İKİ AY SONRA ELEKTRİK ZAMMINA HAZIR OLUN

TMMOB Makina Mühendisleri Odası ev sahipliğinde “GES-Güneş Enerji Sistemlerinin kurulması, elektrik üretilmesi, dağıtımı, kullanılması, teşvikler” konulu yenilebilir enerji kaynakları hakkında seminer düzenlendi. Seminerdeki konuşmacı İstanbul Enerji AŞ Enerji Yönetimi Şefi Savaş Alkan, enerjideki dışa bağımlılığımızdan söz ederken, Temmuz ayında elektik fiyatlarında bir zammın daha gelmesini beklediklerini vurguladı.

İKİ AY SONRA ELEKTRİK ZAMMINA HAZIR OLUN

TMMOB Makina Mühendisleri Odası ev sahipliğinde “GES-Güneş Enerji Sistemlerinin kurulması, elektrik üretilmesi, dağıtımı, kullanılması, teşvikler” konulu yenilebilir enerji kaynakları hakkında seminer düzenlendi. Seminerdeki konuşmacı İstanbul Enerji AŞ Enerji Yönetimi Şefi Savaş Alkan, enerjideki dışa bağımlılığımızdan söz ederken, Temmuz ayında elektik fiyatlarında bir zammın daha gelmesini beklediklerini vurguladı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
30 Mayıs 2022 Pazartesi 06:05
İKİ AY SONRA ELEKTRİK ZAMMINA HAZIR OLUNTMMOB Makina Mühendisleri Odası Güneş Enerji Sistemleri (GES) ve Enerji Verimliliği konuları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, toplantı salonunda düzenlenen seminerin açılış konuşmasını MMO Edirne Şube Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çan yaptı. Ardından İstanbul Enerji AŞ GES Proje Şefi Ahmet Uçak, İstanbul Enerji AŞ Enerji Yönetimi Şefi Savaş Alkan seminere katılanlara bilgiler verdi.
Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş şirket olduklarını aktaran İstanbul Enerji AŞ GES Proje Şefi Ahmet Uçak, “Şirketimiz bakanlık tarafından yetkilendirilmiş enerji birimi danışmanlık şirketi. Burada profesyonel kadromuzla sanayi, bina ve hizmetler alanında yetkilendirilmiş bir şirket. Tamamen enerji etütleri, enerji çözümleri, projeleri, danışmanlığı hizmetleri veriyoruz. İstanbul da kurum olarak çok sayıda güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi projelerimiz var. Güneş Enerjisi konusunda Türkiye yeterince ilerleme sağlayamadı. Avrupa ülkelerine göre güneşten yeterince faydalanamıyoruz. Edirne Güneş Enerjisi konusunda çok uygun bir kent değil. Buna rağmen Almanya’daki en iyi şehirden yüzde 10 daha fazla enerji üretebilecek konumda” şeklinde konuştu.
Uçak, güneş enerji sistemleri ve kurulumlarında dikkat edilmesi gereken konular hakkında da bilgiler verdi.
“TEMMUZDA ELEKTİRK ZAMMINA HAZIRLANIN”
Enerji verimliliği konusunda bilgiler veren İstanbul Enerji AŞ Enerji Yönetimi Şefi Savaş Alkan, Türkiye’de elektrik enerjisi kullanımının her yıl arttığını vurguladı. Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 50’ye yakın bölümünü doğalgaz veya kömür kullanılan santralde olduğunu hatırlatarak Türkiye’nin elektrik konusunda dışa bağımlı olduğunun altını çizdi.
Enerji maliyetlerinin sürekli arttığını belirterek güneş enerjisine geçilmesi gerektiğini vurgulayan Alkan “ Türkiye’de enerji maliyetleri yükseliyor. Son 5 yılda yüzde 740 arttı. Son 1 yıla baktığını zaman yüzde 228 arttı. Bu iyi senaryo. Biz Avrupa’dan ucuza kullanıyoruz açıkçası. Temmuz’da zamma hazırlanın. Yüzde 30 zam bekliyoruz açıkçası biz. Devlet enerji maliyetlerini süspansiye ediyor. Şu an bakan beyin açıkladığına göre yüzde 50 süspansiyon var. Dolayısıyla enerji maliyetleri artacak. Bununla ilgili öngörmek, bununla ilgili aksiyon almak lazım. Fabrikaların, evlerin çatılarını güneş enerjisi, bakım istemeyen , temiz enerji ile dönüşümü başlatmamız lazım açıkçası.  Enerjide dışa bağımlılığı azaltıyoruz. Enerjide ciddi oranda dışa bağımlıyız. Enerji verimliliği yaparsak bir miktar dışa bağımlılığı azaltırız. Enerji maliyetlerinin etkisini azaltacağız işletmemizde, ülkesel, ulusal bazda. Enerji kullanımında çevresel kaynakları ve çevre kirliliğini azaltacağız. Olası karbon cezasının hafifletilmesi ve bertaraf edilmesi. Sürdürülebilir gelecek sağlanması, gelecek nesillere  temiz bir doğa bırakmak enerji verimliliği yaparak” dedi
Firmaların enerji konusunda hibe desteği için kendileri gibi şirketlerin aracılığıyla başvurabileceğini ve bunun detaylarını anlatan Alkan “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji teşvikleri var. Bir takım başvuru şartları var. 5 milyon TL’ye kadar olan projelerde yüzde 30 hibe desteği sağlıyor bakanlık. 1 buçuk milyon liraya kadar bir destek alabiliyorsunuz. Aynı yıl içinde 5 projeye başvurabiliyorsunuz. 7 buçuk milyon liraya kadar destek alabilirsiniz. Başvuruyu yapan firmanın Enerji danışmanlık şirketi olmak zorunda. Biz burada bina ve sanayide bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Enerji Birim Danışmanlık şirketiyiz. Firmalar direk başvuramıyor, bu şirketler aracılığıyla başvurmak zorunda hibeyi alabilmesi için” şeklinde ifade etti.
Yavuz Göktaş
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.