“ÖĞRETMEN LİSELERİ YENİDEN AÇILMALIDIR”

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne İl Temsilcisi Celil Özcan, öğretmen liselerinin yeniden açılması gerektiğini söyledi.

“ÖĞRETMEN LİSELERİ YENİDEN AÇILMALIDIR”

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne İl Temsilcisi Celil Özcan, öğretmen liselerinin yeniden açılması gerektiğini söyledi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
23 Eylül 2021 Perşembe 06:50
“ÖĞRETMEN LİSELERİ YENİDEN AÇILMALIDIR”

TÖS Edirne İl Temsilcisi Celil Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, öğretmen yetiştirmenin olmazsa olması olan öğretmenlik ruhunun verilmeye başlandığı öğretmen liselerinin kaldırıldığını ifade ererek, ”Ne garip ve acıdır ki, başında “Milli” kelimesi bulunan iki Bakanlığımıza personel yetiştirmede mihenk taşı olan iki lise de kaldırıldı. Milli Savunma Bakanlığına personel yetiştiren askeri liselerin benzer akıbetini, Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen yetiştirmede olmazsa olmaz olan ve öğretmenlik ruhunun verilmeye başlandığı Öğretmen Liseleri de yaşadı” dedi.

Özcan, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Uygulamalı ve üretime dayalı öğrenme, iş başında yetiştirme, aktif öğrenme, öğrenici merkezli öğrenme gibi düşünmeyi, üretmeyi ve gelişmeyi sağlayan okul, kurum, uygulamalar ve yöntem-teknikleri daha fazla hayata geçirmemiz gerekirken, düşünmemeyi ve üretmemeyi kısaca ezberci-temrin eğitimi uygulayan eğitimde ısrar etmek, Medeni ülkelerin gerisinde kalmakta ısrar etmek demektir.

Ülkemiz eğitiminde yaşanan en büyük sorun ezberci ve temrin(tekrarcı) eğitimdir. Ezberci ve temrin eğitiminin çocuk eğitime verdiği zararlar yıllardır anlatılmaya çalışılmasına rağmen hala ezberci-temrin eğitime devam edilmesi “fikri hür, vicdani hür, irfanı hür” nesiller yetiştirme yolunda ne yarar sağlayacaktır?

Öğretmen Liselerinde görev yapan öğretmenlerin ve mezun olan öğrencilerin içini sızlatan, 166 yıllık bir geleneğin yok sayılması anlamına gelen, 166 yıllık birikimin sonunda 2014 yılında kapatılan/dönüştürülen Öğretmen liseleri öğretmen yetiştirmede mihenk taşıdır, olmazsa olmazdır.

Anadolu Öğretmen Liseleri, ‘Milli Eğitim’in genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak; Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına öğrenci hazırlamak, Öğrencilerine öğretmenlik ruhu aşılamak ve öğretmenlik mesleğini sevdirmek, Öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği davranışları kazandırmak, Bütün öğrencilere orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür vermek, Ülke kalkınmasına maddi ve manevi katkıda bulunma şuurunu ve gücünü kazandırmak, amacıyla ortaokul üzerine dört yıl normal öğretim süreli, öğretmenlik mesleğine ilgi, istek ve yatkınlık kazandırıcı derslere yer veren, paralı, parasız yatılı ve gündüzlü eğitim ve öğretim yapan orta öğretim kurumlar iken 2014 yılında kapatılmıştır.

Edirne yerelinde de; 2014 yılında kapatılan/dönüştürülen ve 2017 yılında son mezunlarını veren Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi, 2014 yılından itibaren Edirne Sosyal Bilimler Lisesi olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

TÖS olarak, Öğretmen yetiştirmede mihenk taşı olan ve öğretmenlik ruhunun kazandırılmaya başlandığı Öğretmen Liselerinin yeniden açılmasının olmazsa olmaz olduğunun bilinmesini istiyoruz. 2021-2022 Eğitim-öğretim yılında, Atatürk’ün gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeleri yolundaki görevlerinde tüm eğitim çalışanlarımıza başarılar diliyoruz.”

Hasan Boyacıoğlu

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.