“TAHIL AMBARI TOPRAKLAR TAHIL PAZARI OLDU!”

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, ekonomi ve tarım politikaları üzerinden iktidara yüklendi. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle en temel gıda ürünlerinin dahi ithal edildiğini vurgulayan Özyılmaz, “Dünya'nın tahıl ambarı olan bu bereketli topraklar, dünyanın tahıl pazarı haline gelmiştir. En temel gıda ürünleri bile ithal edilir hale getirilmiştir. Ekmeyi, biçmeyi, üretmeyi bilen bir millete tüm bunlar unutturulmuştur.” dedi.

“TAHIL AMBARI TOPRAKLAR TAHIL PAZARI OLDU!”

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, ekonomi ve tarım politikaları üzerinden iktidara yüklendi. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle en temel gıda ürünlerinin dahi ithal edildiğini vurgulayan Özyılmaz, “Dünya'nın tahıl ambarı olan bu bereketli topraklar, dünyanın tahıl pazarı haline gelmiştir. En temel gıda ürünleri bile ithal edilir hale getirilmiştir. Ekmeyi, biçmeyi, üretmeyi bilen bir millete tüm bunlar unutturulmuştur.” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
19 Kasım 2020 Perşembe 06:21
“TAHIL AMBARI TOPRAKLAR TAHIL PAZARI OLDU!”

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, önceki gün yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla ülke gündemini değerlendirdi. Özellikle ekonomi politikaları üzerinden iktidarı sert sözlerle eleştiren Özyılmaz, ekonomik zorluklar yüzünden milletin acı üzerine acı yaşadığını belirtti. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle en temel gıda ürünlerinin ithal edilmeye başlandığını da vurgulayan Özyılmaz, millete acı reçetelere uymanın öğretildiğini ifade etti.

“DEVLET İFLAS ETTİRİLMİŞTİR”

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, devletin ciddiyetini kaybettiğini ve hedeflerini yitirdiğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta yaşadıklarımız; bu iktidarın kendini inkar ettiği, yaptıklarını tevil ettiği yeni bir döneme girdiğimizi gösteriyor. Devlet, ciddiyetini kaybetmiştir. Dahası, yönünü ve hedeflerini de yitirmiştir. Yaşananlar bir politika değişikliği olarak algılanamayacak kadar kötüdür. Bu bir savrulmadır. Ekonomi karnesine bakarsak; damat olabilmiş olmak dışında bir meziyeti bulunmadığı ispatlı Ekonomi Bakanının istifası ve bu istifanın yöntemi hayli ilginçtir. Böylesine bir gelişme karşısında 27 saat boyunca hem iktidar medyasının hem de iktidar üyelerinin suskunluğu, geldiğimiz noktanın kısa bir izahıdır. Liyakatsizlik, beceriksizlik ve keyfi bir tutum sonucunda, deyim yerindeyse, tam anlamıyla devlet iflas ettirilmiştir. Aktörlerden biri istifa ederek sorumluluktan kaçmış, bir diğeri ise ‘reform’ sözleri ile kendi sorumluluğunu diğerine yüklemiştir. Maalesef bütün bunlar karşısında olan yine bu iktidarın bütün yanlışlarının maliyetini ödemek zorunda kalan bu millete olmuştur. Yıllardır günbegün fakirleşen millet, son iki yılda elde avuçta ne varsa kaybetmiştir. Bu beceriksizlerin borçlarının faizi için, ‘bu milletin geleceği ve emeği’ ipotek edilmiştir. Millet, evine ekmek götüremez hale gelmiştir. Daha da acısı; kurdukları düzen, inşa ettikleri korku duvarları milletin sesini kısmıştır. Sesini duyurabilen, ‘açız’ diyebilen ise ‘meseleyi abartmakla’ suçlanarak akabinde soruşturmaya uğramıştır ya da eline tutuşturulan bir kağıtla yanlış anlaşıldığını ispat etmek zorunda bırakılmıştır. Elbette ki milletin haykırışını duymayanların, karnının gurultusunu duymasını beklemek abesle iştigal olur.” dedi.

