Flaş Haber
Kapat

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN AKREDİTASYONDA BÜYÜK ADIM

Trakya Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından belirlenen Kurumsal Akreditasyon Programı’na kabul edilerek büyük bir adım attı.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN AKREDİTASYONDA BÜYÜK ADIM

Trakya Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından belirlenen Kurumsal Akreditasyon Programı’na kabul edilerek büyük bir adım attı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Mayıs 2022 Cumartesi 06:06
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN AKREDİTASYONDA BÜYÜK ADIM

Akreditasyon çalışmalarında lokomotif üniversitelerden olma hedefiyle projelerini hayata geçirmeye devam eden Trakya Üniversitesi, hedefleri doğrultusunda önemli bir aşama kaydetti.

Ülkemizde akreditasyon kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması süreçlerini yürüten YÖKAK tarafından her yıl sınırlı sayıda üniversitenin dahil edildiği Yükseköğretim Kalite Programı’na (KAP) kabul edildi.

Bağımsız bir kuruluş olan YÖKAK tarafından belirlenecek Değerlendirme Takımı’nın ön ziyaret ve saha ziyaretleri aşamalarından başarı ile geçilmesi durumunda Trakya Üniversitesi, Türkiye’de az sayıda üniversitenin sahip olduğu kurumsal akreditasyonu almaya hak kazanacak. Kurumsal akreditasyon ile Trakya Üniversitesinin vermiş olduğu eğitim-öğretim, araştırma- geliştirme, toplumsal katkı gibi birçok hizmetin belirli standartlarda olduğunu ortaya konmuş olacak.

Trakya Üniversitesi olarak akreditasyonda heyecan verici bir noktaya geldiklerini belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Göreve geldiğimiz günden bugüne hedeflediğimiz noktaya doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Rektörlüğümüzün ve birimlerimizin akreditasyon noktasında hayata geçirmiş oldukları çalışmaların meyvelerini toplamaya başlayacağız inşallah. Trakya Üniversitesi olarak öğrencilerimize, çalışanlarımıza, paydaşlarımıza, şehir ve bölge halkına verdiğimiz hizmetlerin kalitesini sürdürülebilir bir şekilde yükseltmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden itibaren tüm Trakya Üniversitesi ailesinin bu sürece canıgönülden destek vereceğine yürekten inanıyorum. Güzel haberleri çok yakında ailemizle ve kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

KAP’IN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

YÖKAK tarafından belirlenen üniversitelerin, rektör ve kalite koordinatörlerini bir araya getiren toplantı online olarak gerçekleştirildi. KAP’a dâhil edilen üniversite yetkilileri ile yapılan toplantıda akreditasyon süreçleri ve izlenecek adımlar aktarıldı.

KURUMSAL AKREDİTASYON PROGRAMI NEDİR?

Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) yükseköğretim kurumlarındaki kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerinin “planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma” döngüsü kapsamında değerlendirilmesini sağlayan bir dış değerlendirme yöntemidir.

KAP Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından oluşturulan değerlendirme takımları tarafından Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Ölçütleri ile Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Kılavuzu kapsamında yürütülmektedir.

Her yıl KAP’a dâhil edilecek yükseköğretim kurumları YÖKAK tarafından belirlenmekte ve belirlenen bu yükseköğretim kurumlarının yapısına uygun olarak değerlendirme takımları oluşturulmaktadır. Söz konusu değerlendirme takımları tarafından ilgili yükseköğretim kurumlarına iki ziyaret (ön ziyaret ve saha ziyareti) gerçekleştirilmektedir.

Bu ziyaretleri neticesinde değerlendirme takımları tarafından Kurumsal Akreditasyon Raporları (KAR) hazırlanmakta ve bu raporlar göz önünde bulundurularak YÖKAK tarafından akreditasyona ilişkin karar verilmektedir.

YÖKAK tarafından KAP kapsamında aşağıdaki kararlar verilmektedir:

Tam akreditasyon (beş yıl süreyle)

Koşullu akreditasyon (iki yıl süreyle)

Yükseköğretim kurumuna kalite güvencesi uygulamaları bağlamında destek verilmesi.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.