HAKSIZ REKABET DURDURULMALIDIR

Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran, İl Başkan Yardımcıları Kadir İriş, Selim Kaya ve Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya ile birlikte Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’u makamında ziyaret ederek Edirne Ticareti konusunda görüş alış verişinde bulundular.

HAKSIZ REKABET DURDURULMALIDIR

Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran, İl Başkan Yardımcıları Kadir İriş, Selim Kaya ve Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya ile birlikte Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’u makamında ziyaret ederek Edirne Ticareti konusunda görüş alış verişinde bulundular.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
10 Şubat 2021 Çarşamba 06:34
HAKSIZ REKABET DURDURULMALIDIR

Zincir marketlerle ilgili ayyuka çıkan şikayetleri, haksız rekabet şartlarının esnafı bitirme noktasına getirdiğini, piyasada tekele dönüşen zincir marketlerin fiyatlarını ciddi manada yükseltmesinden doğan mağduriyetleri  yetkili makamlara ulaştırmayı bir görev olarak gördüklerini ifade eden Ali Demirkıran şunları söyledi;  

“Haksız rekabet, genel anlamda piyasa işleyiş kurallarını ihlal eden, dürüstlük kuralına aykırı bir biçimde rekabeti bozan eylemde bulunma durumudur.

Haksız rekabet, ticaret hukukunda bir kişi ya da kurumun bir diğeri üzerinde herhangi bir alanda uyguladığı zarar verici hareketlerin tümüne verilen addır.”

Demirkıran Devamla Şunları Kaydetti;                                                                                                                                

Şirketlerin bir araya gelerek özellikle aşağıda sayılan eylemleri gerçekleştirmeleri bu Kanun’a göre yasaktır:

-Fiyat tespiti (fiyat artırmak, sabitlemek, asgari fiyat belirlemek, indirimleri kaldırmak, indirim oranlarını, kâr marjını belirlemek, standart fiyat formülleri belirlemek vb).

-Üretim /satış miktarının tespiti.

- Rakip şirketlerin faaliyetlerinin zorlaştırılması/ piyasa dışına çıkartılması/yeni girişlerin engellenmesi.

Rekabet Kanunu üç temel alanda yasaklama getirmiştir:

-Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar

-Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması

-Hâkim Durum Yaratan veya Hâkim Durumu Güçlendiren Birleşme veya Devralmalar.

Rekabet, bir piyasada satıcıların daha fazla müşteri edinerek mal ve hizmet satışlarını, dolayısıyla kârlarını artırmak için giriştikleri yarış şeklinde tanımlanabilir. Etkin çalışan bir piyasa sistemi için vazgeçilmez olan rekabet, sosyal adalete ve ekonomik kalkınmaya da katkıda bulunur.

Haksız rekabet ise aşağıda sıralanan faydaların ortadan kaybolmasına neden olmaktadır:

 Düşük Fiyat, Yüksek Kalite: Rekabetten kaynaklanan fiyat düşüşlerinden ve kalite artışlarından tüm tüketiciler yararlanmaktadır.

Rekabetçi bir ortam ürün çeşitliliği demektir. Tüketici birçok alternatif arasından istediği fiyat ve kalitedeki ürünü tercih etme şansına sahiptir.

Şirketler rekabetçi bir ortamda pazar paylarını artırabilmek için mevcut ürünlerini geliştirmek ya da yeni ürünler üretmek durumundadır. Hayatımızı kolaylaştıran birçok ürünün varlığı, şirketler arasındaki bu yarışın bir sonucudur.

 Rekabet, şirketlerin, tüketiciden gelen talep ve beklentileri karşılayacak şekilde üretmesini ve yatırım yapmasını, dolayısıyla ekonomik kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. Bu durum toplumsal refahın gelişmesine katkıda bulunur.

Yurt içinde yarış ortamının sağlıklı işlemesi, dış pazarlarda da rekabet gücüne katkı sağlar. İhracata dayalı büyüyen, dış pazarlara açılmış bir ekonominin varlığı, uluslararası rekabete hazır şirketler ile mümkündür.

Onbinlerce noktaya yayılan birkaç marka zincir market esnafa zarar verdiği gibi üretene de zarar vermektedir. Üreticinin malını satan satış noktaları azaldığından üretici üretimden vazgeçmektedir. Örneğin Edirne’de bahçıvanlık yapan bir üretici malını ya kendi satar ya da sebze haline götürürdü. Ancak zincir marketler ne Pazar bıraktı ne de sebze hali. Sonuç olarak bahçıvanda üretimi bıraktı.

Çalışanın ve üretenin hakkını alması için azmanlaşan tekellerle mücadele etmenin bir vatan müdafaası olduğuna inanıyoruz.”

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.