MUHASEBECİLER İSYAN ETTİ

Edirne Serbest Mali Müşavirler Odası (SMMMO), iş yüklerinin ağır olduğuna dikkat çekerek Atatürk  Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

MUHASEBECİLER İSYAN ETTİ

Edirne Serbest Mali Müşavirler Odası (SMMMO), iş yüklerinin ağır olduğuna dikkat çekerek Atatürk  Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Nisan 2024 Çarşamba 00:00
MUHASEBECİLER İSYAN ETTİ

Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözümler acilen hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren SMMMO Başkanı Cüneyt Keskin, "bugün itibariyle Mali Müşavirlerin sırtındaki yük dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Biz mali müşavirler neredeyse haftanın 7 günü 24 saat ofislerimize hapsolduk.130 bin mali müşavirin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz" dedi.

"SIRTIMIZDAKİ YÜK DAYANILMAZ BOYUTA GELDİ"

 Serbest Mali Müşavirler Odası Başkanı Cüneyt Keskin "Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğini düzenleyen yasa 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 3568 sayılı Meslek Yasamıza istinaden, 125 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 5 bin Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir. Devletlerin vergi gelirlerini toplamak ve hükümetlerin çeşitli alanlarda geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bazı verilere ihtiyaçlarının olduğu açıktır. Ancak, bu veriler toplanırken, istenilen verilerin mümkün olduğunca tek elden alınması, gereksiz bilgi toplamanın önüne geçilmesi ve veri toplamak için kullanılan yöntemlerin de sağlıklı çalışması büyük önem arz etmektedir. Bugün itibari ile; Mali Müşavirlerin sırtındaki yük dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri her geçen gün kolaylaşacağına zorlaşmaktadır. Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin azaltılması tartışılırken biz Mali Müşavirler neredeyse haftanın 7 günü 24 saat ofislerimize hapsolduk"diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na kendilerini dikkate alması çağrısında bulunan Cüneyt Keskin " Görünüşte mükellef veya işverenlerden istenen her bilgi Mali Müşavirler aracılığıyla toplanılır hale gelmiştir. Ağır iş yükü altında ezilen meslek mensuplarının beyan ve bildirimleri göndermek için kullandıkları GİB ait sistemlerin yoğunluk dönemlerinde tıkanması ve sağlıklı çalışmaması zamanla yarışan meslektaşlarımızın streslerini daha da artırmaktadır. Mali müşavirler, rutin dönemlerde dahi beyan ve bildirimleri sağlıklı bir şekilde hazırlayamaz işlerini laikiyle yapamaz hale gelmiştir. 3568 sayılı Meslek Yasamızın 1. Maddesinde Kanun’un amacı, “işletmelerde faaliyetlerin ve işlemlerin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde işleyişini sağlamak, faaliyet sonuçlarını ilgili mevzuat çerçevesinde denetlemeye, değerlendirmeye tabi tutarak gerçek durumu ilgililerin ve resmî mercilerin istifadesine tarafsız bir şekilde sunmak ve yüksek meslekî standartları gerçekleştirmek, ” şeklinde tanımlanmıştır. Bu kadar ağır iş yükü altında çalışmak zorunda kalan Mali müşavirlerin işletmelerin faaliyetlerini ve işlemlerini sağlıklı bir şekilde yapması mümkün müdür. GİB tarafından ilan edilen vergi takviminde Nisan ayı için yapılması gereken 56 çeşit beyan ve bildirim bulunmaktadır. Bu beyan ve bildirimlere ek olarak yine Nisan ayında en son 20 yıl önce uygulanan ve genel tebliği ile sirküleri henüz iki üç ay önce yayınlanan ve hala uygulamada birçok tereddüttü barındıran enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılması mümkün müdür? Resmi, idari ve hafta sonu tatilleri ile Ramazan Bayramı tatili birleştiğinde Nisan ayında çalışma günü olarak sadece 18 gün kalmaktadır. Bu kadar kısa sürede bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesine imkan yoktur. Hazine ve Maliye Bakanlığının başvurularımızı dikkate alması için meslektaşlarımızın masa başında ölmeleri mi gerekiyor?"dedi

"130 BİN MESLEK MENSUBUNUN ÇIĞLIĞINA DUYARSIZ KALINMAMALI"

