“ESNAF BUNALDI!”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Covid-19 pandemi sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede; uzun süredir kapalı olan kahvehane ve lokantaların gerekli mesafe ve hijyen tedbirleri uygulanarak yeniden faaliyete geçmesi gerektiğini ifade etti. Hemen hemen her gün esnafları ziyaret ettiklerini belirten İriş, “Esnaf bunalmış durumda; işin içinden çıkamıyor. Esnaflarımız yöneticilerden bir düzenleme yapılmasını dört gözle bekliyor.” dedi.

“ESNAF BUNALDI!”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Covid-19 pandemi sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede; uzun süredir kapalı olan kahvehane ve lokantaların gerekli mesafe ve hijyen tedbirleri uygulanarak yeniden faaliyete geçmesi gerektiğini ifade etti. Hemen hemen her gün esnafları ziyaret ettiklerini belirten İriş, “Esnaf bunalmış durumda; işin içinden çıkamıyor. Esnaflarımız yöneticilerden bir düzenleme yapılmasını dört gözle bekliyor.” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
20 Ocak 2021 Çarşamba 06:22
“ESNAF BUNALDI!”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Dünyadaki adaletin sağlanması adına adil bölüşüm, israfın önlenmesi, eğitim ve sağlık konularında önemli paradigma değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İriş, tüm bunlar yerine getirildiğinde birçok sorunun ortadan kalkacağını ifade etti. Gündeme dair açıklamalarda da bulunan İriş, özellikle pandemi nedeniyle zor durumda olan esnaflara yapılan desteklerin daha kapsamlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Uzun bir süredir kapalı olan kahvehane ve lokanta işletmelerinin de gerekli tedbirler alınarak açılması gerektiğini vurgulayan İriş, esnafların artık işin içinden çıkamadığını belirtti.

“İSRAFIN ÖNLENMESİ LAZIM”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Dünyada köklü bir paradigma değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bugün insanlığın içinde bulunduğu durum, hiç iç acıcı değil. Görünüşte teknoloji ilerliyor, bir bolluk var gibi gözüküyor ama aslında iyiye doğru gitmiyor. Gücün, kuvvetin hakim olduğu dünyadan; merhametin, adaletin, iyiliğin geçerli olduğu bir dünyaya geçebilmemiz için paradigma değişikliğine ihtiyacımız var. Bu çok büyük bir enerji ister. Bugünkü dünyada özellikle ırkçı emperyalizm dediğimiz gücün adım adım bütün dünya nimetlerini tekeline almak gibi bir hırsı, hedefi ve çalışması var. O gücün ancak yeni bir paradigmayla önüne geçebiliriz. Öncelikle şu anda dünyada üretimden daha fazla nimetlerde adil bölüşümüne ihtiyaç var. İnsanların en doğal hakkı, yaşama hakkıdır. Dolayısıyla dediğim gibi bir paradigma ortaya konulmalı ve bu millet bunu başarabilir. Nimetlerin adil bölüşümü için adım atılması, ciddi kurallar konulması lazım. İkinci önemli konu da israf. Bugün yeryüzünde akılların almayacağı kadar büyük israf var. Gıda krizinden bahsediliyor; peki gelişmiş denen ülkelerde, hatta Türkiye’de bile çöpe giden gıdaların değeri ne kadar acaba. İsraf, baştan aşağı ele alınması gereken bir konudur.İsrafın önlenmesi için topyekün bir seferberlik gerekiyor.” dedi.

“EĞİTİM VE SAĞLIKTA KÖKLÜ DEĞİŞİMLER YAPILMALI”

Eğitim ve sağlık konularının da hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan İriş, “Diğer önemli bir konu eğitim. Salgın zamanında gördük ki; eğitim çok farklı alanlarda olabiliyor. Daha yoğun eğitim, kişisel öğretmenlerle kişisel gelişim ve bireysel kabiliyetlerin öne çıkarılması gerekiyor. Çocukların yeteneklerine göre çeşitli dallara yönlendirilmesi lazım. Eğitimde katılımcı, öğretmenin öğrencisine birebir rehberlik ettiği bir sisteme ihtiyaç var. İnsanları farklı alanlarda insan ruhuna, insan psikolojisine ve hatta fizyolojisine uygun olarak istihdam edelim. İnsanlara doğal bir hayat hazırlayalım. Dolayısıyla eğitimi kökünden güncellememiz gerekiyor. Bir de sağlık konusu çok önemli.  Sağlığın korunmasının birinci şartı temizlik, ikinci şartı da sağlıklı beslenmedir. İnsanoğlu mezarını dişleriyle kazar. Burada da bir paradigma değişikliği gerekiyor; yüzlerce ilaç değil. İlaca karşı değilim ama sağlıklı ve doğal beslenmeyle birçok sorunun önüne geçilebilir. Tüm bunları yaptığımız zaman zaten adalet kendiliğinden sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

“ESNAF BUNALMIŞ DURUMDA”

Covid-19 salgınından etkilenen esnaflarla ilgili daha kapsamlı düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyleyen İriş, “Covid-19’un etkilerine baktığımız zaman; özellikle gündelik yaşayan işçiler ve küçük esnafla alakalı çok daha kapsamlı tedbirler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki tedbirler alınıyor; alınmıyor diyemeyiz ama bunu genişletmek gerekiyor. Edirne’de esnaflarımızı hemen hemen her gün ziyaret ediyoruz. Özellikle kıraathane ve lokanta esnaflarının oldukça mağdur olduğunu gözlemliyoruz. Bu işletmelerin mesafe ve hijyen kuralları harfiyen uygulanarak açılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Metrekareye düşen insan sayısında bir düzenleme yapılabilir. Esnaf bunalmış bir durumda; işin içinden çıkamıyor. Esnaflarımız yöneticilerden bir düzenleme yapılmasını dört gözle bekliyor.” şeklinde konuştu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.