleneceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen seçimde kullanılan 466 oydan, 460’ı geçerli sayıldı ve İba yeniden başkan seçildi.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.