“EDİRNE, DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkündür. 6 yılda kadınları sosyal, ekonomik ve siyasal alanda desteklemek amacıyla birçok projeye imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Edirne, bu konuda tüm Türkiye’ye tüm dünyaya örnek olacak” dedi.

“EDİRNE, DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkündür. 6 yılda kadınları sosyal, ekonomik ve siyasal alanda desteklemek amacıyla birçok projeye imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Edirne, bu konuda tüm Türkiye’ye tüm dünyaya örnek olacak” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
22 Ekim 2019 Salı 07:00
“EDİRNE, DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK”

Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma, Tanıtma Merkezi’nin (TEBİAT) düzenlediği ‘Üretim Esaslı Ekonomiye Geçişte ve Çağdaş 'Sosyal Devlet' Uygulamalarında Yerel Yönetimlerden Merkezi Yönetime’ isimli sempozyum 18-21 Ekim tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da ‘Üretim Esaslı Ekonomiye Geçişte Belediyelerin Katkı Yapabileceği Alanlar, İmkanlar Ve Merkezi Yönetimden Beklentiler’ konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Gürkan, yaptığı konuşmada yerel nüfusun yaşamını etkileyen politikaların, yöntemlerin ve araçların geliştirilmesi aşamalarında toplumsal cinsiyet bakış açısının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Tüm dünyada kadınların işgücüne ve istihdama erkeklerden daha az katıldığını, daha az mülk sahibi  olduğunu, benzer özelliklere sahip olsalar dahi erkeklerden yaklaşık yüzde 20 daha az kazanç elde ettiğini ve daha fazla kayıt dışı çalıştığını belirten Gürkan, “Oysa kadınların istihdama katılımı ülke ekonomisi üzerinde olumlu katkı yapmakta ve gayri safi milli hasılayı artırmaktadır. Ancak ekonomik hayata katılımlarının önündeki en önemli engellerden biri, -geleneksel cinsiyet rollerinden kaynaklanan- çocuk, yaşlı ve hasta bakım sorumluluğudur. Bu sorumluluğun yaygın bir kamusal hizmete dönüşmesi temel bir zorunluluktur” diye konuştu.

KADININ ELİNİN DEĞMEDİĞİ HİÇBİR ŞEY KUSURSUZ VE GÜZEL OLAMAZ

“Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün” diyen Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak 6 yılda kadınları sosyal, ekonomik ve siyasal alanda desteklemek amacıyla birçok projeye imza attık, atmaya da devam edeceğiz. Bu konuda Edirne tüm Türkiye’ye tüm dünyaya örnek olacak.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir. Dünyanın yarısını kadınlar; diğer yarısını da kadınların yetiştirdikleri erkekler oluşturur. Kadının elinin değmediği hiçbir şey güzel ve kusursuz olamaz. İşte biz bu bilinçle, kadınlarımızdan aldığımız güç ve destekle her zaman onların yanında olmaya;  kadınlarımız ile birlikte kentimizi geleceğe taşımaya devam ediyoruz. En büyük hedefimiz, en büyük temennimiz ise kadınlarımızın sosyal, siyasal ve iş yaşamında hak ettiği yere gelmesidir. Bundan dolayı Edirne Belediyesi olarak kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamaktayız. Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olmalarını sağlamak, dezavantajlı kadınlara yol göstererek, onları da yaşamın her alanına katabilmek ve kadının her meslek grubunda var olabileceğini göstermek adına şehrimizin farklı noktalarına Kadın Merkezleri kurduk. Bugüne kadar Zübeyde Hanım Kadın Merkezi, Özgecan Kadın Merkezi ve Edirne’nin ilk kadın milletvekilinin ismini taşıyan Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi’ni açtık. Hedefimiz 24 mahallemize 24 kadın merkezi açarak; kadınlarımıza umut ışığı olmak” dedi.

76 BİN 6 KİŞİ EĞİTİM ALDI 

Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulan kadın merkezlerinde kadınların hem meslek edindiklerini hem de sosyalleştiklerini belirten Gürkan, “Bugüne kadar belediyemizin verdiği kurs, eğitim, sağlık ve hukuk alanında 50 bin 141 kadın; 25 bin 865 erkek olmak üzere toplamda 76 bin 6 kişi hizmet aldı.  Ayrıca Edirne Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi’nde 11 pilot il arasına girip kadına yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda en başarılı belediyelerden biri oldu” diye konuştu.

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

Edirne Belediyesi bünyesinde meslek edindirme kursları verildiğini belirten Gürkan,  “Edirne’de dünya markalarına üretim yapan tekstil fabrikaları ve atölyelerinde ara eleman sıkıntısını gidermek için eğitim programı düzenledik. Belediye olarak 10 dikiş makinesi, 4 overlok makinesi ve 1 sanayi tipi ütü aladık, şuan  İŞKUR’ ile anlaşma yapılmaya çalışılmaktadır. Fabrikalar ile protokol imzalanması ve ara elemanı Edirne Belediyesi’nden almaları için görüşmeler yapılmaktadır. Kursiyerler 3’er aylık kurs görecekler, sertifikalarını alacaklar  Kadınlarımızı her alanda desteklemeye; onlarla omuz omuza, yürek yüreğe geleceğe yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.