Artık mevcut işlerini yapamaz hale geldiklerini dile getiren Keskin "Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözüm önerileri Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine hem yazılı hem de sözlü olarak birçok kez aktarılmıştır. Yapılan görüşmelerde, Mali Müşavirlerin ağır iş yükü altında ezildiği, omuzlarındaki yükün artık dayanılmaz bir seviyeye geldiği, meslektaşlarımızın beden ve ruh sağlıklarının bu yükü kaldırmadığı sıklıkla ifade edilmiştir. Önerilerimize yıllardır sessiz kalınması sebebiyle büyüyen bu sorunların ortadan kaldırılması için beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemleri alt yapılarının yeniden yapılması şarttır. Ölçüsüz bir iş yükü ve adil olmayan ücret tarifesi, mali müşavirlerin iş ve yaşam dengesini bozmuştur ve insani yaşam hakkını ellerinden almıştır.

Sorunlarımıza ivedi olarak çözüm üretilmesi için haykıran 130 bin meslek mensubunun çığlıklarına duyarsız kalınmamalıdır. Artık mevcut işlerimizi yapamaz hale geldik, bıçak kemiğe dayandı! İnsanı şekilde yaşamak bizimde hakkımız.

"YÜKÜMÜZÜN HAFİFLETİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Veri toplama ve sınıflandırma yapay zeka teknolojisinin kulla kılarak yüklerinin hafifletilmesini isteyen Keskin"Hazine ve Maliye Bakanlığından her ay beyan sürelerinin uzatılmasını kesinlikle istemiyoruz. Yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı bu çağda, elektronik uygulamalar aracılığıyla toplanan verilerin etkin bir şekilde sınıflandırılmasını ve yasal olarak veri talep eden kurumlarla, paylaşılmasını talep ediyoruz.

Aynı verilere dayalı olarak yapılan tekrarlı beyan ve bildirim yüklerinin hafifletilmesini istiyoruz. Vergi beyan dönem ve sürelerinin, resmî tatil günleri dikkate alınarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Şu an meslek camiasında bir infial hali mevcuttur.

Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar"dedi

"MALİ MÜŞAVİRLERİN CİNNET GEÇİRMESİNE SEBEBİYET VERMEKTE"

Keskin "Bayram tatili nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması, mükelleflerden bilgi ve belgenin toplanamaması sebebiyle kurumlar vergi beyannamelerinin süresinde sağlıklı bir şekilde hazırlanması mümkün değildir. Kurumlar vergisi beyannameleri bile süresinde hazırlanıp beyan edilemeyecek durumda iken bir de bundan 17 gün sonra geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi işlemlerinin yapılmasının ve beyanname ekine bilançonun eklenmesinin istenmesi, biz mali müşavirlerin adeta cinnet geçirmesine sebebiyet vermektedir" diye konuştu

"TALEPLERİMİZİN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ"

2024 ve sonraki yıllarda enflasyon düzeltmesinin vergi etkisi olmaksızın uygulanmasını talep ediyoruz. 2024 yılı geçiş dönemi olması ve ikincil mevzuatın oldukça geç yayımlanması ve aşırı yoğunluk nedeniyle Geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılmaması için dayanakları ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığına yaptığımız müracaatımızın hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 2023 yılına ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin ve elektronik defter beratlarının yüklemelerinin Nisan ayındaki resmî tatil sürelerinin uzun olması nedeniyle zamanında yapılması mümkün değildir. Bu nedenle kurumlar vergisi beyan süresinin, e-defter berat yükleme süresinin ve geçici vergi beyan süresinin uzatılması gerekmektedir.

Bölgede yaşanan olağanüstü koşullar dikkate alındığında Deprem bölgesinde devam eden mücbir sebep halinin yıl sonuna kadar uzatılması gerekmektedir. Biz Mali Müşavirler, Kamuya kaynak sağlayan, ekonominin çarklarının dönmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getiren, devletimiz için her türlü fedakarlığı yapan bir meslek örgütüyüz. Kriz dönemlerinde herkesin elini taşın altına koyması ve var gücü ile çalışması gereklidir. Devlet bizim devletimizdir. Ancak, hiçbir kamu gücünün de bir meslek grubuna bu kadar yüklenmeye, insanların psikolojilerini bozmaya hakkı olmamalıdır. 130 bin Mali Müşavirin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz. Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözümler acilen hayata geçirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.