OKULLAR ALARM VERİYOR

Edirne Veli Der okullarda ikinci hafta raporunu yayınladı. Okulların alarm verdiğini dile getiren Veli Der yönetimi,  “Kaygılarımız gittikçe artıyor. Öğrenci Veli Derneği olarak yaptığımız çalışma sonucunda Edirne’de 6 farklı okuldan 7 sınıf karantina altına alındı” dedi.

OKULLAR ALARM VERİYOR

Edirne Veli Der okullarda ikinci hafta raporunu yayınladı. Okulların alarm verdiğini dile getiren Veli Der yönetimi,  “Kaygılarımız gittikçe artıyor. Öğrenci Veli Derneği olarak yaptığımız çalışma sonucunda Edirne’de 6 farklı okuldan 7 sınıf karantina altına alındı” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
20 Eylül 2021 Pazartesi 07:00
OKULLAR ALARM VERİYOR

Edirne Veli Der Yönetimi, velilerin kaygılarının gittikçe arttığını ifade ederek, “Yaptığımız çalışma sonucunda; derneğimize ulaşan bilgilere göre salgının 2. haftasında Türkiye genelinde en az 611 sınıf karantinaya alınmıştır. Bunlardan 6 farklı okuldan 7 sınıf ise Edirne Merkezdedir” dedi.

Edirne Veli Der Yönetimi yazılı bir açıklama yaparak yüz yüze eğitime geçilmesinin ikinci haftasını değerlendirdi. Her gün hangi okulumuzdan karantina haberi geleceğini beklediklerini ifade eden Veli Der Yönetimi, “Okullara gönderdiğimiz çocuklarımızın kendi sınıfından bir arkadaşının pozitif ya da temaslı haberini bekliyoruz. Çocuğumuzda belirti çıkacak mı diye bekliyoruz. Kaygılarımız gittikçe artıyor. Öğrenci Veli Derneği olarak yaptığımız çalışma sonucunda; derneğimize ulaşan bilgilere göre salgının 2. haftasında Türkiye genelinde en az 611 sınıf karantinaya alınmıştır. Bunlardan 6 farklı okuldan 7 sınıf ise Edirne Merkezdedir” ifadelerini kullandı.

OKULLARDA YETERLİ ÖNLEM ALINMADI

Veli Der Yönetimi yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Yeterli önlemlerin alınmadığı koşullarda okulların açık tutulamayacağı herkesin bildiği bir gerçeklikken okulları hiçbir önlem almadan açtınız.  Salgında bir kez daha çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlığını riske attınız. Yaşanılan her vakadan, karantinadan sizler sorumlusunuz. Susarak, kamuoyunu bilgilendirmekten kaçarak sorumluluğu okul idarelerine, öğretmenlere ya da velilere yükleyemezsiniz.

İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ nda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlilerinin görevlendirilmeleri her yıl Ekim ayı içerisinde başlatılmakta ve Haziran ayında işten çıkarılmaktadırlar.

Takvim salgına rağmen 6 Eylül’ den önce başlatılmamıştır. Okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik, güvenlik görevlisi hala yok. Ekim ayı ile birlikte yapılacak görevlendirmeler de ihtiyacı karşılamayacaktır.

Görevlendirilecek eğitim emekçilerinin çalışma usul ve esaslarında temizlik görevlileri 8 derslikten, işlikten sorumludur. Görevlendirme sayıları da bu usul ve esaslar üzerinden belirlenmelidir. Salgında ciddi sağlık riski ile karşı karşıya kalan eğitim emekçileri esnek çalışmaya zorlanamaz.

TEMİZLİK GÖREVLİLERİ YETERSİZ

Pansiyonlu okullarda da temizlik görevlisi sayısı yetersiz ve güvenlik görevlisi bulunmamaktadır. Örneğin Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nin yatılı pansiyonunda hem yemek, hem de temizlikten sorumlu yalnızca 2 görevli bulunmaktadır. Öğrenciler odalarını temizlemek zorunda kalmakta, etütler yeterli temizlik görevlisi olmadığı için toplu halde     (100 ila 110 arası) yemekhanede yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi olmadığı için akşam 20:00’ da kapılar kilitlenmekte sabah 06:00’ da açılmaktadır. Çocuklarımız sağlık riskinin yanında güvenlik riskiyle de karşı karşıya kalmaktadır.

Pansiyonlarda görev yapan belletmenlerin herhangi bir sağlık sorununda öğrenciyi sağlık merkezine ulaştırma görev ve sorumlulukları vardır. Sağlık merkezinde her türlü tahlil veli iznine tabi tutulmazken PCR testleri ise yapılamamaktadır.

K.A Alper Yazoğlu Ortaokulu ilimizdeki ilk karantina sınıfıdır. Okulun toplam öğrenci sayısı 1100 olup tek bir sınıfın mevcudu 35-38 arasındadır. Aynı şekilde diğer karantina sınıflarımızın mevcutları da 30 üstüdür.

SINIF MEVCUTLARI SEYRELTİLMELİ

Yüz yüze eğitimin devamını istiyorsak; sınıf mevcutları seyreltilmeli, ek derslik sağlanmalıdır.  Ders saati sayısı, ders süreleri, okulda bulunan süre azaltılmalıdır. Gerekli yerlerde ikili eğitime geçilmelidir.

 Evde karantina altına alınan sınıflardaki öğrencilerin dışarılarda dolaştığı hatta okulların bahçelerine kadar girdiği haberlerini de almaktayız. HES kodu okullarda güvenlik elemanı olmadığı için sorgulanamamaktadır. Karantina altında bulunan bu öğrencilerin ev kontrolleri hangi kurum tarafından ve nasıl yapılmaktadır? Ya da yapılmakta mıdır? Umuyoruz ki bu sorumluluk da okulların üzerine aktarılmamıştır.

İlimizde Ulaşımla ilgili sağlık, güvenlik sorunları devam ediyor. ETUS’ ların sayısı; okul giriş ve çıkış saatlerine ve bölgelerine göre yeniden düzenlenmelidir. Bu Edirne için çok acil çözülmesi gereken bir problemdir. Çocuklarımız dip dibe hiçbir mesafe olmadan toplu taşımayı kullanmaya zorunlu bırakılmaktadır. Okulların açık kaldığı süre boyunca toplu ulaşımın öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanmalıdır.

Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe tüm önlemler bütünlüklü olarak hayata geçirilmelidir. Kantin ve yemekhanelerde maskeler çıkarıldığı için buralardaki güvenlik önlemleri arttırılmalıdır.

Bir kez daha altını çiziyoruz ki; salgında çocuklarımız, biz veliler, öğretmenler, okul idareleri, tüm eğitim emekçileri okullarda sağlık riskiyle ve sorunlarla baş başa bırakılmıştır.

Şeffaf bilgi hepimizin en temel hakkıdır. MEB; il il, okul okul karantinaya alınan okulları, (+) tanısı konulan öğrencilerin, eğitim emekçilerinin sayısını açıklamak ve gerekli önlemleri almak zorundadır.

Öğrenci Veli Derneği olarak okullarda yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, çocuklarımızın eğitim hakkı, toplumun sağlık hakkı için gerekli önlemler alınarak okulların açık tutulması için demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz.”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.