GAYTANCIOĞLU, "SÖĞÜT ALTINI DA CENGİZ’E Mİ?"

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı olan Gübretaş’ın Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasıyla ilgili basında çıkan haberleri soru önergesiyle gündeme getirdi.

GAYTANCIOĞLU, "SÖĞÜT ALTINI DA CENGİZ’E Mİ?"

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı olan Gübretaş’ın Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasıyla ilgili basında çıkan haberleri soru önergesiyle gündeme getirdi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
20 Haziran 2022 Pazartesi 06:00
GAYTANCIOĞLU, "SÖĞÜT ALTINI DA CENGİZ’E Mİ?"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yanıtlanmasını istemiyle verilen önergede söz konusu sahayla ilgili daha önce ortaya atılan iddialarda hatırlatıldı.

“Çiftçiler borç altında ezilir, haciz tehditleri yaşarken çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş üzerinden birileri vurgun vuruyor”  diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Söğüt Sahasından altın ne zaman çıkar bilmiyoruz ama anlaşılan bazı yandaşlar altını çoktan buldu” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu açıklamasında  “Bir gazetemizde Tarım Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş’ın Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasıyla ilgili haber çıkmıştır. Haber; daha önce bu sahayı kendinin işleteceğini belirten Gübretaş’ın altın madeni sahasını rödavans anlaşması yaparak Cengiz Holding’e devredeceği iddialarını gündeme getirmektedir.

Söz konusu altın madeni sahası tespit edildiğinde Gübretaş hisselerindeki fiyat artışına dikkat çeken ve o dönemde basında çıkan haberleri ifade ederek dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına 7 / 39270 esas numarasıyla bir soru önergesi vermiştim.

Önergemde; Gübretaş’a ait maden sahasında altın bulunduğuna dair haberler ile bir buçuk yılda Gübretaş hisselerinin 20 kat arttığını belirtmiş ve bu hisselerin kimler tarafından toplandığını, hisseleri toplayan kişiyle dönemin Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü arasındaki ilişkilerin incelenip incelenmediği sormuştum. Ayrıca bu işlemlerle ilgili bir inceleme yapılıp yapılmadığı sorusunu yöneltmiştim.

Tarafıma 02/03/2021 tarihinde verilen cevapta; Gübretaş’ın 7-9 ve 22 Aralık 2020 tarihlerindeki kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapmış olduğu açıklamalarla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde Sermaye Piyasası Kanunun 104 ve 106’inci maddeleri kapsamında incelemelerin devam ettiği mevzuata aykırı durum tespit edilmesi halinde Sermaye Piyasası Bültenleri aracılığıyla duyurulacağı ifade edilmiştir.” Diyerek Bakan Nebati’ye şu soruları yöneltti:

1-Yukarıda belirtiğim ve tarafıma verilen cevapta ifade edilen inceleme sonucunda mevzuata aykırı bir durum tespit edilmiş midir? Edilmiş ise bu durum nedeniyle kimlere ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?

2-Eğer Gazetede çıkan haberler doğru ise ve Gübretaş tarafından bu alan işletilmeyip başka bir firmaya rödavans anlaşması yapılarak devredilecekse, daha önceki açıklamaları yapanlar hakkında bir inceleme yapılacak mıdır?

3-Gübretaş ile Koza Firması arasındaki mahkeme sonuçlanmadan hisseler kimler tarafından alındığı tespit edilmiş midir?

4-Eğer bu alan rödovansla başka bir firmaya verilecekse yeni durumdan önce de kimlerin kazanç sağlayacağına dair incelemeler yapılacak mıdır?

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.