ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNDE ADALET VURGUSU!

Edirne’de yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, “İmkânlarımız ve geldiğimiz yerler farklı da olsa birleştiğimiz ortak paydalar; Devlet, vatan, bayrak, insan ve adalet olmalıdır. Bu paydalarda birleşmemek olası değildir ve bu paydaların harcı, temeli ve de hamuru Adalettir.” ifadelerini kullandı.

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNDE ADALET VURGUSU!

Edirne’de yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, “İmkânlarımız ve geldiğimiz yerler farklı da olsa birleştiğimiz ortak paydalar; Devlet, vatan, bayrak, insan ve adalet olmalıdır. Bu paydalarda birleşmemek olası değildir ve bu paydaların harcı, temeli ve de hamuru Adalettir.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
03 Eylül 2019 Salı 09:45
ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNDE ADALET VURGUSU!

Yeni adli yıl açılışı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören devam etti. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, adalet ve hukuk kırmızı çizgilerinden asla taviz vermeyeceklerini belitti.

“ADALET HER ZAMAN OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar 20 yıllık meslek hayatında her zaman adaleti savunduğuna değinerek, “Adaletin her zaman olmazsa olmazımız olduğuna, bu doğrultuda geliştirdiğimiz hukuk nosyonundan vazgeçmememiz gerektiğine olan inancımı perçinledim, buna sahip çıktım ve beni dinleyenlere aktardım. Bu temel anlayışın, istisnaları bir kenara bırakırsak, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de olacağına dair inancım tamdır. Buna inanmalı, asla vazgeçmemeli ve bu uğurda mücadele etmeliyiz. Bizi adalet çizgisinden, hukuktan, hak arama özgürlüğünün yasal çizgilerinden ayırmak ve hukuk dışı yollarla hukuk yaratmak isteyenler tarihte olduğu gibi gelecekte de olacaktır. Ancak bizler bu anlayış ve düşünceye karşı daima mücadele edeceğiz. Beyninde, ruhunda, adalet ve hukuk olgusunu içselleştiren ve bu olgudan taviz vermeyen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her köşesinde yaşayan ve şu anda bu meydanda da bulunan avukatlar, hâkimler ve savcılar, bu mücadelenin neferleri ve savunucularıdır. Bu ülküden taviz vermemiz mümkün değildir. Hepimiz bu güzelim vatanda doğduk, okullarında okuduk. İmkânlarımız ve geldiğimiz yerler farklı da olsa birleştiğimiz ortak paydalar; Devlet, vatan, bayrak, insan ve adalet olmalıdır. Bu paydalarda birleşmemek olası değildir ve bu paydaların harcı, temeli ve de hamuru Adalettir. Adalet, hakkında insanlık tarihinden bu yana söz yazılan, insanların, toplumların ve devletlerin içselleştirmek zorunda olduğu bir duygudur. Adalet, Kutadgu Bilig’te de aynı kavramlara işaret eder, Cicero’nun meşhur savunmasında da…  Adalet, insanın özünde ve ruhunda yaşar. Bizler, Yeni adli yıla da bu umudumuz ile giriş yapıyoruz.” dedi.

“ADALET HEPİMİZİN İSTEDİĞİ OLGUDUR”

Av. Pınar, basit ve akılcı çözümler üretmenin doğru sonuca ulaşmak için geçerli bir kılavuz olduğunu belirterek, “Olayları, karmaşık hale getirmek gereksizdir. Her zaman basit düşünmek, basit ve akılcı çözümler üretmek ve empati yapabilmek doğru sonuca ulaşmak için geçerli bir kılavuzdur. Kapımızı çalan ve adalet arayan vatandaşımızın istediği basittir; hukuki problemine çare bulmak. Yargıya başvurduğunda, hakkını koşulsuz arayabileceğini, kanun önünde eşit olduğunu, karşısında kim olursa olsun hukuk ve yasalar çerçevesinde haklı ise mutlaka adil bir sonuç alacağını ve de bu sonucu makul ve en kısa sürede alabilmek istediğini bilmeli ve buna göre davranmalıyız. Empati yaparak, kendimize sormalıyız biz de aynı durumda bunu istemez miyiz? Ayrıcalık değil, adalet hepimizin istediği olgudur.” ifadelerini kullandı.

“ADALET VE HUKUK KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYİZ”

Av. Pınar, genç avukatların iş sorunlarıyla da ilgilenilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz avukatlar masanın taraflarından biri olarak, bu adalet mücadelesini büyük bir sadelik, dürüstlük ve hatta tertemiz bir saflık içerisinde yaparken, emeğimizin karşılığını da alabilmeliyiz. Özellikle genç meslektaşlarımızın haykırışlarına kulak vermeli, genç avukatların sorunları ve de iş alanları ile mutlaka ilgilenmeliyiz. Savunmamız önündeki tüm engeller kaldırılmalı, masada daha rahat oturabilmeliyiz. Kurumların, o masada oturan biz avukatlara bakışı sözde değil, özde değişmelidir. Kürsüye ve o masadaki adalet arayışının kutsallığına saygı gösteren biz avukatlara da aynı saygı gösterilmelidir. Avukata gösterilen saygı, hakkını ve adaletini arayan vatandaşımıza saygıdır. Hakim ve savcılarımıza gösterilen saygı da aynı şekilde insanımıza, adalete ve de devlete gösterilen saygıdır. Masanın etrafında oturan tüm tarafların kendisini adaletten, insanımızdan üstün görme hakkı yoktur. Bizler adaletin, hakkın yanındayız. Halkımızın yanındayız. Hukukun yanındayız. Hukuk devletinin yanındayız. Ve bu kırmızı çizgilerden asla taviz vermeyiz.” şeklinde konuştu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.