“BU MİLLET GIRTLAĞA KADAR BORÇLANDIRILMIŞTIR”

Tarım politikalarının yanlış işletildiğini ve bu nedenle en temel gıda ürünlerinin dahi ithal edildiğini söyleyen Özyılmaz, “Hazinenin ihtiyat akçesini, milletin kefen parasını itibar korumak için yiyenler, millet yiyecek ekmek bulamazken oturdukları sarayda günlük 10 milyon TL, eski parayla 10 trilyon TL para yiyenler, eşini, dostunu, akrabasını kurumlara dolduranlar, ‘eski’lerine maaş bağlamak için yetkisiz ve etkisiz kurumlar ve kurullar ihdas edenler, lokmayı milletin elinden alan, hırkayı sırtından çalanlar, ne acıdır ki yine millete ‘acıyı bal eyle’ demekte, acı reçete önermektedirler. İktidarın yanlışları nedeniyle buralarda sıfatlar da değişmiştir. Dünya'nın tahıl ambarı olan bu bereketli topraklar, dünyanın tahıl pazarı haline gelmiştir. En temel gıda ürünleri bile ithal edilir hale getirilmiştir. Geçmişte en temel ihraç kalemi olan ne varsa şimdi milletin ihtiyaç kalemi haline gelmiştir. Ekmeyi, biçmeyi, üretmeyi bilen bir millete tüm bunlar unutturulmuştur. Millete faiz ödemek, borç ödemek, acı reçetelere uymak öğretilmiştir. Bu millet, mahallesindeki manava, bakkala, kasaba borcu yetmiyormuş gibi 3-5 imtiyazlı holding patronuna da KÖİ projeleri nedeniyle gırtlağa kadar borçlandırılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“ACI HEP MİLLETE Mİ?”

Ekonomik sorunlar yüzünden birçok acı yaşandığını söyleyen Özyılmaz, “Soruyoruz; acı hep millete mi? Asgari ücretle geçinmeye çalışan insanımızın acısı yetmiyor mu? Evine ekmek götüremediği için boynu bükük insanımızın acısı yetmiyor mu? Yıllardır işsiz gezen, sizden olmadığı için karnı aç yatan, evladı bir şey isteyecek fakat yokluk nedeniyle yapamayacak olduğu için evladı uyuduktan sonra evine giren annenin babanın yaşadığı acı yetmedi mi? Yıllarca dirsek çürüten, hayaller kuran, imkansızlıklara ve fırsat eşitsizliğine rağmen okulundan mezun olan, umutlarını çaldığınız gençlerin acısı yetmedi mi? Tazminatları ödenmeyen madencilerin, ‘babamın hakkını verin’ diyen çocuğun acısı yetmedi mi? Layıkıyla okumuş, yetkinlik kazanmış, şartları yerine getirmiş ancak saçma sapan mülakat sisteminiz, daha doğrusu ‘elek’ sisteminiz sebebiyle hak etmiş olmasına rağmen işe alınmayan, böylesine çarpık tercihler nedeniyle kahrolan gençlerin acısı yetmedi mi? İŞKUR önünde midesine lokma girmeden saatlerce beklemekten ayaklarına kara sular inen insanımızın, sütü para etmediği için ineğini mezbahaya götüren gözleri yaşlı köylünün, taban fiyatlara uyulmadığı için mahsulü para etmeyen, ithal ürünle baş edemeyen, ekini tarlada kalan çiftçinin acısı yetmedi mi? Kış geldi! Yakacak odunu kömürü olmayan, milletten aldığı fahiş bedelleri hem de Kızılay üzerinden yandaş vakıflara bahşeden firmalardan doğalgaz alacak parası olmadığı için battaniye ile oturmak zorunda kalan, evlatlarının ellerini avuçları arasında ısıtan ebeveynlerin acısı yetmedi mi? Acı hep mi millete be kardeşim? Acı hep mi bize?” şeklinde konuştu.

“EN BECERİKSİZ OLDUKLARI KONU ADALET VE KALKINMA!”

Vatandaşın sesi duyulmadığı için bu noktalara gelindiğini vurgulayan Özyılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanı yargıda da reform sinyali verdi. Aslında böylece en beceriksiz oldukları iki konuyu da ifşa etmiş oldu: Adalet ve Kalkınma! ‘Yargıda reform’ ve ‘ekonomide reform’ söylemleri, AKP'nin artık yoklukla malul hale geldiğini gösteriyor. İktidar partisi bu noktaya, onca uyarıya rağmen gelmiştir. 3 maymunu oynayarak, ekonominin halini görmeyerek, vatandaşın sesini duymayarak, şahsi çıkarları için susarak bu noktaya gelinmiştir. Çözüm bellidir! Bu keyfi anlayış gidecek, Türkiye ekonominin en temel girdisi olan adaleti ve demokrasiyi tesis ederek güçlenecektir. Bunun içinse Demokrat Parti'nin siyasi birikimi, ilkeleri ve tecrübesi yeterlidir.” dedi.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.