BUĞDAY FİYATI TUİK’E GÖRE DEĞİL, GERÇEK MALİYETE GÖRE AÇIKLANMALI

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, Adana’da buğday hasadının başladığını ifade ederek, bir an önce taban fiyatın açıklanmasını talep etti. Fiyatın TUİK verilerine göre değil, gerçek maliyete göre açıklanmasını da isteyen Yanılmaz, “Buğday şu anki verilere göre, 8 lira 40 kuruş olması gerekiyor” dedi. 

BUĞDAY FİYATI TUİK’E GÖRE DEĞİL, GERÇEK MALİYETE GÖRE AÇIKLANMALI

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, Adana’da buğday hasadının başladığını ifade ederek, bir an önce taban fiyatın açıklanmasını talep etti. Fiyatın TUİK verilerine göre değil, gerçek maliyete göre açıklanmasını da isteyen Yanılmaz, “Buğday şu anki verilere göre, 8 lira 40 kuruş olması gerekiyor” dedi. 

Emre SEDEF
Emre SEDEF
03 Haziran 2022 Cuma 06:05
BUĞDAY FİYATI TUİK’E GÖRE DEĞİL, GERÇEK MALİYETE GÖRE AÇIKLANMALITrakya’da buğday hasadına yaklaşıldığı günlerde TMO’nun buğday alım fiyatının açıklanmaması üreticiyi tedirgin ediyor. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, bir ana önce buğday alım fiyatlarının açıklamasını beklediklerini vurguladı. 
Yanılmaz odanın toplantı salonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Adana bölgesinde hasadın başladığını hatırlatarak, buna karşın buğday fiyatının hala açıklanmadığını hatırlattı. Ülkemizin bazı bölgelerinde kuraklık, bazı bölgelerinde de elektrik kesintisinden kaynaklı sulama yetersizliği ve bölgemizde de havanın beklenenin altında serin gitmesi, gübresiz ekim gibi değişik nedenlerden dolayı buğday rekoltesinde düşüş beklendiğinin altını çizen Yanılmaz, şunları söyledi:
BAŞLANGIÇTA 8-8,40 LİRA FİYAT AÇIKLANMALI
“Ayrıca fiyatların açıklanmaması nedeniyle bazı bölgelerde çiftçi buğdayını erken hasat ederek silaja vermekte ve yemlik olarak kullanmaktadır. Bu durum buğday ürünlerinde fiyatların artmasına neden olacaktır. Buğdayda yapılan maliyet hesaplamasına göre ilk fiyatın, yani başlangıç fiyatının en az 8-8,40 lira düzeyinde olması gerekmektedir.
TÜİK RAKAMLARINA GÖRE FİYAT AÇIKLANMAMALI
TMO’nun derhal gecikmeden TÜİK rakamlarına göre değil, gerçek maliyetlere göre taban fiyat açıklaması gerekmektedir. 
Türkiye genelinde bazı bölgelerimizde hasada yakın bir dönemde "Buğdayın serbest piyasada 7 bin lira/ton düzeyinde oluşan fiyatına karşın Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyat açıklamaması, bazı yörelerimizde geçen kuraklık döneminden sonra azalan rekolte ve yağışların yeterli olduğu denilmesine rağmen bir müjde olarak 20 milyon tonların üzerine yeniden çıkacağımız belirtilmesine rağmen, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki kuraklık, Şanlıurfa’da Adana’da ve birçok ilimizde yaşanan don ve dolu zararları gibi nedenlerden dolayı buğday rekoltesinin bu yılda 19 milyon tonun üzerine çıkmayacağını düşünmekteyiz..
"TEMEL TALEBİMİZ; TMO TARAFINDAN HAFTALIK FİYAT GÜNCELLEMESİ YAPILMASI"
TÜİK’in en son 25.05.2022 tarihinde  açıkladığı tarımsal girdi fiyat endeksi yüzde 105, gübre fiyat endeksi yüzde 228 ise gübre türüne göre maliyetler yüzde 300-600 arasında değişiyorsa TMO’nun da derhal gecikmeden TÜİK rakamlarına göre değil, gerçek maliyetlere göre taban fiyat açıklaması, alım garantisi vermesi, dünyadaki fiyatları da dikkate alarak 15’er günlük haftalık fiyat güncellemesi yapması ve çiftçiye fark ödemesi yapması temel talebimizdir. 
MALİYET HESAPLAMALARI
Maliyetler üzerinden çiftçilerin baskılandığı bir ortamda, farklı maliyet hesaplarının gündeme getirildiği bir ortamda Edirne de yaptığımız çalışmalarda ve maliyet hesaplarına göre; bizim 400 kilogramlık verime göre bu yıl maliyet en az 5,96 TL’ dir. Yüzde 30 çiftçi karı ile de olması gereken fiyat 7,75 TL. yani ilk fiyatın en az 8 lira düzeylerinde açıklanması gerekmektedir.
 “GÜBRE KULLANILMAYAN BUĞDAYLAR HAYVAN YEMİ YAPILIYOR”
Türkiye’de buğday hasadını beklemeden buğdayı silajlık olarak biçme süreci başladı. Bunun iki nedeni var. Gübre kullanmadan yapılan ekimlerde başak bağlama oranı ve sap boyunun düşük olması, mevsimsel koşulların iyi gitmemesi, ikincisi ise hayvancılık ile uğraşan büyük işletmelerin silaj ihtiyacı nedeniyle çiftçi açıklanmayan fiyatlar dolayısıyla da daha fazla zarar etmeden biçtirip satıp paramın bir kısmını kurtarayım diye bakıyor. Bu durum da Türkiye’nin ve ilimizin buğday üretim rekoltesine olumsuz yönde yansıyacaktır.”
Yavuz Göktaş
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.